Giro: Z úniku zvíťazil Cort, Vine vypadol z GC, Vlasov odstúpil, v Top 10 nastali zmeny

16.5.2023, 14:40 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
10. 16.5. rovinata etapa ciel rovina Scandiano > Viareggio 196 km Cort
profil etapy, 2600 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
Pred desiatou etapou Giro d'Italia sa zoznam odstupujúcich opäť rozšíril. Ako sme informovali, v nedeľu večer mal pozitívny test na koronavírus Remco Evenepoel (Soudal - Quick Step). Dnes sa na štart nepostavili ani Rein TaaramäeSven Erik Bystrøm (2x Intermarché - Circus - Wanty), Domenico PozzovivoMads Würtz Schmidt (2x Israel Premier Tech), Stefan Küng (Groupama - FDJ), Oscar Riesebeek (Alpecin-Deceuninck), Callum Scotson (Jayco AlUla) a Rigoberto Urán (EF Education-EasyPost). 
V daždi a chladnom počasí sa do úniku dostali Alessandro De Marchi (Jayco AlUla) a Derek Gee (Israel Premier Tech), ktorých neskôr doplnili Magnus Cort (EF Education-EasyPost) a Davide Bais (EOLO - Kometa). 136 kilometrov pred cieľom skončil Simone Petili (Intermarché - Circus - Wanty) a neskôr ho nasledoval aj Alexandr Vlasov (Bora - hansgrohe). Siedmy muž priebežného poradia doplatil na chorobu. 
Do Top 10 sa posunul Edward Dunbar (Jayco AlUla). Totožný čas ako Ír mal aj Thymen Arensman (Ineos Grenadiers). 119 kilometrov pred cieľom mala vedúca skupina štyri minúty a štyridsať sekúnd k dobru. Únik aj pelotón stúpali na horskú prémiu Passo delle Radici (7,1 km; 4,4 %). Balík viedli jazdci Movistaru. Pretekári sa museli vysporiadať aj s hustou hmlou a zlou viditeľnosťou. Viacerí cyklisti vrátane šprintérov museli zastaviť na krajnici, aby si mohli obliecť ďalšie vrstvy oblečenia. 
Teplota sa vyšplhala iba na päť stupňov Celzia. Davide Bais mohol na vrchole zvýrazniť svoj náskok v súťaži o modrý dres. Na čele hlavnej skupiny sa začali otáčať zástupcovia DSM. Alberto Dainese patril medzi favoritov na etapové víťazstvo, o ktoré chceli zabojovať aj Fernando Gaviria (Movistar), Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck), Jonathan Milan (Bahrain - Victorious) alebo Mads Pedersen (Trek-Segafredo).   
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Bais získal na vrchole osemnásť bodov a vedúca skupina sa pustila do dlhého a nebezpečného zjazdu. V stúpaní stratili kontakt s balíkom Mark Cavendish (Astana Kazachstan) a Max Kanter (Movistar). Náskok úniku klesol pod štyri minúty. Dobrou správou bolo, že v cieľovom meste Viareggio nepršalo. Tempo pelotónu určovali jazdci Ineosu. Bais sa z čelnej skupiny odpojil a na zemi skončil Gaviria
Líder Movistaru vymenil bicykel a pokračoval ďalej. V zjazde sa z pelotónu utrhli Andrea PasqualonJonathan MilanDamiano Caruso (3x Bahrain - Victorious) a Pavel Sivakov (Ineos Grenadiers). Kvarteto si vytvorilo štyridsaťsekundový náskok, ktorý naďalej rástol. Do skupiny prenasledovateľov sa prepracoval aj vlaňajší víťaz Sazka Tour Lorenzo Rota (Intermarché - Circus - Wanty).
Ľavotočivú zákrutu nezvládli Will Barta (Movistar) a Jay Vine (UAE Team Emirates), ktorí skončili na zemi. Víťaz Tour Down Under sa rýchlo pozviechal a pokračoval ďalej. Američan zničil bicykel a čakal na mechanickú pomoc. Z druhej skupiny sa odpojil Sivakov a počkal na pelotón. Vedúca skupina začala stúpať na Monteperpoli (2,4 km; 9 %). Počasie sa umúdrilo a na pretekárov už nepršalo.
Tri body na vrchole získal Gee. Balík sa blížil k druhej skupine. Medzi odstupujúcich jazdcov sa zaradil aj Erik Fetter (EOLO). Partia s Carusom bola dostihnutá okresaným pelotónom, kde bolo približne 25 jazdcov. Spomedzi šprintérov tam bol Milan. S malou stratou jazdili AckermannCavendish Pedersen. Majster sveta z roku 2019 sa tam dokázal vrátiť ako prvý a balík sa postupne rozrastal.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
59 kilometrov pred cieľom malo vedúce trio náskok dvoch minút a dvadsiatich sekúnd. Do pelotónu, ktorý viedli domestici tímov Bahrain - Victorious a Soudal - Quick Step, sa vrátil aj Cavendish. Na zemi skončili Michel Ries (Arkéa Samsic), Lukas Pöstlberger (Jayco AlUla) a po zrážke s mechanikom austrálskeho tímu aj Alberto Bettiol (EF Education). Luxemburčan nevyzeral dobre, ale s bolesťami napokon pokračoval.
Do hlavnej skupiny sa vrátil aj Pascal Ackermann. Udávať tempo začal aj domestik DSM, čo značilo, že v pelotóne boli Alberto Dainese alebo Marius Mayrhoffer. Ich oddielový kolega Martijn Tusveld už v pretekoch nepokračoval. Po páde sa tam vrátil aj Bettiol. Vedúca skupina prešla bonifikačnou prémiou, kde tri sekundy získal Magnus Cort. Do pelotónu sa po páde nevrátil Jay Vine, ktorý jazdil v tretej skupine. Tá mala viac ako dvojminútovú stratu na balík. 
Na pelotón začalo opäť pršať, čo nebola dobrá správa pred záverom etapy. V tretej skupine sa nachádzal aj Kaden GrovesVine strácal viac ako tri minúty a do Top 10 sa tak posúval Thymen Arensman (Ineos). 23 kilometrov pred cieľom mal únik už len minútu a 25 sekúnd k dobru. O šesť kilometrov neskôr klesol ich náskok pod minútu. Na konci balíka skončili na zemi Thomas Gloag (Jumbo) a Edoardo Zambanini (Bahrain - Victorious). 
Jazdci UAE Emirates v tretej skupine zvoľnili a bolo jasné, že Jay Vine vypadne z boja o celkové poradie. Sedem kilometrov pred páskou mal únik 45 sekúnd k dobru. Pelotón naďalej ťahali pretekári Astany, Bahrainu - Victorious, Soudalu a Treku, lenže vedúce trio bolo silnejšie a dva kilometre pred cieľom bolo isté, že víťaz etapy vzíde z vedúcej skupiny. Ako prvý nastúpil Gee a De Marchi mu nestačil.
Naopak, Cort si dorazil Kanaďana, ale po chvíli sa tam vrátil aj Talian a začal šprintovať z prvého miesta. Lenže papierové predpoklady potvrdil Magnus Cort a zvíťazil. Druhý po druhýkrát skončil Derek Gee, pred Alessandra De Marchiho ostalo tretie miesto. Šprint pelotónu, ktorý stratil 51 sekúnd, vyhral nový líder bodovačky Mads Pedersen a piaty skončil Pascal Ackermann
Prvá etapa po voľnom dni priniesla ďalší triumf úniku. Vedúca skupina sa vytvorila na Passo delle Radici a v nepriaznivom počasí si vytvorila viac ako štvorminútový náskok na pelotón. Z neho vypadli šprintéri a jazdci na GC s výnimkou Carusa a Sivakova nechceli riskovať. Pred cieľom sa pelotón priblížil k vedúcej skupine, ale tá si už nenechala ujsť súboj o triumf. Druhé víťazstvo pre EF Education zariadil Magnus Cort a zaradil sa medzi jazdcov s triumfom na každej Grand Tour. 
Ružový dres bez problémov udržal Geraint Thomas, ale v Top 10 nastali zmeny. Keďže Alexandr Vlasov skončil a Jay Vine stratil viac ako jedenásť minút, do elitnej desiatky sa dostali Edward Dunbar Thymen Arensman. Ineos tak má v Top 10 už štyroch zástupcov. Trinásť sekúnd na pelotón stratil aj Andreas Leknessund (DSM), ale niekdajší líder sa udržal na priebežnom piatom mieste. Biely dres si aj zajtra oblečie Joao Almeida
Vďaka víťazstvu na prvej horskej prémii navýšil svoj náskok na čele horskej súťaže Davide Bais. Napriek nevydarenému záveru udržal cyklámenový dres Jonathan Milan. Víťaz druhej etapy bol dnes najlepším jazdcom spomedzi šprintérov, keď prežil Passo delle Radici v balíku a neskôr útočil. Ineos Grenadiers naďalej suverénne vedie tímovú súťaž. Zajtra je na programe zvlnená etapa.
vyjadrenie ikonky ciernaMagnus Cort (víťaz etapy)
"Som veľmi šťastný, že som dokončil svoju trilógiu, keď som po etape na Tour de France a Vuelte vyhral aj na Gire. Bol to jeden z najťažších dní, ktoré som strávil na bicykli. Musel som sa vracať dopredu. Kvôli dažďu mi potom nefungovalo rádio, takže som si nebol istý, kde sa nachádza pelotón. Stále sme však tvrdo pracovali. Stálo nám to za to. Je ťažké uveriť tomu, že sa to podarilo.
vyjadrenie ikonky ciernaDerek Gee (2. miesto)
"Toto druhé miesto ma bolí trochu viac, ako druhá priečka z ôsmej etapy. Obaja sme vedeli, že Magnus je rýchlejší, ale ešte 25 kilometrov pred cieľom to vyzeralo tak, že nás dorazia. Myslel som si, že nám to nemôže vyjsť, keďže sme tam boli iba štyria. Zjazd bol veľmi mokrý a technický, ale v balíku bol asi veľký chaos."
vyjadrenie ikonky ciernaGeraint Thomas (ružový dres)
"Nosiť ružový dres je síce fajn, ale podmienky boli hrozné, takže dres som veľmi neukázal. Ale išli sme solídne. Zvládli sme tú zimu aj mokrý až šialený zjazd. Takže sme radi, že sme to prežili, pretože v etape sa toho veľa udialo. Ukazuje sa, že na Gire sa môže každý deň stať čokoľvek, podobne, ako na ďalších Grand Tour. Bolo by fajn, keby som ten dres udržal čo najdlhšie."
Výsledky etapy
1. CORT Magnus EF Education-EasyPost 04:51:15
2. GEE Derek Israel - Premier Tech 00:00
3. DE MARCHI Alessandro Team Jayco-AlUla 00:02
4. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 00:51
5. ACKERMANN Pascal UAE Team Emirates 00:51
6. OLDANI Stefano Alpecin-Deceuninck 00:51
7. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 00:51
8. CAVENDISH Mark Astana Qazaqstan 00:51
9. MAESTRI Mirco EOLO - Kometa Team 00:51
10. FIORELLI Filippo Green Project - Bardiani 00:51
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 39:26:33
2. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 00:02
3. GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers 00:05
4. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:22
5. LEKNESSUND Andreas Team DSM 00:35
6. CARUSO Damiano Bahrain Victorious 01:28
7. KÄMNA Lennard BORA-hansgrohe 01:52
8. SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 02:15
9. DUNBAR Edward Team Jayco-AlUla 02:32
10. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 02:32
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 127
2. PEDERSEN Mads Trek-Segafredo 109
3. GROVES Kaden Alpecin-Deceuninck 100
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BAIS Davide EOLO - Kometa Team 104
2. PINOT Thibaut Groupama-FDJ 50
3. VACEK Karel Team corratec - Selle Italia 36
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 39:26:55
2. LEKNESSUND Andreas Team DSM 00:13
3. ARENSMAN Thymen INEOS Grenadiers 02:10
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 147,9 km - Villa Minozzo (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1)
2 20 108,5 km - Passo delle Radici: dĺžka 7,1 km; sklon 4,4 % (18-8-6-4-2-1)
4 20 modre 75,3 km - Monteperpoli: dĺžka 2,4 km; sklon 9 % (3-2-1)
sprint-20 41,9 km - Ponte a Moriano (3-2-1 bonusové sekundy)
ciel Cieľ - Viareggio (25-18-12-8-6-5-4-3-2-1) + 10-6-4 bonusové sekundy
Krátky úvod k etape:
Prvá polovica desiatej etapy bude náročná. Na cyklistov čaká niekoľko nehodnotených stúpaní a horská prémia Passo delle Radici. Ak prvú časť etapy prežijú v pelotóne odolní šprintéri alebo klasikári, razom sa zaradia medzi kandidátov na etapové víťazstvo. Po prvej vrchárskej prémii nasleduje dlhý zjazd, ďalšia horská prémia s prijateľnými parametrami a rovinatý profil až do cieľa. Časové rozdiely medzi kandidátmi na celkové poradie by sa nemali vytvoriť. Okrem odolných šprintérov a klasikárov môže o výhru zabojovať aj unikajúca skupina.
 
Náš eshop