1. 1.7. rovinata etapa ciel rovina Düsseldorf > Düsseldorf 14 km Thomas
 
tdf 2017 profil 01 mapa
mapa etapy (© letour.fr)
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Prvý deň Tour de France sa podľa predpovedí odohral v daždivom počasí, a to dodalo očakávanej časovke v Düsseldorfe ďalší dramatický rozmer. Hlavní favoriti na etapový či celkový triumf sa postavili na rampu na konci štartového poľa, kedy sa mohla trošku vylepšiť situácia na trati, ale dážď bol veľmi silný. Ani nepríjemné podmienky neodradili množstvo nemeckých divákov, aby si prišli pozrieť na vlastné oči štvrtú návštevu Starej dámy vo svojej krajine.
 
Podujatie otvoril najmladší borec na TdF a bolo symbolické, že Elie Gisbert z Fortuneo -  Vital Concept práve dnes oslávil 22 rokov. Francúzsky cyklista prekonal trasu za 17:10, ale už čoskoro sa objavili na trati rýchlejší pretekári. Najskôr ho prekonal Sonny Colbrelli (Bahrajn-Merida), ktorý za istých okolností mohol myslieť aj na žltý dres, ak by mu vyšiel finiš v tretej etape. Preto išiel taliansky borec naplno a v cieli zastavil časomieru na hodnote 16:36. Identický výsledok dosiahol aj Tim Wellens (Lotto-Soudal), no obidvoch jazdcov onedlho prekonal Andrij Grivko (Astana), ktorý bol najlepší aj na medzičase, a v cieli bol rýchlejší o pätnásť sekúnd.
 
Na mokrej ceste sa ocitol ako prvý na zemi Dylan Groenewegen z Lotto - Jumbo. Holandský jazdec neutrpel vážne zranenie, ale tento pád ho mohol obmedziť v nasledujúcich hromadných špurtoch. Novým priebežným lídrom sa stal Nikias Arndt (Sunweb), ktorý porazil Grivka o jednu sekundu. Domáci borec predviedol veľmi dobré výkony v časovke už na Okolo Švajčiarska a v tomto trende pokračoval aj dnes. Jeho výkon mal hodnotu 16:20.
 
V úvode sa objavil na trati Rafal Majka (Bora-Hansgrohe), ktorý dosiahol čas 16:53, a poľský pretekár mal smolu, že na konci jeho jazdy začalo silnejšie pršať. Jeho mladší tímový kolega a talentovaný cyklista na celkové poradie Emanuel Buchmann bol od neho rýchlejší o deväť sekúnd.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠtart Petra Sagana
 
 
Potom už vyrazil na trať Peter Sagan, ktorý si musel rovnako poradiť s nepríjemnými podmienkami. Svetový šampión zvolil opatrnejšiu jazdu v zákrutách, aby minimalizoval riziko pádu, ale aj tak dosiahol na meranom úseku druhý najrýchlejší čas. V cieli sa zaradil na priebežnú tretiu priečku, keď prekonal trasu za 16:29 a stratil deväť sekúnd na vedúceho Arndta.
 
Následne však predviedol výborný výkon Matteo Trentin (Quick-Step Floors), ktorý bol najlepší na prvom medzičase, a v cieli zastavil časomieru na hodnote 16:14. Taliansky borec predbehol aj Ricka Zabela, ktorý štartoval pred ním, ale domáci zástupca mal na trati pád. Ani Trentin nevydržal dlho na vedúcej priečke, pretože odhodlaný výkon predviedol Vasil Kiryienka (Sky), ktorý hneď od začiatku Tour presvedčil o svojich kvalitách. Bieloruský borec prekonal Trentina o tri sekundy. V cieli sa objavil aj Roman Kreuziger a český borec absolvoval trasu za rovných sedemnásť minút. 
 
S veľkou chuťou vybehol na trať Michal Kwiatkowski. Poľský pretekár vyrovnal najlepší čas svojho kolegu Kiryienku na meranom úseku, ale v druhej časti neudržal túto vysokú výkonnosť a c cieli stratil osem sekúnd a zaradil sa na priebežnú tretiu pozíciu. Druhým českým zástupcom na trati bol Zdeněk Štybar a čerstvý český šampión prebehol po Düsseldorfe za 16:43. Medzitým Peter Sagan okupoval šiestu priečku v priebežnom poradí, ale potom ho predbehol Daryl Impey (Orica). Na vysokej pozícii finišoval aj Jonathan Castroviejo (Movistar), ktorý sa dostal tiež pred Sagana, ale španielsky cyklista nemohol byť spokojný, lebo mal najvyššie ambície.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo ako Kwiatkowskeho sledoval z auta Chris Froome
 
 
Prvé kilometre francúzskej GT v kariére si vyskúšal aj Juraj Sagan, ktorý v polovici časovky strácal 56 sekúnd na Kiryienku. Starší zo súrodencov dosiahol výsledok 17:41 a v dnešnej etape mal nasať atmosféru pretekov. Jeho hlavná úloha na podujatí príde v nasledujúcich etapách. Do cieľa dorazil aj Ondřej Cink, tretí český reprezentant prekonal trasu za 17:17. 
 
Potom predviedol svoju silu Geraint Thomas z tímu Sky, ktorý na meranom úseku strácal na svojich tri sekundy, ale v druhej polovici časovky dokázal ešte pridať a v cieli prekonal bieloruského jazdca o sedem sekúnd. Thomas tak potvrdil vynikajúcu formu, čo bola potešiteľná správa pre Frooma. Medzitým skončili svoju časovku Yates, Bardet, Fuglsang a z tejto trojice bol najsilnejší britský zástupca, ale aj on strácal na Thomasa 37 sekúnd.
 
Obrovskú smolu prežil na trati Alejandro Valverde, ktorý nabehol do jednej zákruty veľmi rýchlo, spadol a tvrdo narazil do železných zábran. Španielsky jazdec bol na zemi veľmi otrasený a bola to veľká rana pre celý tím Movistar. Valverde na podujatí skončil, bol prevezený do nemocnice.
 
Na etapový triumf nemohol myslieť Jos van Emden (Lotto-Jumbo), ktorý v cieli stratil pätnásť sekúnd. Následne už vybehol na trať Richie Porte a veľký favorit na celkový titul začal ITT v týchto podmienkach veľmi opatrne. Na meranom úseku strácal na najlepších 22 sekúnd a v cieli sa jeho manko ešte prehĺbilo na 46 sekúnd. A to nebol želaný výsledok zo strany jazdca tímu BMC. Veď bol len o tri sekundy lepší ako Daniel Martin a tesne za ním sa umiestnili aj Bardet a Fuglsang. Dobrý deň neprežil ani Esteban Cháves, ktorý zaostal 73 sekúnd.
 
Úlohu veľkého favorita na etapový triumf potvrdzoval Tony Martin, ktorý dosiahol na medzičase najlepší čas, ale len veľmi tesne predbehol dvojicu tímu Sky. Druhá polovica však vyznela lepšie pre jazdcov z britskej zostavy a Martin sa zaradil na priebežnú tretiu priečku. V ITT sa nepredviedli Primož Roglič a Michel Matthews, k dobrému výkonu sa vyburcoval Marcel Kittel, ktorý v cieli poskočil na priebežnú štvrtú priečku. Na etapový vavrín sa sústredil Stefan Küng z BMC, švajčiarsky jazdec sa vyrovnal v prvej časti najlepším jazdcom, ale ani on nezosadil Thomasa. Chýbalo mu päť sekúnd.
 
Pretekári na celkové poradie zvolili opatrný spôsob jazdy a pohybovali sa približne na rovnakej úrovni. Na meranom úseku im trošku odskočil Chris Froome. Obhajca prvenstva napokon neohrozil vedúcu priečku Gerainta Thomasa, ale aj tak sa mohol tešiť, lebo z favoritov zvládol túto previerku najlepšie.
 
 
 
 
V upršanej časovke dominoval tím Sky a jeho najsilnejším zástupcom bol Geraint Thomas. Britský cyklista sa rýchlo zotavil zo sklamania, ktoré prežil na Gire, a hneď v prvej etape TdF potvrdil výbornú formu, ktorá sa náramne zíde Chrisovi Froomovi. Pre Thomasa to bol premiérový triumf na Grand Tour. Sky mal svojho zástupcu aj na tretej priečke, vo forme sa ukázal Vasil Kiryienka. Medzi týchto borcov sa dokázal vtesnať Stefan Küng, ktorý má značné skúsenosti s touto priečkou, keď na tejto pozícii dvakrát finišoval na Okolo Švajčiarska, a aj tentoraz ukázal veľký potenciál.
 
Veľmi sklamaný musel byť Tony Martin, ktorý nezískal etapový triumf pred domácimi fanúšikmi a dokonca sa mu neušlo ani miesto na stupňoch víťazov. Náročnú časovku začal výborne, ale v druhej polovici sa našli na trati lepší súperi. V dobrom svetle sa ukázala dvojica z tímu Quick-Step Floors Matteo Trentin a Marcel Kittel, obidvaja predviedli potrebnú výkonnosť, aby to pretavili do úspechu v nasledujúcich rovinatých etapách. Na najlepších nestačil Jos van Emden a v závere Top 10 sa objavil Edvald Boasson Hagen. Kvalitným výkonom sa prezentoval Michal Kwiatkowski, ktorý len umocnil perfektný deň tímu Sky, a v najlepšej desiatke sa objavil aj Chris Froome.
 
A práve Froome musel byť v cieli maximálne spokojný, pretože hneď po krátkej časovke si vybudoval pekný náskok v klasifikácii pred svojimi hlavnými súpermi. Obhajca prvenstva sa nezľakol mokrej vozovky a predviedol svoj najlepší výkon, na čo sa ostatní jazdci na GC neodvážili. Najvyššie z nich finišoval Simon Yates, no aj ten stráca na lídra tímu Sky 25 sekúnd. Ale po tomto predstavení muselo Yatesovi stúpnuť sebavedomie.
 
Richie Porte vôbec neriskoval, šiel opatrne a z toho dôvodu stratil na Frooma až 35 sekúnd, čo by pred etapou nikto netipoval. Preteky sa len začínajú, nikto nechcel urobiť na začiatku chybu, ale táto opatrnosť dostala Frooma do vynikajúcej pozície. Podobný výkon ako austrálsky jazdec predviedol aj Nairo Quintana a ani ďalší favoriti ako Majka, Talansky, Daniel Martin, Bardet, Aru, Contador a Fuglsang neprišli do cieľa s veľkou medzerou. Takže jediný, kto odskočil, bol Chris Froome. Dnešný deň nevyšiel podľa predstáv Estebanovi Chávesovi, ktorý má vyššiu stratu na ostatných kandidátov na titul. 
 
Nielen pre Movistar, ale pre celé podujatie je veľkou stratou odstúpenie Alejandra Valverdeho, ktorý nešťastne spadol v jednej zákrute. Skúsený matador utrpel veľmi vážne zranenie kolena, poškodil si jabĺčko, a okrem toho má hlboký rez v nohe. A podobný osud zastihol aj Iona Izagirreho, ktorý takisto na podujatí skončil.   
 
Peter Sagan dosiahol takmer rovnaký výsledok ako pred dvomi rokmi v podobnej časovke. Vtedy skončil o jednu priečku nižšie a stratil 41 sekúnd. Dnes jeho strata nebola taká veľká, ale na mokrej ceste a rýchlej trase sa presadili špecialisti. Juraj Sagan mal za úlohu bezpečne prísť do cieľa, aby bol pripravený pomáhať lídrom v nasledujúcich etapách.
 
 
sagan 2017 tdf itt bohfst
Peter Sagan tesne po štarte (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gerainta Thomasa (víťaz)
"Je to úžasný pocit. Čakal som, že ma porazí Tony Martin či niekto iný. Nemôžem tomu uveriť. V tomto roku som prežil niekoľko nepríjemných momentov, preto je úžasné, že som získal toto víťazstvo a chcem poďakovať všetkým, ktorí ma podporovali v náročných chvíľach. Cesta nebola veľmi klzká, ak ste išli dostatočne rýchlo. Cez prvú zákrutu som prebehol riskantne, ale hneď ma upozornili z mechanického vozidla, aby som jazdil pokojnejšie. Cítil som sa dobre, mal som silu v nohách, preto sa teším, že som nadviazal na kvalitné časovky, ktoré som predviedol v tejto sezóne."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tony Martina (4. priečka)
"Je mi ľúto, že počas Grand Depárt pršalo, všetci budú hovoriť o daždi. Stratil som osem sekúnd, musím zanalyzovať, čo sa stalo. Mal som obrovskú podporu, čo ma veľmi motivovalo. Nepočul som pokyny z tímového auta, lebo na trati bol veľký hluk, každý na mňa kričal. A toto si zoberiem z tejto etapy. Na posledných dvoch kilometroch mi chýbala energia, ale to je bežné v krátkej časovke. Od začiatku v nej idete na sto percent a čakáte, ako dlho vám to vydrží."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (17. miesto)
"Išiel som naplno a moje pocity boli dobré. Časovka bola náročná kvôli dažďu. Nespadol som, čo bolo dnes najdôležitejšie. Na Tour sa teším, cítim sa sebavedomý."
 
 
Výsledky
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 16:04 120
2. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:05 50
3. KIRIENKA Vasil Team Sky link ikonka 00:07 25
4. MARTIN Tony link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:08 15
5. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:10 5
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
7. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:15  
8. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:15  
9. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:16  
10. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16  
18. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:25  
161. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 01:37  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

 
 
Prémie na trase:
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Otváracia etapa je veľkou príležitosťou pre Tonyho Martina, aby pred domácimi fanúšikmi vybojoval víťazstvo a obliekol sa do žltého trička. Jazdec tímu Kaťuša - Alpecin tak bude mať ohromnú motiváciu a jeho odhodlanie ešte umocní skutočnosť, že bude pretekať v drese svetového šampióna. Nemecký jazdec potrebuje presne takýto profil, aby sa ukázali jeho kvality, preto počas úvodného dňa bude na neho smerovať zaslúžená pozornosť. Navrhnutá jazda proti chronometru sadne aj dvojici z tímu Lotto - Jumbo. Primož Roglič sa vyšvihol medzi najlepších časovkárov súčasnosti a v tomto roku vyhral kvalitne obsadené ITT v Baskicku a Romandii. Slovinský cyklista si veľmi dobre uvedomuje, že maximálny výkon ho môže dostať aj do žltého dresu. Šancu na pekný výsledok má aj Jos van Emden, ktorý ovládol záverečnú časovku na Gire, no holandskému jazdcovi náramne vyhovujú aj kratšie previerky. Teda presne také, akou sa otvorí Stará dáma. S veľkými ambíciami odštartuje podujatie Stefan Küng, ktorý ovládol švajčiarsky šampionát v tejto disciplíne. Talentovaný pretekár ukázal potrebnú silu už na Okolo Švajčiarska, kde ho v dvoch časovkách porazil len Rohan Dennis. Na tejto trase budú chcieť potvrdiť dobrú formu Kwiatkowski či Cummings, vysoko môžu skončiť Chavanel alebo Bodnar, zo šprintérov by mali podať najlepší výkon Kittel s Matthewsom.
 
Úvodná etapa bude dramatická aj z toho dôvodu, že v Düsseldorfe má pršať, ale je malá šanca, že na konci časovky sa počasie umúdri, preto bude veľký záujem postaviť sa na štart čo najneskôr. Z tohto pohľadu očakávame zaujímavú bitku aj v skupine favoritov na titul, uvidíme, koľkí z nich budú ochotní riskovať na mokrej ceste. A v takejto krátkej ITT budú rozhodovať maličkosti. V časovke by mali mať navrch Richie Porte a Chris Froome, ale náročné podmienky určite ovplyvnia každého jazdca na GC. Čo najlepší výsledok bude chcieť vybojovať aj Peter Sagan. Pre dvomi rokmi obsadil v podobnej prvej etape devätnástu priečku, tentoraz bude mať vyššie ciele. Veľmi dobrú časovku predviedol pred niekoľkými týždňami v Kalifornii, takže aj v tomto smere je veľmi dobre pripravený.                        
 
 
Krátky opis trasy:
Po dvoch rokoch otvorí podujatie krátka časovka, rovnako tomu bolo aj v Utrechte. Čoraz populárnejší Grand Départ tentoraz zavíta do siedmeho najväčšieho nemeckého mesta, ktoré je medzinárodným finančným a obchodným centrom. Hlavné mesto spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je povestné aj vďaka prestížnym veľtrhom. A práve pred bránami Messe Düsseldorf bude štartovať 14-kilometrová jazda proti chronometru. Takmer celá previerka sa odohrá na pravom brehu Rýna a profil bude výlučne rovinatý. Po úvodných štyroch rýchlych kilometroch cyklisti na chvíľu prebehnú na druhú stranu rieky, ale čoskoro sa vrátia späť po známom moste Rheinkniebrücke. Ten ich zavedie na slávny bulvár Königsallee, ktorý patrí medzi najznámejšie nákupné ulice v Európe.  Po niekoľkých uličkách sa dostanú cyklisti znovu na rýchlu pasáž na brehu Rýna, ktorá ich došikuje späť pred düsseldorfské výstavisko. Trasa je rovinatá, svižná a s výnimkou prostrednej časti bez technických úsekov. Na mnohých miestach sa dá nasadiť vysoké tempo, čo bude rozhodujúce pre etapový triumf, a to bude šanca pre špecialistov na túto disciplínu, aby sa pobili o žltý dres. Výborní časovkári sa nachádzajú aj medzi jazdcami na GC, takže medzi nimi uvidíme prvé rozdiely.  
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 15:00 štúdio, následne živý prenos cca. do 19:10
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Martin Fraňo
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko