TdF: Peter Sagan využil prajné finále tretej etapy, porazil Matthewsa

3.7.2017, 11:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
3. 3.7. zvlnena etapa ciel rovina Verviers > Longwy 212 km P. Sagan
 
etapa 03
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Tretiu etapu mali zakrúžkovanú v kalendári klasikári, zvlnený profil a výbušný finiš boli pre nich ideálnou príležitosťou, ako zažiariť na Tour de France. Celý pelotón bol potešený, že po daždivých dňoch sa ukázalo slnko a dnes sa malo jazdiť v príjemných podmienkach.
 
Na rozdiel od včerajšej etapy sme videli na úvodných kilometroch peknú bitku o vytvorenie vedúcej skupiny. Kandidáti na únik verili, že na pripravenej trase dokážu vytrápiť balík a uchmatnúť etapový triumf. Preto to skúšali takí jazdci ako De Gendt, Chavanel alebo Keukeliere, ale jeden z nich nakoniec neskončil na čele pretekov. V pelotóne kontroloval tvorenie vedúcej skupiny aj Juraj Sagan, pretože Peter Sagan chcel vyhrať etapu a Bora nemohla pripustiť, aby sa dostali dopredu nebezpeční jazdci.
 
Menší náskok si vytvorili Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), Adam Hansen (Lotto-Soudal) a Romain Hardy (Fortuneo), ale to bolo ešte pred prvou horskou prémiou, kde sa mohla situácia na trati zmeniť. Potom nastúpili z pelotónu Nathan Brown (Cannondale-Drapac), Frederik Backaert (Wanty-Groupe), Romain Sicard (Direct Energie), ktorí sa spojili s vedúcimi pretekármi, a pred výstupom na Côte de Sart sa usadili na čele pretekov šiesti pretekári. V tom momente pelotón spomalil a utečenci dostali voľnosť. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna191,5 km do cieľa – Francorchamps
Toto mesto je svetoznáme vďaka automobilovému okruhu SpaFrancorchamps Motor Racning, kde sa koná Veľká cena Belgicka v rámci šampionátu Formula 1. Takisto tu organizujú 24 hodinové vytrvalostné preteky Spa 24 Hour. Pôvodný 14,9 km dlhý okruh zostavil v roku 1920 Jules de Thier, ktorý bol tiež šéfredaktorom magazínu Le Meuse. V súčasnosti sa najčastejšie využíva skrátená verzia s dĺžkou 7 km a túto trať motoristickí fanúšikovia volajú aj „ardénsky tobogán“ kvôli zvlnenému profilu. Okruh sa tiež preslávil nevyspytateľným poveternostnými podmienkami, často sa stáva, že na niektorých častiach okruhu prší, zatiaľ čo ďalšie pasáže sú suché. V rámci F1 tu zaznamenali najviac víťazstiev Michael Schumacher (6) a Ayrton Senna (5).
 
 
Bolo jasné, že v úniku sa bude bojovať o vrchársky dres a prvú horskú prémiu získal Nathan Brown. Tím Can-Drapac chcel vlastniť bodkovaný dres aj po dnešnej etape. V balíku bola zoradená na čele zostava tímu Sky, ale tempo udávali aj celky Bora a Quick-Step, ktoré hneď od začiatku ukazovali záujem o etapový triumf. Potom sa pretekári na chvíľu objavili aj na motoristickom okruhu Spa. Palebnú silu pelotónu zvýšil aj jeden zástupca tímu Sunweb, ktorý takisto pomáhal kontrolovať utečencov, takže etapu si zobrali pod patronát očakávané zoskupenia, ktoré mali typologicky vhodných jazdcov na finále v meste Longwy.
 
V úniku bol najväčšou osobnosťou Adam Hansen, ktorý tu jazdí osemnástu Grand Tour v rade, v tomto období sa mu podarilo vyhrať po jednej etape na Gire a Vuelte. Nils Pollit sa radí medzi mladých jazdcov, ktorí sa hodia na kockové klasiky, Nathan Brown dokáže dobre zajazdiť týždňové etapové preteky a sedia mu aj ardenské klasiky. Francúzski borci v úniku patria medzi typických útočníkov na veľkých podujatiach, no Romain Sicard v roku 2009 vyhral prestížne podujatie Tour de L'avenir, ale tento úspech nedokázal patrične využiť.
 
 
tdf 2017 etapa 3 unik cdtf
Unikajúca skupina bola na prvý týždeň dosť početná (© Slipstream Sports)
 
 
Bora, Quick-Step, Sunweb a Sky vedeli, že majú pred sebou pomerne zaujímavú skupinu, preto náskok utečencov nepresiahol dve minúty. Priemerná rýchlosť pretekov sa zatiaľ pohybovala na úrovni 41 km/h. Keď sa pretekári dostali do Luxemburska, britská zostava už nediktovala tempo v pelotóne, ale aj bez ich pomoci jazdili utečenci pod prísnym dohľadom. A Bora vyslala dopredu Juraja Sagana, aby pomáhal kontrolovať vedúcu skupinu.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna135 km pred cieľom – Troisviegers (Luxembursko)
Administratívne centrum kantónu Clervaux s dominantou františkánskym Kostolom sv. Andreja dokončeným roku 1658. V roku 1924 bola postavená úplne nová zvonica. Ide o jeden z najkrajšie vyzdobených chrámov v Luxembursku s honosným barokovým interiérom. Dominantou je súsošie sv. Sofie a jej troch dcér Fides (viera) Spes (nádej) a Caritas (dobrodinnosť).
 
 
Podobne ako včera sa presadili na šprintérskej prémii utečenci, pre dvadsať bodov si vyskočil Nils Politt. V pelotóne sa bojovalo o deväť bodov a v tomto súboji sa objavili takmer všetci najrýchlejší pretekári z balíka. Spomínaných deväť bodov získal Mark Cavendish, ktorého sebavedomie stúpa, a za ním sa umiestnili Colbrelli, Swift a Peter Sagan. Svetový šampión si polepšil o šesť bodov a tesne pred páskou sa trošku pretláčal s Greipelom. Líder bodovacej súťaže Marcel Kittel prebehol cez túto prémiu pokojným štýlom.
 
Druhá horská prémia rozhýbala vedúcu skupinu. Pekný špurt do kopca predviedol Backaert, ale tesne pred vrcholom ho prekonal Nils Politt, ktorý získal jeden vrchársky bod. A nemecký jazdec sa potom rozhodol zaútočiť a jeho pohyb zachytil len Nathan Brown. Obidvaja sa dokázali zbaviť ostatných utečencov a spoločne mierili na stúpanie Côte d'Eschdorf. Na ťažkom kopci potvrdil svoje kvality jazdec tímu Can-Drapac, ktorý ukoristil dva body do vrchárskej súťaže.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna95 km pred cieľom – Esch-sur-Sure
Malebná dedinka v skalnatom teréne bola kedysi známa najmä viacerými remeselnými odvetviami ako kováčstvo či garbiarstvo. Dnes tu rozkvitá hlavne cestovný ruch Obci dominuje rovnomenný hrad z 10. storočia, ktorý vlastnili bratia, rytieri Godefroy a Henri de Boullion, ktorí boli účastníci prvej križiackej výpravy. Dnes je úplne obnovená len hlavná veža, ktorá je otvorená pre verejnosť. Nachádza sa tu aj jazero Heute Sure a umelá protipovodňová priehrada Esch-sur-Sure Dam. Ide o najväčšie jazero v Luxembursku na ploche asi 360 hektárov, ktoré slúži ako centrum rekreácie, rybolovu, vodných športov. Priehrada a vodná elektráreň boli dokončené v 60. rokoch, hrádza meria viac ako 47 m.
 
 
Následne Nathan Brown počkal na ostatných utečencov a na čele pretekov sme opäť videli šesťčlennú skupinu. Predchádzajúca aktivita mierne zvýšila náskok vedúcej skupiny. Pelotón však veľmi rýchlo skresal náskok úniku pod dve minúty, zásluhu mal na tom aj Juraj Sagan, ktorý sa zdržiaval na čele balíka už sto kilometrov.
 
Šesťdesiat kilometrov pred páskou klesol rozdiel medzi skupinami pod jednu minútu, na utečencoch sa začala prejavovať únava. Túto skutočnosť využili Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), Lilian Calmejane (Direct Eenrgie) a Pierre-Luc Perichon (Fortuneo), ktorí sa dokázali odpojiť z hlavnej skupiny a veľmi rýchlo sa dostali na čelo pretekov, kde posilnili pôvodných útočníkov.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna54 km pred cieľom – Mamer
Táto obec je rodiskom dvoch významných športovcov. Pochádzal odtiaľ atlét Josy Barthel, ktorý na Olympijských hrách 1952 v Helsinkách získal zlato v behu na 1500 m a dodnes je jediným Luxemburčanom so zlatou medailou z OH. Bol tiež ministrom a je po ňom pomenovaný atletický a futbalový štadión v hlavnom meste Luxemburg. Druhým slávnym športovcom z Mamer je cyklista Nicolas Frantz, víťaz Tour de France z rokov 1927 a 1928. Stal sa prvým pretekárom, ktorý išiel celú Tour od prvej do poslednej etapy v žltom drese. Bol druhým luxemburským víťazom Tour po Francoisovi Faberovi (1909).
 
 
Prítomnosť troch čerstvých cyklistov v brejku rozhýbala vedúcu skupinu, veď De Gendt, Calmejane a aj Perichon patria medzi borcov, ktorí dokážu narobiť vietor pred pelotónom. Náskok vedúcej skupiny mierne narástol, na čo zareagoval tím Bora, ktorý sa už zoradil vo väčšom počte na čele balíka. Dopredu sa začal tlačiť aj Peter Sagan.
 
De Gendt, Calmejane a Perichon na nič nečakali a nasadili vysoké tempo, ktoré udržal z pôvodného úniku len Hardy. Pelotón nemohol túto štvoricu podceniť, pretože terén nebol úplne jednoduchý a do vedúcej skupiny sa dostali skúsení a oddýchnutí jazdci. V tomto bode sa preteky naplno rozbehli a za balíkom sa ocitol Romain Bardet, ktorý mal defekt a musel sa vracať späť vo veľkej rýchlosti.
 
Favoriti na etapový triumf, ktorí sa nachádzali v hlavnej skupine, neboli veľmi spokojní s takýmto vývojom, pretože dopredu sa dostali silní pretekári, ktorí dokázali jazdiť takmer rovnako rýchlo ako pelotón. Preto náskok utečencov klesal len veľmi pomaly.
 
Na predposlednej horskej prémii mal najviac síl v úniku Lilian Calmejane, ktorý sa osamostatnil na čele pretekov. Na jej vrchole mal stále k dobru jednu minútu, ale za sebou rozbehnutý pelotón. Ten nechcel nič podceniť a svoju úlohu si plnil veľmi dobre.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaLongwy - cieľ
Historické mestečko v departemente Meurthe-et-Moselle, v regióne Lotrinsko bolo v minulosti významným baníckym a oceliarskym centrom. Takisto bolo známe tradičným galzúrovaným porcelánom. V historickom jadre sú zachovalé pôvodné stavby radnice, kúpeľov, kasárni a stredovekej pekárne. Citadela Longwy bola z veľkej časti zničená v roku 1914, zachovali sa dve vstupné brány a niekoľko vonkajších obranných stien a jedna vojenská bašta. Pôvodná radnica z roku 1731 bola neskôr prerobená a využívaná ako kláštor. Medzi dôležité pamiatky patrí aj Kostol sv. Dagoberta dokončený roku 1633. V susednej obci rovnomenného názvu sa nachádza zámok Cons-la-Grandville.
 
 
Lilian Calmejane bol chytený desať kilometrov pred páskou. V balíku prebiehala nervózna pozičná bitka, pretože tesne pred cieľovým kopcom sa cesta výrazne zužovala. Ak chcel niekto uspieť v dnešnom finále, musel sa pohybovať úplne vpredu. Peter Sagan využíval v týchto momentoch Marcusa Burghardta. Na začiatok záverečného kopca prišiel pelotón vo veľkej rýchlosti, favoriti sa držali na predných priečkach, Peter Sagan medzi nimi nechýbal.
 
Najprudšie úseky nerozdelili favoritov na etapový triumf, na čele hlavnej skupiny zostal veľký počet jazdcov. Rozhodovalo sa len na cieľovej páske a Peter Sagan si už nenechal vziať etapový triumf, hoci musel opäť špurtovať z prvej pozície. Druhý skončil Michael Matthews, tretí finišoval Daniel Martin. Greg van Avermaet prišiel do cieľa hneď za stupňami víťazov.
 
 
sagan 2017 tdf 3 etapa triumf
Triumf číslo osem pre Petra Sagana (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazný špurt Petra Sagana
 
 
Etapa vyvrcholila podľa predpokladov na záverečnom krátkom kopci, kde sme však nevideli očakávanú akciu. Ani jeden z pretekárov sa nepokúsil zaútočiť, preto sa rozhodlo len v samotnom špurte do kopca. Aj keď sa vpredu udržalo viacero rýchlych cyklistov, iba niektorým zostali sily, aby sa presadili po intenzívnom súperení na krátkom kopci. A najsilnejším z nich bol Peter Sagan.
 
Svetový šampión dokonale potvrdil, že toto je finiš šitý na jeho mieru. Za pomoci kolegov si ustrážil najlepšiu pozíciu na špurt, hoci sa znovu objavil na samom čele balíka pomerne skoro. Ale dnes sa finišovalo do kopca a to je jeho špecialita. Sagana nezastavilo ani to, že práve v tom momente, keď začal špurtovať, vykopol nohu z pedála, a súperi sa k nemu priblížili. Ale keď predviedol svoje zrýchlenie, nikto nemal hárok. Avermaet a Martin sa dostali k nemu, ale neboli dostatočne rýchli, a druhý v poradí Matthews začal špurtovať neskoro.
 
Peter Sagan vyhral svoju ôsmu etapu na Tour de France a rovnako ako pred rokom sa presadil na začiatku pretekov na krátkom kopci. Na včerajšie desiate miesto zareagoval najlepším spôsobom, hoci bezprostredne po dojazde povedal, že nevie, čo je to tlak. Týmto triumfom potvrdil svoju tradične výbornú výkonnosť a budeme sa tešiť, ako bude naháňať s veľkou chuťou ďalšie úspechy. Veľká spokojnosť musí panovať aj v tíme Bora - Hangrohe, ktorá sa veľmi rýchlo presadila na tohtoročnej Starej dáme, čo dodá motiváciu jej pretekárom, že so Saganom môžu dosiahnuť na podujatí veľké veci. Juraj Sagan prišiel do cieľa na konci štartového poľa, ale počas etapy strávil väčšinu času na čele balíka, držal utečencov na uzde a do bodky si splnil svoje povinnosti. 
 
 
sagan 2017 tdf nastupuje bohf
Peter Sagan s úsmevom na perách (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
Na druhej priečke skončil Michael Matthews, ktorý na páske takmer zaskočil Sagana, ale austrálsky jazdec doplatil na to, že svoj špurt začal príliš zozadu. Bol síce rýchly, ale nemal dobrú východiskovú pozíciu, aby porazil svetového šampióna. V celku Quick-Step Floors sa nakoniec išlo na Daniela Martina a írsky jazdec ukázal svoje klasikárske kvality, ale na Sagana to jednoducho nestačilo. Do koncovky sa dostal aj Greg van Avermaet, no belgický borec neukázal takú formu ako na jarných klasikách.
 
V koncovke sa natlačili dopredu aj favoriti na celkový triumf, medzi nimi sa nevytvorili žiadne rozdiely, jedine Simon Yates zaostal osem sekúnd a cez dvadsať sekúnd stratil Andrew Talansky. V najlepšej desiatke sa udialo niekoľko zmien. Na druhú priečku sa posunul Froome a výrazne si polepšili aj Matthews so Saganom, ktorí sa zaradili hneď za dvojicu z tímu Sky. Pred nasledujúcou šprintérskou etapou strácajú na vedúcu pozíciu dvanásť, respektíve trinásť sekúnd, čo nie je veľa, ale žltý dres sa môže zajtra prezliekať len zhodou okolností.
 
V bodovacej súťaži udržal zelenú Marcel Kittel, ale jeho náskok klesol. Hneď za ním sa nachádza Arnaud Démare a na tretiu priečku poskočil Peter Sagan, ktorý má aktuálne päťdesiat bodov a na nemeckého jazdca stráca šestnásť bodov. Zloženie úniku zmenilo lídra vrchárskej súťaže, ale ten zostáva v celku Can-Drapac. Zajtra bude nosiť bodkovaný dres Nathan Brown. V súťaži do 25 rokov sa dostal na vedúcu priečku Pierre Latour, ktorý využil náročnejší dojazd a vystriedal v bielom Stefana Künga.      
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"V prvom rade chcem poďakovať celému tímu. Spolujazdci odviedli perfektnú prácu, celý deň jazdili na čele balíka. Nebolo to ľahké s vetrom, ktorý fúkal na trati, a v záverečných technických úsekoch to bolo veľmi nervózne. Stúpanie sa ukázalo ako veľmi ťažké, dobrú prácu tu urobil tím BMC. Jazdil som na samom čele a znovu som sa ocitol vpredu príliš skoro. Potom keď som vyštartoval, vyskočila mi noha z pedálu a povedal som si, čo sa to dnes deje. Ale nakoniec som vybojoval víťazstvo, z čoho sa veľmi teším a ďakujem kolegom."
   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrico Poitschke (DS Bora-Hansgrohe)
"Je to naše prvé víťazstvo na Tour de France. Samozrejme, cítili sme nejaký tlak, ale som veľmi rád, že sme dokázali vyhrať. Po včerajšej etape nebol Peter spokojný, ako sme zvládli finále, takže dnes sme prebrali zodpovednosť od samého začiatku etapy. Vedeli sme, že Peter je silný a že je to jeho profil. Teraz je tlak úplne preč, vychutnáme si tento trumf a s rovnakou koncentráciou sa budeme sústrediť na nasledujúcu etapu. "
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 5:07:19 120
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00 50
3. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00 25
4. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00 15
5. BETTIOL Alberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:02 5
6. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:02  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:02  
8. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:02  
9. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:02  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 00:02  
192. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 12:29  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie po etape
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 10:00:31 25
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:12  
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:13  
5. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16  
6. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25  
7. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:30  
8. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:32  
9. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:32  
10. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:34  
182. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 14:04  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 66
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 57
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 50
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 44
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 32
6. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 31
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BROWN Nathan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 3
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 2
3. PHINNEY Taylor Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 2
4. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 2
5. CALMEJANE Lilian Direct Energie 1
6. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 1
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 10:00:56
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:12
3. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:13
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 00:15
5. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:20
6. BETTIOL Alberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:27
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer pretekov
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 194 km - Côte de Sart: dĺžka 2,8 km; sklon 5,1 % (1 bod)
sprint-20 123 km - WINCRANGE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 107 km - Côte de Wiltz: dĺžka 3,1 km; sklon 4,8 % (1 bod)
3-20 92 km - Côte d'Eschdorf: dĺžka 2,3 km; sklon 9,3 % (2-1)
4-20 15,5 km - Côte de Villers-la-Montagne: dĺžka 1,1 km; sklon 5,2 % (1 bod)
3-20 Cieľ - Côte des Religieuses: dĺžka 1,6 km; sklon 5,8 % (2-1)
ciel Cieľ (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Po časovkároch a šprintéroch sa dostanú do pohotovosti puncheuri či odolní šprintéri a už pred podujatím sa skloňovali dve mená pri pohľade na profil tretieho dňa - Peter Sagan a Michael Matthews. Svetový šampión nebol spokojný so svojím špurtom v predchádzajúcej etape, ale na krátkom kopci Longwy bude mať ideálnu príležitosť, aby si otvoril víťazné konto v tohtoročnej edícii. Sagan je dostatočne odolný, aby sa udržal na čele pelotónu až do samého konca, a potom vytiahol svoju silnú koncovku. Rovnakými kvalitami disponuje aj Matthews, preto sa vo finále očakáva ich vzájomný súboj. Hlavným kandidátom na etapový zahrá do kariet skutočnosť, že Longwy povolí tesne pred páskou, čo bude favorizovať ich špurt pred výbušnými jazdcami, ktorí by privítali náročnejšie sklony až na cieľovú pásku. Ich kolegov tak čaká dlhý deň na čele balíka, ale Bora so Sunwebom budú na to pripravení. Obidva celky však musia ušetriť energiu až do samého konca, aby na cieľovom stúpaní dokázali pokryť všetky ataky.
 
Na túto koncovku sa hodí aj Greg van Avermaet, ktorý má vybraté dve etapy na TdF, a toto je jedna z nich. Belgický cyklista disponuje kvalitným špurtom do kopca na konci ťažkých pretekov, ale tretia etapa bude mať jednoduchší priebeh, takže väčšiu šancu budú mať odolní šprintéri. Takúto koncovku si nemôže nechať ujsť ani Philippe Gilbert, ktorý bude mať obrovskú motiváciu, pretože sa bude štartovať v jeho rodnom meste. A okrem toho v stredu oslávi 35. narodeniny. Tím Quick-Step Floors však môže staviť aj na Trentina so Štybarom, takže belgický celok môže rozdávať karty v samotnom finále. V očakávanom špurte menšej skupiny sa môže presadiť Sonny Colbrelli, na svoju šancu čaká aj Boasson Hagen. V záverečnej fáze môže rozprúdiť stojaté vody Diego Ulissi a v takomto finále sa dokáže presadiť aj nenápadný Michael Albasini.             
 
 
Krátky opis trasy:
Ďalšia 200-kilometrová štreka prevedie pelotón cez tri krajiny. Úvodná časť sa odohrá na belgickom území, pričom sa bude štartovať v rodnom meste Philippa Gilberta. Väčšinu dňa strávia pretekári v Luxembursku, kde sa nachádzajú dve horské prémie, vrátane najťažšieho kopca tretej etapy Côte d’Eschdorf, a vyzývavý zvlnený terén. A na konci etapy sa Tour de France konečne vráti domov a hneď pripraví atraktívnu koncovku. Dojazd na krátkom kopci Longwy bude vyhovovať výbušným jazdcom, ale na čele pretekov budú musieť finišovať aj jazdci na GC. Cieľové stúpanie je najťažšie na začiatku, kde sa objaví aj maximálne prevýšenie jedenástich percent. Potom klesnú gradienty na šesť percent a posledná tretina výstupu sa odohrá na sklone štyri percentá. Na Longwy to bude taktická bitka medzi útočiacimi pretekármi a tými jazdcami, ktorí si budú veriť v malej skupine v špurte do kopca. Na víťazný útok sa hodia najprudšie úseky, ale tie sa nachádzajú tisíc metrov pred páskou, preto budeme zvedaví, či niektorí borci tu dokážu zlomiť odpor súperov, alebo na vrchole uvidíme špurt najodolnejších cyklistov.
 
 
 
tdf 2017 profil 03 ciel
profil dojazdu etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:40
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Martin Fraňo
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
 
 
 
 

 
 
TERMINATOR CALCULATOR (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 96
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 124
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 19
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015, 2016
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016
Okolo Flámska (WT-M) 2016
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
GP Québec (WT) 2016
Majstrovstvá Európy v pretekoch (CC) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
Kuurne - Brusel - Kuurne (1.HC) 2017
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 29
Tour of California (2.HC) 7x 2010-2014, 2016, 2017
Tour de France (WT) 5x 2012-2016
Tour de Suisse (WT) 6x 2011-2015, 2017
Tirreno-Adriatico (WT) 4x 2014 - 2017
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour de Pologne (WT) 2011
Eneco Tour (WT) 2016
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 247
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 283
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 2340
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 669 bodov / 1. miesto
Rok 2017: 1570 bodov / 7. miesto (zmena bodovania)
 
VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (v rátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (v rátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (v rátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (v rátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (v rátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (v rátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 14 (v rátane iných disciplín 18)
Rok 2017 - 7 (v rátane iných disciplín 10)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 42 (60 % z 70 odjazdených dní)
Rok 2017: 23 (55 % z 42 odjazdených dní)
- tímové časovky nerátame
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, 2.HC (2010-2017): 16 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2017): 15 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016, 2017): 8
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015, 2017): 7
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Paríž - Nice, WT (2010): 2
Tour de Pologne, WT (2011): 2
Eneco Tour, WT (2016): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2017): 16 víťazstiev z 62 etáp (25,8%), 7x bodovacia súťaž (86%), 6 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2017): 15 víťazstiev z 65 etáp (23,1%), 6x bodovacia súťaž (75%), 3 dni v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 30
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016): 6
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de France, GT (2016): 3
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
Tour de Pologne, WT (2011): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
Eneco Tour, WT (2016): 1
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop