8. 8.7. rovinata etapa ciel rovina Dole > Station des Rousses 187 km Calmejane
 
etapa 08
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Podľa mnohých cyklistov nás čakala nevyspytateľná etapa, ktorá sa mohla skončiť úspechom brejku, ale do útoku mohol vyraziť aj niektorý z favoritov. Na štarte viselo vo vzduchu viacero scenárov, priebeh etapy sa mohol rozvinúť viacerými smermi.
 
Podľa predpokladov sa odohral na začiatku veľký súboj o vytvorenie vedúcej skupiny a prispeli k tomu aj televízne zábery, ktoré smerovali práve k tomuto cieľu. Aby sa intenzívne pretekalo už od úvodných kilometrov. Dôležitým referenčným bodom etapy bola aj rýchlostná prémia, ktorá bola pripravená po štyridsiatich kilometroch, takže v úvode mali svoje záujmy aj šprintérske zoskupenia. V jednom pokuse sa objavil aj Boasson Hagen, ale v tom momente zasiahol tím FDJ, aby nórskemu jazdcovi nedaroval body na rýchlostnej prémii.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart – Dole
Mesto dýchajúce históriu so zachovalým starým jadrom a so 48 budovami zapísanými ako historické pamiatky. V 15. storočí bolo po konfliktoch francúzskeho kráľa Ľudovíta XI. s burgundským vojvodom takmer celé zničené, a kráľ ho dal obnoviť až na začiatku 16. storočia. Z tohto obdobia pochádza aj mestská radnica či Bazilika Notre-Dame, ktorú dal po obnovení mesta postaviť arcibiskup z Besanconu.Dominantou kostola je vysoká opevnená vstupná veža (70 m), ktorá dominuje panoráme mesta. Interiér ako aj exteriér pôsobia slávnostným neskorogotickým dojmom, viaceré prvky výzdoby sú z červeného mramoru. Po vnútorných stenách sú v súvislom páse 33 m okrúhle fresky maliara Laurenta Pecheux z konca 18. storočia. Najväčšou raritou je obrovský organ s 3500 píšťalami od nemeckého majstra Karla Jospeha Rieppa takisto z konca 18. storočia. Z tohto mesta pochádzajú napr. známy lekár, vedec, mikrobiológ Louis Pasteur či francúzsky spisovateľ Marcel Aymé. Jedným zo štyroch partnerských miest Dole je český Tábor.
 
 
Úspešný atak predviedli Greg Van Avermaet (BMC), Alexej Lutšenko (Astana) a Sylvain Chavanel (Direct Energie), ktorí si síce vybudovali menší náskok pred balíkom, ale pokusy pokračovali. Situáciu sa snažil upokojiť tím Sky, britská zostava chcela zablokovať ďalšie útoky. Napokon už nikto neskočil do vedúcej skupiny, ale s touto situáciou nebol spokojný Sunweb, ktorý tvrdo jazdil na čele balíka. Nemecká zostava vyslala na čelo balíka štyroch jazdcov a chcela využiť nehodnotené stúpanie pred rýchlostnou prémiou, aby dostala do problémov šprintérov a Michael Matthews mohol získať čo najviac bodov.
 
Na tomto kopci sa vydali do útoku ďalší jazdci a medzi nimi sa objavil aj spomínaný austrálsky borec. Na rýchle tempo doplatil Arnaud Démare, ktorý neudržal tempo pelotónu. Matthewsova skupina eliminovala vedúcu trojicu, pelotón sa spojil a opäť sme boli na začiatku. Aktívne jazdil Chavanel, veľký záujem o únik prejavil UAE Emirates, ale brejk sa netvoril a pretekári sa blížili k rýchlostnej prémii.
 
 
video v clanku ikonka ciernaBitka o dvadsať šprintérskych bodov
 
 
Tvrdé úseky nakoniec výrazne neoslabili pelotón, takže pred prémiou sme videli jazdiť na čele balíka tím Quick-Step Floors a Marcela Kittela. Chýbal tu však Démare, ktorého trápili menšie zdravotné problémy. Pelotón prvýkrát špurtoval o dvadsať bodov a na miernom stúpaní sa pre presadil André Greipel, potom finišovali Kittel s Matthewsom. Dobrý lead-out mal pripravený Kittel, ale nemecký pretekár vyrazil dopredu príliš skoro a predbehli ho Greipel s Matthewsom.
 
Arnaud Démare v tomto momente strácal takmer štyri minúty na pelotón a po výborných úvodných etapách mal pred sebou veľmi náročný deň. Následne sme videli nové pokusy o vytvorenie úniku a vďaka tejto snahe prebehla úvodná hodina s priemernou rýchlosťou 47 km/h.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna134 km pred cieľom – Champagnole
Mestečko vo Francúzsku známe aj pod prezývkou „perla Jury“ bolo v minulosti centrom drevospracujúceho priemyslu, výroby nábytku a tradičných drevených hračiek. Dnes ide najmä o turisticky atraktívnu destináciu vhodnú na turistiku, horolezectvo, cyklistiku a pod. Na začiatku historického námestia Rue de la République stoji 18,5 m vysoká zvonica, v minulosti postavená ako rezervoár vody po obrovskom požiari z toku 1798, ktorý zničil celé centrum v priebehu troch hodín. V 19. storočí tu osadili veľké hodinya neoklasicistická veža tak získala trojsmerné využitie. Za zmienku stojí aj Kostol Saint-Cyr-et-SainteJulitte z 18. storočia, ktorého veža má zvláštnu kupolu pokrytú glazovanými dlaždicami. Vo vnútri nájdeme kvalitne umelecky spracovaný barokový oltár od umelca Marina Carougea.
 
 
Do nádejnej pozície sa dostali Frank, Sütterlin, Burghardt a Lemoine, ale ani oni nedokázali definitívne zlomiť odpor pelotónu. Pomerne náročný terén motivoval pretekárov k mnohým útokom, ale únik sa nevytvoril ani po šesťdesiatich kilometroch. Táto dráma napokon vyvrcholila netradičným spôsobom, keď sa balík rozdelil na dve skupiny a vpredu zostalo okolo štyridsať jazdcov.
 
Táto partia však nepôsobila komlexne a dopredu sa dostali Van Avermaet, Pauwels, Schär, Valgren, Frank, Buchmann, De Gendt, De Kort, Bettiol, Keukeleire, Bakelants, Ten Dam a Calmejane, ktorých doplnili aj Barguil, Trentin a Burghardt.
 
 
video v clanku ikonka ciernaNetradične veľký únik v ôsmej etape
 
 
Vedúcich šestnásť jazdcov malo peknú šancu, že bude bojovať o etapový triumf, pretože balík vedený tímom Sky im nechával na trati voľnosť, ale rozdiel presahoval len tri minúty. Okrem toho medzi týmito skupinami sa pohybovalo veľké množstvo jazdcov, ktorí stále živili nádej, že sa prepracujú na čelo pretekov. Takže pred prvou horskou prémiu sme mali na trati zaujímavú dynamiku.
 
Na čele pretekov sa pohybovala silná dvojica Barguil a Ten Damm z tímu Sunweb, no pozornosť si zaslúžil aj Emanuel Buchmann z Bory, ktorému patrila 14. priečka v GC s mankom 1:29 a mal aj zaujímavú pozíciu v súťaži do 25 rokov. A práve Warren Barguil zaútočil na prvej horskej prémii spoločne so Sergom Pauwelsom.
 
Za vedúcou dvojicou sa spojili dve partie prenasledovateľov, opäť sme mali pokope početnú skupinu, ktorá sa oddelila z pelotónu v rozhodujúcom momente. Col de la Joux dobyl ako prvý Warren Barguil. Veľmi ťažké momenty prežíval Arnaud Démare, ktorého dnes eliminovali zdravotné problémy - trpel žalúdočnými ťažkosťami. Za pomoci kolegov v polovici etapy strácal už pätnásť minút.  
 
 
vyjadrenie ikonky cierna66 km pred cieľom – Lavans-les-Saint-Cloude
Jedna z dediniek, nachádzajúca sa v oblasti bohatej na potôčiky, rieky a jazerá, v minulosti niekoľkokrát vážne zasiahnutá povodňami. Z obce pochádza Anitde Janvier, kráľovský hodinár z 18.storočia, ktorý bol jedným z hlavných vedcov kráľovskej akadémie vied. Zaoberal sa výrobou prístrojov na pozorovanie vesmíru. Veľké jazero Vouglans má dĺžku 45 km a priemernú šírku len 450 m, preto pre mnohých pôsobí ako rieka. Toto 4. najväčšie jazero vo Francúzsku je vo veľkej miere využívané turistami aj na kúpanie, keďže voda má v lete viac ako 20° C. Do dnešnej podoby sa dostalo v roku 1968 po vybudovaní novej priehrady a vodnej elektrárne Vouglans. Betónová hrádza na vápencových základoch má výšku 130 m a dĺžku takmer 440 m. Zaplavila sa tak časť údolia rieky Ain, čím zmizlo 13 malých dedín.
 
 
Keďže pred balíkom sa nachádzal veľký počet cyklistov, situácia na čele pretekov sa často menila. Barguila s Pauwelsom doplnili Bakelants, Van Avermaet, Matthews, Burghardt, Trentin a Ulissi. Pelotón vedený tímom Sky nemal veľkú stratu na čelo pretekov, takže sa nedalo dopredu povedať, že únik to dotiahne do úspešného konca. A to mohlo znervózňovať niektorých jazdcov na GC, ktorí si dnes želali pokojnejšie finále.
 
Na kopci Côte de Viry sa všetci utečenci opäť spojili a čakali sme, kto si tentoraz vytvorí náskok na čele pretekov. Na vedúcich priečkach zostali Van Avermaet, Pauwels, Bakelants a Barguil, ktorý vyhral aj druhú horskú prémiu, a pred vrcholom sa k nim dostali Gesink, Clarke, Roche a Calmejane.
 
Pred rozhodujúcim stúpaním mala vedúca osmička náskok minútu a pol na hlavný balík, súboj o etapový triumf bol naďalej otvorený. A stále sa nevzdávala ani prostredná skupina, kde sa pohybovali ďalší kvalitní pretekári. Na čelo pretekov sa dokázal dostať Michael Valgren, ktorý osamote doklepol vedúcich jazdcov, a pelotón chytil druhú skupinu, takže na záverečnom kopci jazdili proti sebe dve skupiny.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ – Station-des-Rousses
Záver etapy sa odohrá v lyžiarskom stredisku Les Rousses, ktorého menšia časť sa nachádza aj na území švajčiarskeho kantónu Vaud v nadmorskej výške takmer 2000 m n. m., avšak je prístupná len z francúzskej strany, kde sú zjazdovky priemerne v nadmorskej výške okolo 1600 m n. m. K dispozícií je veľké množstvo upravovaných lyžiarskych trás, z ktorých tri (Tuffes, Serra a Noirmont) sú vhodné na profesionálne zjazdové lyžovanie. V letných mesiacoch tu lákajú turistov na turistiku, horskú cyklistiku, rafting a mnohé ďalšie adrenalínové športy v nádhernom horskom prostredí.
 
 
Vo vedúcej skupine nasadil stabilné tempo Warren Barguil, ktorý chcel vyhrať aj túto horskú prémiu a získať vrchársky dres, v balíku sa ukazovali biele dresy tímu Sky. Na čele pretekov však boli silnejší Roche, Calmejane, Pauwels a Gesink. Sólovým spôsobom sa chcel presadiť Lilian Calmejane, ktorý jazdil s malým náskokom pred Gesinkom. Medzitým tím Sky zatvoril hlavnú skupinu, kde panoval pokoj zbraniam.
 
Jazdec tímu Direct Energie ovládol stúpanie prvej kategórie, a keďže pred etapou mal na konte jeden vrchársky bod, prekonal 10-bodového Arua a zajtra sa objaví na štarte v bodkovanom drese. Na vrchole mal náskok pred Robertom Gesinkom 25 sekúnd, balík tu mal stratu 1:25, na Côte de la Combe sa nič neodohralo medzi favoritmi. 
 
Lilian Calmejane mal už na dosah etapový triumf, ale tesne pred cieľovou páskou sa nachádzalo krátke stúpanie, kde ho takmer zastavili kŕče. Francúzsky jazdec sa neplánoval vzdať za žiadnych okolností, jeho slabosť chcel využiť Robert Gesink. Na posledných kilometroch sa tak odohral dramatický súboj o etapový triumf, ktorého víťazom sa stal napokon Lilian Calmejane. Druhú priečku vybojoval Robert Gesink a  tretí skončil Guillaume Martin. Hneď za ním prišli do cieľa jazdci na GC, ktorí dnes neutrpeli straty, ale ani nikto z nich si nepolepšil.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVeľká radosť Liliana Calmejana
 
 
Podľa predpokladov ôsma etapa skončila v rukách utečencov, ale tí si to vydreli viac, ako očakávali. Trvalo asi osemdesiat kilometrov, kým sa vytvoril rozhodujúci únik, ale ten bol až príliš veľký, takže bitka o vedúce pozície pokračovala aj ďalej. Rozhodujúca skupina sa vytvorila až na predposlednom kopci, ale ani vtedy si nemohli byť útočníci istí svojím úspechom, pretože tím Sky v balíku držal malý rozdiel medzi skupinami. Ale nakoniec bolo úniku dopriate a presadil sa domáci jazdec. 
 
Lilian Calmejane rozumne šetril sily v brejku a ukazovať sa začal len v samotnom závere. Keď prišiel na posledný kopec vo vedúcej skupine, na nič nečakal a po útoku sa osamostatnil na čele pretekov ďaleko pred cieľom. Ako 24-ročný ukázal na konci veľkú kvalitu a nielenže svoj výkon pretavil do zisku bodkovaného dresu, ale mal ešte dostatok energie a najmä vôle, keď prekonal aj kŕče, aby získal svoje premiérové víťazstvo na Starej dáme. Calmejane tak môže nadviazať na tradíciu francúzskych útočníkov, veď v minulom roku vyhral podobným spôsobom etapu na Vuelte.
 
V dobrej forme sme videli jazdiť aj Roberta Gesinka, ktorý to určite vyskúša aj v nasledujúcich etapách, aby sa presadil v brejku. Warren Barguil mal rozohranú partiu na zisk vrchárskeho trička, ale na poslednom kopci už nemal potrebnú silu, aby získal rozhodujúce body. Ale aj francúzsky jazdec ukázal sympatický výkon, čo bude chcieť využiť v prichádzajúcich horských previerkach. Na tretej priečke finišoval Guillaume Martin, ktorý veľmi dobre pozná tento dojazd. Pred niekoľkými týždňami na podujatí Tour de Jura obsadil v tejto koncovke druhé miesto.
 
Medzi favoritmi na titul sme nevideli žiadnu akciu. Znovu podal výborný výkon tím Sky, ktorý kontroloval v pelotóne celú druhú časť etapy a okrem toho mal dvoch jazdcov v úniku. Vrchári britského celku si nenechali ujsť ani posledné stúpanie, ktoré prekonali bez najmenších problémov na čele balíka, takže svojho lídra dostali do cieľa bez ťažkostí.
 
Marcel Kittel zvýšil svoj náskok na čele bodovacej súťaže. Pred Démarom zvýšil náskok na štyridsať bodov, francúzsky jazdec prežil na trati peklo, ale do cieľa prišiel v časovom limite. Ale zajtra bude trpieť ešte viac. Biely dres udržal Simon Yates a novým držiteľom bodkovaného dresu sa stal dnešný víťaz etapy, ale zajtrajšia previerky ponúka niekoľko ťažkých stúpaní, takže je veľký predpoklad, že sa bude vo vrchárskej súťaži opäť prezliekať. Juraj Sagan prišiel do cieľa posledný so stratou štyridsať minút.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Liliana Calmejana (víťaz)
"Je to neuveriteľné. Nečakal som, že vyhrám etapu na mojej prvej Starej dáme, že to príde tak skoro. V tíme rád žartujem, preto som pred dnešnou etapou povedal, že si pôjdem pre víťazstvo. Ale bol to len vtip a nemôžem uveriť, že sa mi to naozaj podarilo. Vyhrať takýmto sólovým výkonom je splnením sna. Bolo veľmi horúco a tvrdo sa jazdilo počas celého dňa, na trati to nebolo jednoduché. Na konci som musel siahnuť na dno svojich mentálnych síl, aby som prišiel do cieľa."
 
 
Výsledky
1. CALMEJANE Lilian Direct Energie 4:30:29 120
2. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:37 50
3. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 00:50 25
4. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:50 15
5. KREUZIGER Roman link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:50 5
6. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:50  
7. VALGREN Michael Astana Pro Team link ikonka 00:50  
8. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 00:50  
9. BROWN Nathan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:50  
10. HARDY Romain Fortuneo - Oscaro 00:50  
193. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 40:30  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 33:19:10 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 01:01  
190. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 1:15:15  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 212
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 182
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 140
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 130
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 113
6. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 73
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CALMEJANE Lilian Direct Energie 11
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 10
3. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 8
4. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 8
5. BARGUIL Warren Team Sunweb 7
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 6
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 33:19:53
2. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24
3. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:41
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 00:46
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 01:40
6. CALMEJANE Lilian Direct Energie 02:41
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 142 km - MONTROND (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 86 km - Col de la Joux: dĺžka 6,1 km; sklon 4,7 % (2-1)
2 20 49 km - Côte de Viry: dĺžka 7,6 km; sklon 5,2 % (5-3-2-1)
1 20 12 km - Côte de la Combe de Laisia: dĺžka 11,7 km; sklon 6,4 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
V predchádzajúcich dňoch mal únik viac-menej len symbolickú funkciu, ale všetko sa zmení v ôsmej etape. Trasa je náročná, ale zase nie až natoľko, aby na ňu pozerali s nádejou favoriti na titul. Takže sa otvára šanca pre útočníkov do kopcov. V tomto smere sme ešte nemali možnosť zistiť, kto bude naháňať etapové triumfy v tohtoročnej edícii, preto aj z tohto dôvodu máme pred sebou zaujímavú etapu. Vhodné typy do úspešného brejku nájdeme v tíme Lotto - Soudal, ktoré sa zatiaľ skrývali v balíku pred zrakom verejnosti. Tiesj Benoot a Tim Wellens môžu patriť medzi osobnosti nasledujúcich únikov, ak teda Benoot dokáže nadviazať na vynikajúce výkony v kopcoch, ktoré ukázal na Dauphiné. Doteraz jazdil celý čas na konci pelotónu  Stephen Cummings, ale po zisku dvoch titulov na britskom šampionáte musí mať potrebnú formu. Dopredu môžu vyraziť Roglič, Bakelants, Calmejane alebo Bennett, ponuka na vytvorenie brejku bude značná. V hlavnej skupine sa očakáva, že na záverečnom stúpaní nastaví nepriestrelné tempo tím Sky, z ktorého sa bude len ťažko útočiť, čomu napovedajú aj nie veľmi náročné prevýšenie. Ak by sa v tejto partii nakoniec bojovalo o etapový triumf, o silný finiš sa môžu oprieť Dan Martin alebo Simon Yates.          
 
 
Krátky opis trasy:
Záver prvého týždňa prežijú pretekári v pohorí Jura a v ôsmej etape si vyskúšajú kopcovitý terén s tromi horskými prémiami, ale nebude sa finišovať na vrchole stúpania. Úplne plochých bude len úvodných tridsať kilometrov, potom sa cesta zvlní a následne prídu na rad dve horské prémie Col de la Joux a Côte de Viry. Rozhodujúce momenty uvidíme na stúpaní prvej kategórie Combe de Laisia Les Molunes. Tento kopec neobsahuje strmé úseky, sklony len výnimočne prekročia sedem percent, preto budeme zvedaví, či sa tu podarí vytvoriť rozdiely aj medzi kandidátmi na titul. O všetkom sa rozhodne na posledných jedenástich kilometroch, ktoré zostávajú do cieľa po prekonaní vrcholu. Ale nebude to priamy zjazd na pásku, ako to býva zvykom, ale v závere sa nachádzajú zvlnené úseky, čo môže vyprodukovať dramatickú bitku medzi favoritmi. A v tejto partii môže byť úspešný ten, ktorý má dostatočne agresívny štýl jazdy. Trasa je vhodná pre útočníkov do kopcov, ktorí majú peknú šancu na získanie etapového triumfu. Ak by sa im to podarilo, nadviazali by na Sylvaina Chavanela, ktorý  v Station des Rousses zvíťazil po sólovom útoku v roku 2010.     
 
 
 
etapa 08 dojazd
profil dojazdu etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:35
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Peter Privara
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko