5. 5.7. rovinata etapa ciel rovina Vittel > Planche Belles Filles 160 km Aru
 
etapa 05
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Aj keď piata etapa obsahovala prvý horský dojazd na podujatí, ktorý bol veľmi očakávanou udalosťou a mal ukázať v maximálnom vypätí favoritov na titul, na štarte mimoriadne rezonovala diskvalifikácia Petra Sagana.
 
Bora - Hansgrohe ešte včera podal oficiálny protest proti tomuto rozhodnutiu, ale ten nebol akceptovaný, a svetový šampión na Tour de France skončil. Toto rozhodnutie, ako aj včerajší incident, vyvolali obrovské emócie, ktoré vo veľkej miere považovali trest pre Petra Sagana za príliš tvrdý. Rozhodcovia však nastavili tvrdý meter a teraz budú pod veľkým tlakom, ako budú posudzovať prípadné ďalšie kolízie. V každom prípade Stará dáma stratila jedného z najdôležitejších protagonistov, ktorý za turbulentných okolností uvoľnil trón v bodovacej súťaži. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaDnešné vyjadrenie Petra Sagana
"Musím len prijať rozhodnutie od rozhodcov. Ale určite s ním nesúhlasím, pretože som neurobil nič zlé. Je mi ľúto, že Mark spadol, a želám mu skoré uzdravenie. Ale všetci videli, že to bol šialený šprint, ktoré sa stávajú a ešte sa určite aj stanú."
     
 
Prvá etapa zakončená cieľovým stúpaním je na TdF vždy veľkým lákadlom pre tím Sky, ktorý tu veľmi rád demonštruje svoju lezeckú kvalitu. Britská zostava už vlastnila žltý dres, ale na čele poradia nestál ich líder Chris Froome, preto sme boli zvedaví, akú taktiku mali pripravenú na finále. Ich hlavným vyzývateľom mal byť Richie Porte. Aj dnes sa jazdilo v príjemnom, slnečnom počasí, čo malo len umocniť očakávaný záverečný lezecký súboj. 
 
Za istých okolností mali šancu na etapový triumf aj utečenci, ale napriek tomu sa vytvorila vedúca skupina pomerne skoro. Dopredu sa dostalo osem jazdcov, a to bol dostatočný počet, aby boli uspokojení všetci záujemcovia o miesto v úniku. Teda okrem Tsgabu Grmaya (Bahrajn-Merida), ktorý sa vydal osamotený prenasledovať vedúcich jazdcov.
 
Na čele pretekov sa usadili Jan Bakelants (Ag2r), Mickaël Delage (FDJ), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Thomas Voeckler (Direct Energie), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac) a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo).
 
 
vyjadrenie ikonky cierna148 km pred cieľom – Darney
Tunajší Kostol Saint-Madeleine dokončili v roku 1789 v neoklasicistickom štýle. Patri ku hŕstke kostolov, na ktorých priečelí je vyryté motto Francúzskej revolúcie “Liberté, Égalité, Fraternité”. Ďalšou zaujímavosťou je výstavisko sôch a rôznych plastík Domain de Guillevic, ktoré sa nachádza na území bývalého kameňolomu. Medzi najvzácnejšie patria sochy umelca Yvesa Humbolta. Každý druhý rok tu organizujú nový workshop, na ktorom umelci vytvoria ďalšie diela do tejto otvorenej vonkajšej expozície.
 
 
Aj keď sa dostala dopredu pomerne početná skupina, čo zvyšovalo jej šance na etapový triumf, utečencov nečakalo nič jednoduché, pretože od začiatku etapy ich začal v balíku stíhať tím BMC. Americká zostava verila Richie Portovi, že na cieľovom kopci bude najsilnejší spomedzi favoritov na titul. Tsgabu Grmay vzdal svoju snahu a vrátil sa do pelotónu.
 
V úniku sa prezentovali zaujímaví jazdci, ale nenachádzali sa tam príliš nebezpeční pretekári, ktorí by na záverečnej kopcovitej časti mali výrazne ohroziť hlavnú skupinu, Za istých okolností s potrebnou časovou výhodou by sa to mohlo podariť De Gendtovi, Voecklerovi či Bakelantsovi, ale ostatní utečenci sa hodili skôr na zvlnený profil. Philippe Gilbert dnes oslavoval 35. narodeniny a toto bol najlepší spôsob, ako si to vychutnať na Tour.
 
Tím BMC ukazoval na trati svoju silu. V kompletnom zložení sa poskladal na čele balíka a rozdiel medzi skupinami držal v okolí troch minút, čo bola veľmi slabá vyhliadka pre utečencov. Americká zostava by privítala menšiu vedúcu skupinu, ale ako sa ukázalo, nemali problém ani s ôsmimi ľuďmi v brejku. Vďaka aktivite BMC sa išlo svižne a pelotón jazdil natiahnutý. Počas úvodnej hodiny etapy prekonali jazdci takmer 48 kilometrov.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna87 km pred cieľom – Luxeuil-les-Bains
Miestne termálne pramene využívali už Kelti. Súčasné kúpele, vyhľadávané najmä pacientmi s reumatickými ťažkosťami, boli otvorené na konci 18. storočia. Staré kúpele s malebnými ružovými fasádami sú už od 19. storočia historickou pamiatkou. Bohatú históriu mesta dokumentujú kláštor Abbey de Saint-Colomban a Bazilika Saint-Pierre, ktoré boli založené v 6. storočí misionárom Colomabnom, ktorý bol neskôr vyhlásený za svätého. Následne tu dlhé stáročia až do roku 1792 sídlilo veľké benediktínske opátstvo. Dodnes sú tu zachované neorenesančné interiérové priestory v štýle zámkov Ľudovíta XV. Zároveň sa tu nachádza jeden z najväčších a najkrajších organov východného Francúzska. Dominantou centra mesta je aj štvorpodlažná bohato zdobená veža Échevins z 15. storočia.
   
 
Americká zostava bola neochvejná, prvú polovicu dnešnej previerky zvládla veľmi dobre. Utečenci sa nedokázali odpútať od hlavnej skupiny, rozdiel medzi nimi klesol pod dve minúty. Za BMC sa pohybovali v pelotóne tímy Sky, Trek a Movistar, teda všetky tie zoskupenia, ktoré mali najvyššie ambície v GC. Dnešná etapa bola atraktívna aj pre Thibaut Pinota, ktorý pochádza z tohto regiónu a na La Planche veľmi často trénoval. Ale francúzsky jazdec nebol ešte stopercentne zotavený po Gire, takže bol aj sám zvedavý na svoj výkon na cieľovom kopci.
 
Na šprintérskej prémii utečenci predviedli pekný súboj, v ktorom bol najlepší Boasson Hagen, ktorý porazil Gilberta a De Gendta. Pre pelotón zostalo sedem bodov, na ktoré si robilo zálusk viacero šprintérov. Dobrý lead-out využil Michael Matthews, potom preťali pásku Kittel, Kristoff, Zabel a Démare.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠprintérska prémia v pelotóne
 
 
Takmer okamžite sa začalo stúpať na kopec tretej kategórie, ktorý mal svižný sklon a kde získal maximum bodov Jan Bakelants. V tom čase už nefigurovali v úniku De Gendt a Delage. Bakelants, Boasson Hagen, Gilbert, Voeckler, Van Baarle a Périchon si nelámali hlavu nad tým, že pelotón im bol celý čas v pätách, keďže svoj dvojminútový náskok chceli udržať čo najdhlšie. Ani tridsať kilometrov pred cieľom tím BMC nedostával žiadnu pomoc od ostatných tímov.   
 
 
vyjadrenie ikonky cierna52 km pred cieľom – Esmouliéres
Esmouliéres je administratívny názov obce, ktorá spája viacero vzdialených dediniek a malých sídiel na Planine tisícich jazier. Tá vznikla pred 12 000 tokmi rozpustením ľadovca, ktorý na ploche 200 kilometrov štvorcových zanechal stovky malých jazier a rašelinísk. Kolorit krajiny dotvárajú rozsiahle lúky a dubové lesy. Kaplnka Notre-Dame du Haut bola postavená v roku 1955 francúzsko-švajčiarskym architektom Charlesom Edoardom Jeanert-Grisom na miestne bývalej stredovekej kaplnky, ktorú zničili Nemci počas 2. sv. vojny. Ide o významné pútnické miesto, 2. najnavštevovanejšiu pamiatku v departmente Haute-Saone a je symbolom francúzskej modernej sakrálnej architektúry.
 
 
Pred cieľovým kopcom bolo pripravené ešte jedno nehodnotené stúpanie, kde sa začali formovať jednotlivé tímové formácie, ktoré si budovali pozíciu na čele pelotónu. Na druhej strane balíka si vystúpili z tempa šprintéri a domestici. Stojaté vody sa rozhýbali aj vo vedúcej skupine, kde nastúpil Philippe Gilbert, ktorý si chcel dať narodeninový darček v podobe najbojovnejšieho jazdca etapy. Ale jeho pokus zachytil Jan Bakelants.
 
Na začiatku La Planche mala vedúca dvojica náskok 55 sekúnd na hlavnú skupinu. Práve v tom čase Zdeněk Štybar rozbiehal tempo pre Daniela Martina. Prudké úseky okamžite zastavili jazdcov z úniku, Gilbert s Bakelantsom boli chytení štyri kilometre pred páskou. Na cieľovom kopci si kontroval tempo tím Sky, ktorý pripravoval pozíciu pre svojich lídrov.
 
Britská zostava demonštrovala svoju silu, z jej vysokého tempa sa dalo nastúpiť len veľmi ťažko. Všetci favoriti sa sústredili na čele hlavnej skupiny, ale za nimi prebiehala veká selekcia. Ako prvý vyrazil dopredu Fabio Aru, na vrchol zostávalo 2300 metrov. Talianskeho pretekára nikto nenasledoval, všetci sa viezli za tímom Sky. Potom to vyskúšal Simon Yates, ale to už bola úloha pre lídra pretekov Thomasa, aby jeho atak eliminoval. Až následne, 1500 metrov pred cieľom, vyštartoval Chris Froome. Po jeho útoku zostali s britským jazdcom len Porte, Daniel Martin a Bardet, ostatní vrchári zaostávali.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazný Fabio Aru
 
 
Fabio Aru pretavil svoj odvážny útok na získanie etapového triumfu, keďže za ním sa taktizovalo. Na druhej priečke finišoval Daniel Martin, potom prišiel do cieľa Chris Froome a hneď za ním Richie Porte. Na najlepších nestačil Alberto Contador a zaostal aj Nairo Quintana. So stratou zakončil etapu aj Geraint Thomas, ktorý tak prišiel o žltý dres. 
 
Na cieľovom stúpaní sme najskôr videli vyčkávaciu jazdu, ktorú spôsobil aj silný výkon tímu Sky. Ako jediný sa odhodlal narušiť tento vrchársky vláčik Fabio Aru, ktorý bol za statočnosť odmenený svojím prvým triumfom na Tour de France. Taliansky pretekár sa ukázal vo veľmi dobrom svetle už na Dauphiné a po dnešku je jasné, že na Starú dámu prišiel vo svojej najlepšej forme. Po svojom útoku udržal za sebou všetkých favoritov a táto jeho sila z neho robí veľmi zaujímavého borca pre celkovú klasifikáciu. 
 
Druhý v poradí Daniel Martin stratil šestnásť sekúnd a potvrdil, že podobné dojazdy mu veľmi sedia. Pred vrcholom ukázal svoj silný finiš a špurt do kopca, ale na jeho škodu bol pred ním ešte jeden súper. V každom prípade má na čom stavať v nasledujúcich horských etapách.
 
V sledovanom súboji Froome - Porte sa presadil prvý menovaný, ale to len vďaka svojej lepšej koncovke. Ani jeden z nich nedokázal vytvoriť na trati väčšiu selekciu a zároveň eliminovať útočiaceho Arua. Britský pretekár si tak udržal pred svojím hlavným súperom 39-sekundový náskok v GC a obliekol sa do žltého dresu. Dnes mu boli k dispozícii všetci spolujazdci, vrátane Thomasa, ktorý sa znovu ocitne v pozícii super-pomocníka.
 
Richie Porte počas etapy vyčerpal všetkých svojich kolegov, ale želaný benefit v podobe etapového triumfu z toho nevyťažil. Ukázal však veľmi dobrú výkonnosť, keďže finišoval pred viacerými súpermi, ale na Frooma nestiahol žiadny čas. A to bude povzbudenie pre nového majiteľa maillot jaune.
 
Na prudkom kopci predviedol pekný výkon Romain Bardet, po prvom Froomovom útoku sa dokázali vrátiť späť Yates, Urán a Contador, ktorí nakoniec nestratili veľa času na nového lídra s Portem, ale za víťazným Aruom zaostali takmer pol minútu. V samom závere sa dostal do problémov Nairo Quitnana, ktorému nesadol tento intenzívny vstup, a z hlavných kandidátov na titul obišiel najhoršie. Juraj Sagan prišiel do cieľa so stratoi šestnásť minút.
 
 
video v clanku ikonka ciernaRozhodujúci pohyb Fabia Arua
 
 
Po piatej etape sa zmenil majiteľ žltého trička, ale najcennejší dres zostáva v tíme Sky. Chris Froome sa ocitol na dôverne známej pozícii a v nasledujúcich etapách tak môže britský celok nabehnúť na svoj tradičný režim. Vysoko v poradí zostal aj Geraint Thomas, po dnešnom výkone si pekne polepšili Fabio Aru s Danielom Martinom. Richie Porte sa posunul na piatu priečku, ale strata 39 sekúnd na Frooma po piatich dňoch nebola asi v pláne. Aj ďalšie pozície v Top 10 okupujú kvalitní pretekári, ale desiaty v poradí Rafal Majka už stráca jednu minútu. 
 
Na čele bodovacej súťaže zostal Arnaud Démare, ale menilo sa poradie vo vrchárskej klasifikácii, kde je aktuálnym lídrom Fabio Aru. A biely dres si zajtra oblečie Simon Yates.     
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabia Arua (víťaz)
"Som veľmi zaskočený. Zaútočil som pomerne ďaleko pred cieľom a dal som do toho všetko. Chcel som vedieť, kto bude môcť vyraziť dopredu, pretože tím Sky nastavil veľmi vysoké tempo. Chcel som vedieť, čo predvedú súperi. Posledných tristo metrov bolo hrozných, ale keď som sa obzrel dozadu, už som vedel, že mám etapu. Som veľmi šťastný, pretože som mal komplikovanú jar. Ale tvrdo som pracoval a začína sa to prejavovať. Pozrel som si video, aby som zistil, ako tu zvíťazil Vincenzo Nibali. Je to môj priateľ a teším sa, že som ho napodobnil."
      
 
Výsledky
1. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 3:44:06 120
2. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:16 50
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:20 25
4. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:20 15
5. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24 5
6. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:26  
7. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:26  
8. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:26  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:34  
10. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:40  
169. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 16:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 18:38:59 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 01:01  
187. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 33:34  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 127
2. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 87
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 73
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 63
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 48
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 47
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 10
2. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 8
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 6
4. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 4
5. BROWN Nathan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 3
6. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 2
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 18:39:42
2. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24
3. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:41
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 00:46
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 01:44
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:47
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 58 km - FAUCOGNEY (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 53 km - Côte d'Esmoulières: dĺžka 2,8 km; sklon 8,0 % (2-1)
1 20 Cieľ - La Planche des Belles Filles: dĺžka 5,9 km; sklon 8,5 % (20-16-12-8-4-2)
ciel Cieľ (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Po drsnom šprintérskom finále v predchádzajúcej etape sa presunie pozornosť na jazdcov na celkové poradie, ktorí si vyskúšajú prvýkrát svoje lezecké nohy. La Planche des Belles Filles si vyžaduje špeciálny prístup, na tomto krátkom kopci môžu vyniknúť vrchári s výbušnými vlastnosťami. A to presne vyhovuje Richie Portovi, ktorý už niekoľkokrát potvrdil, že je mimoriadne silný na náročnom, kratšom stúpaní. Austrálsky jazdec sa predviedol už na konci tretej etapy, jeho forma je skutočne dobrá a práve od neho sa očakáva rozhodujúci pohyb na La Planche. A potom už bude záležať len na výkonnosti ostatných borcov, ako sa bude prichádzať do cieľa. Po nevydarenej časovke potrebuje Porte získať nejaký čas, veľmi by sa mu zišli aj bonusové sekundy. Na konci piatej etapy očakávame bitku medzi ním a Froomom, ktorému tento kopec takisto vyhovuje. V roku 2012 tu tím Sky predviedol učebnicový vrchársky vláčik a britská zostava má aj teraz kvalitu, aby to zopakovala a vystrelila svojho lídra do útoku v tom čase, kedy si to bude želať. Budeme veľmi zvedaví, či sa jeden druhého pokúsia/dokážu zbaviť, alebo to bude taktická bitka až do cieľa. V takom prípade by sa otvorila cesta za etapou pre ostatných favoritov.
 
Takéto dojazdy obľubuje Daniel Martin, ktorý je agresívny a má dobrý finiš na páske, čo sa mu bude veľmi hodiť. Budeme zvedaví, čo vymyslí silná dvojica z Astany, najmä Fabio Aru bude mať veľkú motiváciu predviesť svoju lezeckú nespútanosť. Ak by bol v stopercentnej kondícii Estaban Cháves, určite by patril medzi veľkých favoritov na etapový triumf, ale jeho skutočná forma je momentálne otázna. V každom prípade môže patriť medzi príjemné prekvapenia piatej etapy. Takýto intenzívny finiš veľmi nevyhovuje Quintanovi s Pistolerom, ale obidvaja sú si vedomí, že na La Planche musia zabrať naplno, lebo ďalšia významnejšia strata na Frooma by už bola kritická. Pozornosť si zaslúžia aj Majka, Meintejs či Simon Yates a budeme sledovať aj to, ako si rozložia úlohy v tíme Sky, pretože na dobrý výsledok majú šancu aj Landa s Thomasom. Britský jazdec navyše vlastní žltý dres, čo môže takisto zavážiť.       
         
 
Krátky opis trasy:
Pelotón sa dostal do blízkosti pohoria Vogézy, čo tvorcovia trasy využili na to, aby tretíkrát v histórii pretekov postavili finiš na vrchole kopca  La Planche des Belles Filles. V roku 2012 tu získal svoje prvé víťazstvo na TdF Chris Froome a o dva roky neskôr bol na tomto vrtkom stúpaní najrýchlejší Vincenzo Nibali. Počas piateho dňa bude všetka pozornosť a energia smerovať len na cieľový kopec. Predtým si pretekári vyskúšajú lezecké nohy iba na krátkom výstupe Côte d’Esmoulières a menšie stúpanie sa nachádza aj bezprostredne pred hlavným vrchárskym číslom. La Planche des Belles Filles meria len necelých šesť kilometrov, ale na celej dĺžke sa objavujú sklony, ktoré prekračujú osem – deväť percent, no sú tu aj dvojciferné gradienty. Najprudší úsek sa vynorí tesne pred páskou, kde sa cesta zdvihne na dvadsať percent. Čaká nás mimoriadne intenzívne finále, hektický bude už príchod na cieľové stúpanie. Aj keď to nebude klasická lezecká bitka, v ponuke je len jeden kopec a táto koncovka sadne vrchárom s dobrým zrýchlením, na La Planche des Belles Filles uvidíme prvé porovnanie formy favoritov na titul.
 
 
 
tdf 2017 profil 03 ciel
profil dojazdu etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:30
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Peter Doležal
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
mimoriadny hosť v prvom štúdiu: Milan Dvorščík