17. 19.7. rovinata etapa ciel rovina La Mure > Serre Chevalier 183 km Roglič
 
etapa 17
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Dnes prišli na rad Alpy a organizátori nič nové nevymýšľali. Pripravili výstupy cez legendárne priesmyky, ktoré všetci poznajú. Prvý deň to boli štyri kopce vrátane klasickej dvojkombinácie Telegraphe s Galibierom. Vzhľadom na to, že cieľ bol v Serre-Chevalier po zjazde, veľké šance na etapový triumf sa dávali rýchlikom medzi vrchármi Danielovi Martinovi či Rigobertovi Uránovi. To ale nesmel finišovať únik, ktorý ale ich tímy nemali šancu ukontrolovať, takže to bolo iba na Sky, prípadne Ag2r.
 
Od úvodu sa klasicky útočilo jedna radosť. Tvorili sa rôzne skupiny a Sky ukazovalo, že to nebude riešiť. Odišlo tak 33 ľudí, kde boli mnohé známe unikajúce firmy. Medzi tým ale v pelotóne došlo k hromadnému pádu, po ktorom sa na zemi ocitlo množstvo ľudí vrátane nositeľov dvoch dresov Warrena Barguila a Marcela Kittela. Práve líder bobovacej súťaže vyzeral najhoršie so zdretou pravou stranou. Čakala ho poriadne krušná etapa, v ktorej limit nebol príliš vľúdny, hoci ho ešte sám na začiatku presne nepoznal. Do pelotónu sa vrátil a aj ho lekárka pretekov patrične ošetrila, ale nemal nič vyhraté. Zle vyzeral aj Steven Cummings, ale všetci pokračovali ďalej.
 
 
video v clanku ikonka ciernaKrátke video pádu
 
 
Vpredu sme mali týchto 33 ľudí: Bauke Mollema, Jarlinson Pantano a Michael Gogl (3x Trek), Michael Matthews, Simon Geschke a Albert Timmer (3x Sunweb), Tony Gallopin a Thomas De Gendt (2x Lotto Soudal), Mathias Fränk, Cyril Gautier (2x Ag2r), Nicolas Roche a Amael Moinard (2x BMC), Dylan Van Baarle a Alberto Bettiol (2x Cannondale), Daniel Navarro a Nicolas Edet (2x Cofidis), Brice Feillu a Pierre-Luc Perichon (2x Fortuneo), Sylvain Chavanel a Thomas Voeckler (2x Direct Energie), Serge Pauwels (DiData), Primož Roglič (LottoNL), Jonathan Castroviejo (Movistar), Esteban Cháves (Orica), Robert Kišerlovski (Kaťuša), Darwin Atapuma (UAE) a Ondrěj Cink (Bahrain Merida).
 
Bola to ideálna skupina, v ktorej nebol jediný pretekár z poradia. To býva často problémom v takýchto etapách. Bolo teda zjavné, že dnes zvíťazí jeden z týchto borcov. V prvom stúpaní na Col d'Ornon spadol Primož Roglič, ktorý si škrtol o Darwina Atapumu a ocitol sa na zemi už po X-tý krát na tejto Tour. Na vrchole sa snažil body získať druhý muž vrchárskej súťaže Thomas De Gendt, no Michael Matthews mu päť vzal a Belgičan spokojný veľmi nebol. Vzhľadom na jednoznačnú situáciu v bodkovanej súťaži to mohol nechať tak, ale zjavne dostal od tímu pokyn "starať sa" takto aj o Barguila, ktorý dnes mal ťažkú pozíciu po páde v úvode etapy a potreboval etapu iba prežiť.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna135 km – Allemont a Lac du Verney (šprintérska prémia)
Alpská obec ležiaca na brehu jazera Lac du Verney, pozdĺž ktorého prešiel poltón takmer kilometer. Kamenná priehrada fungujúca na gravitačnom princípe bola postavená v období 1979-84. Spoločne s väčšou severnejšou priehradou na jazere Eau d’Olle tvoria systém vodných elektrární Grand Maison Hydro-Eelectric. Cez severné jazero prechádza pontónový most Viaduct Eau d’Olle, ktorý je postavený z jedného kusu železobetónovej konštrukcie.
 
 
De Gendt s Matthewsom ostávali vpredu aj v zjazde a nezačlenili sa do balíka. Akoby De Gendt Austrálčanovi povedal, že keď mu mieni robiť prieky na horských prémiách, on nastúpi a pôjde si sám po dvadsať bodov na prémiu. To ale Michael nemohol dovoliť a šiel s ním. Vybudovali si dokonca tridsať sekúnd náskoku pred skupinou. Matthews bral dvadsať bodov na prémii, čím znížil zelený odstup už iba na deväť bodov, no dvoja pokračovala ďalej spolu a vybudovala si dokonca náskok 80-tich sekúnd a stále stúpal. Pod Col de la Croix de Fer (24 km; 5,2 %) dosiahol dve minúty. Pelotón strácal šesť. Vpredu neboli napríklad jadzci FDJ ani Bory, teda tieto celky nemali dnes šancu na nič, ostatné celky, ktoré neboli v úniku, mali svoje želiezka v Top 10.
 
Nairo Quintana sa prekvapujúco postaral o atak v pelotóne už v samom úvode kopca, ktorého vrcholom prešiel pred deviatimi rokmi Peter Velits úplne sám pred všetkými súpermi. Kolumbijčan úspešný nebol, no mierne sa zdvihlo tempo a začali odpadávať prví ľudia vrátane Kittela aj Kristoffa. Nór bol tiež poriadne odretý.
 
Na štvrtom z 24 kilometrov najdlhšieho stúpania tohtoročnej Tour zaútočil Alberto Contador. Pridal sa k nemu Nairo Quintana a spoločne postupovali hore. V celkovom poradí mali už šesť, resp. sedem minút sekery, takže neboli až takou veľkou hrozbou, no Sky to nechcel nechať iba tak a Vasil Kirienka zrejme dostal pokyn vidieť ich stále na obzore. Únik začal výrazne strácať pôdu pod nohami a namiesto zväčšovania odstupu sa dial pravý opak. Treba tiež povedať, že Pistolero mal vpredu troch kolegov. Quintana ale nebol ideálnym partnerom do spolupráce, zjavne sa trápil a keď ho Španiel druhý raz odtrhol, nechal ho tak a pokračoval sám.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo ataku Alberta Contadora
 
 
Pelotón sa poriadne riedil. Tempu nestačilo množstvo pretekárov vrátane Henaa či Latoura. Vo vlaku Sky ostali už iba Kirienka, Nieve, Kwiatkowski, Landa a Froome. Zo strany Contadora to bola veľmi sympatická snaha rozprúdiť krv v žilách tejto etapy. Nemal absolútne čo stratiť a zasa ukázal, že aj napriek tomu, že už nemá formu ako kedysi môže preteky urobiť zaujímavé.
 
V polovici stúpania Col de la Croix de Fer mali Matthews s De Gendtom náskok 1:30 na zvyšok úniku, ku ktorému sa neustále približoval Contador, Trek mu poslal na pomoc Gogla. Pelotón mal manko štyroch minút. Tam stále Kirienka dlho nešiel také tempo, aby sa 40-členný pelotón delil.
 
Contadorovi sa osem kilometrov pred vrcholom kopca podarilo dostať do skupiny prenasledovateľov, kde mal ešte Pantana s Mollemom. V tom momente mali na pelotón veľmi slušný náskok 2:45. Pistolero si ale nutne potreboval oraziť, takže sa zabudoval v skupine a sledoval, ako Sky znižuje stratu. Medzi prenasledovateľmi už nebolo viacero pretekárov, ktorí odpadli, no zasa Daniel Navarro si dorazil čelo a doplnil Matthewsa s De Gendtom.
 
Medzi tým prišla informácia o odstúpení Thibauta Pinota z Tour. Štvrtý muž Gira sa stal už šiestym jazdcom FDJ, ktorý Paríž neuvidí.
 
Thomas De Gendt vyhral prémiu, no Barguil mohol byť pokojný. Stále mal k dobru 56 bodov. V závere kopca tempu čelnej dvojky nestačil Matthews a prepadol sa k prenasledovateľom, ktorí aj v zjazde strácali pol minúty. Tam to "mastil" Pantano, aby sa im podarilo vzdialiť pelotónu, ktorý strácal tri minúty a určite nemohol v zjazde príliš riskovať.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna99,5 km - Saint-Sorvin-d'Arves
Ďalšia obec spadajúca pod lyžiarske stredisko Les Sybelles Skiing Range. V katastri obce vybudovaných päť zjazdoviek a sedačková lanovka. Obec v roku 2001 získala certifikát originality na syry druhu beaufort. Jeden z najkvalitnejších tvrdých syrov vyrobený zo surového kravského mlieka sa môže pod týmto názvom vyrábať len v oblasti La Chambre, najmä v okolí dedinky Beaufort. Dedine dominuje Kostol sv. Saturnina postavený v roku 1603. Typickou črtou tohto chrámu sú smútočné vence v interiéry zavesené po stranách kostola. Ľudia ich nenosia na blízky cintorín, pretože pri veternom počasí by nemali dlhú trvácnosť, preto ich ukladajú do kostola.
 
 
Chceli sme Vám sprostredkovať aj stratu Marcela Kittela, ale tracker od Dimension Data jeho skupine so Sabatinim a Vermotem zvyčajne neukazoval stratu. Odhadom strácal na vrchole prvého HC kopca 17 minút. V čase, keď sme chceli napísať, že pre neho bude teraz pri zranení problematické zjazdovať v ťažkých serpentínach, prišla informácia, že odstúpil z pretekov! Je to ďalšia strata pre preteky. Už si nepamätáme, kedy naposledy odstúpil z Tour líder bodovacej súťaže. Matthews teda pohodlne získa vytúžený dres a v piatok a nedeľu už dávno nebol taký otvorený súboj o víťazstvo v šprintérskej etape, vrátane tej najslávnejšej.
 
Jarlinson Pantano zjazdoval dobre, 22 pretekárov v dlhom zjazde dostihlo De Genda s Navarrom a k dispozícii mali stále tri minúty na balík. Matthews sa zaradil do neho a chvíľu sa zviezol. Vo zvlnenej pasáži pred Col du Télégraphe sa úniku snažil držať vysoký kredit stále Pantano, ktorý dokázal zlepšiť výhodu na 3:35, keďže sa vzadu aj jedlo a pilo.
 
V tejto situácii boli najväčšími kandidátmi na etapový vavrín jazdci v pelotóne, ale stále mali veľkú šancu aj unikajúci borci a Contador, ktorého sa hodlali vyzvať Pauwels, Navarro, Roglič, Atapuma či Roche.
 
62 km pred páskou začalo Col du Télégraphe (11,9 km; 7,1 %) už bez Pantana, tempa sa ujal Mollema. Contador mal ale ďalší problém. Musel meniť bicykel, čo ho stálo dôležité sily, no dorazil si to späť. Únik sa ale delil zozadu. Jeho náskok ale ostával stále na hranici tri a trištvrte minúty. To ale v druhej polovici Télégraphe dokonca šlo hore, cez štyri minúty.
 
Po desať bodov na vrchole si prišiel Daniel Navarro. V úniku ostalo jedenásť ľudí - Contador, Pauwels, Feillu, Mollema, Gallopin, Navarro, Fränk, Roglič, Moinard, Atapuma a Cink. K dispozícii mali tri a pol minúty. Mollema ale vydržal už iba kilometer Col du Galibiera (17,7 km; 6,9 %), a tak nastúpil Primož Roglič. Slovinca si dorazil najprv Contador, potom aj Pauwels.
 
 
video v clanku ikonka ciernaNa dnešnú etapu sa prišiel pozrieť aj francúzsky prezident
 
 
Skupina favoritov sa v úvode záverečného kopca preriedila, vypadol z nej aj Quintana a postupne všetci domestici lídrov až na Vuillermoza a partiu ťahali Kwiatkowski s Nievem.
 
Ako ste počuli vo vysielaní Dvojky RTVS, pripravuje sa zájazd na úvodnú etapu Tour de Pologne do Krakowa v sobotu 29. júla iba za 5 eur, článok s podrobnosťami zverejníme ešte dnes...
 
V skupine favoritov desať kilometrov pred vrcholom Galibieru ostali Chris Froome, Mikel Landa, Mikel Nieve a Michal Kwiatkowski (4x Sky), Romain Bardet a Alexis Vuillermoz (2x Ag2r), Fabio Aru (Astana), Rigoberto Urán (Cannondale), Simon Yates (Orica), Daniel Martin (Quick-Step), Louis Meintjes (UAE), Damiano Caruso (BMC) a Warren Barguil (Sunweb).
 
Vpredu sa spojila šestka Contador, Pauwels, Navarro, Fränk, Roglič a Atapuma. K dispozícii mala tri minúty, takže vyzeralo to pre nich veľmi nádejne. Pauwels sa nevedel zmieriť s touto situáciou a nastúpil, ale Roglič ho dotiahol a priviedol ostatných. Vyzeral najsilnejší. Preto to bol on, kto ako ďalší nastúpil šesť kilometrov pred vrcholom.
 
Z favoritov sa ako prvý vydal na unikajúce skusy Daniel Martin. Ír nebol pre Sky až taký dôležitý, takže nič meniť nechceli a Kwiatek pokračoval v tempe. Dlho ale nevydržal a nahradil ho Nieve. Ten "kľakol" vzápätí a posledných šesť kilometrov kopca bolo na Landovi. Bolo jasné, že prídu ataky. Ako prvý tak urobil Romain Bardet. Po chvíli ho dorazil Froome a priviedol aj ostatných. Zle ale vyzeral Aru, ktorý mal veľké diery a zdalo sa, že ešte jeden-dva nástupy a bude po ňom. Bardet to skúsil ešte raz a nasledoval ho Martin. Stále však ostávali pokope.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna27,5 km – Col du Galibier
Vrchol v nadmorskej výške 2645 m je situovaný medzi kopcami Massif d'Arvan-VIllard a Massif des Cerces. Ide o piaty najvyššie položený horský priechod vo Francúzsku otvorený pre automobilovú dopravu v roku 1879, pričom v roku 1891 bol dokončený nový tunel. Tour de France sa na vrchol stúpania prvý raz pozrela v roku 1911, odvtedy sa tu odohrali najkrajšie súboje mnohých kráľovských etáp. Na úpätí kopca nájdeme Monument Henriho Desgrangea z roku 1949, ktorý bol kompletne zrenovovaný v roku 2002. Ide o spomienku na jedného z dvoch „otcov Tour de France“ - Henri Desgrange a Georges Lefevre, ktorí v roku 1902 organizovali prvú edíciu Tour. Desgrange (1865-1940) bol takisto pretekárom, ktorý vlastnil 12 dráhových rekordov, po skončení kariéry pôsobil ako cyklistický žurnalista.
 
 
Vpredu šiel za etapovým triumfom Primož Roglič. Rozbil konkurenciu a šiel už s minútovým náskokom pred Darwinom Atapumom. Contador strácal čoraz viac a zdalo sa, že bude dostihnutý favoritmi priamo na vrchole. Tam vyšiel spolu s Bardetom, Froomom, Uránom, Martinom, Barguilom a Fränkom. Landa s Aruom mierne strácali. Rovnako Meintjes.
 
V zjazde sa to popreskupovalo. Roglič ostával sám na čele a vytvorili sa dve skupiny. Bardet, Froome, Urán, Landa, Barguil a pätnásť sekúnd za nimi šla partia Martin, Contador, Aru, Meintjes, Atapuma a Fränk. Za nimi sa trápil Simon Yates úplne sám a jeho manko narastalo. V zjazde dostihol aspoň Pauwelsa.
 
Rýchle pasáže našťastie nepriniesli žiadne problémy favoritov. Bolo to iba o silách a umení. Primož Roglič si bez problémov šiel za triumfom a nožnice medzi dvoma sledovanými skupinami sa mierne otvárali.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ – Serre Chevalier
Ak zoberieme do úvahy dĺžku, upravovaných lyžiarskych tratí, ide o najväčšie stredisko zimných športov v južných Alpách rozprestierajúce sa v rozsiahlom údolí La Guisane medzi mestečkami Briançon a Le Monetier-les-Bains. Rezort bol otvorený v roku 1941 vrátane kabínovej lanovky z Chantemerle na vrchol Serre Chevalier vo výške 2483 m n. m. Od roku 2011 sa z marketingových dôvodov všetky zjazdovky v údolí o rozlohe 410 hektárov začali prezentovať pod spoločnou značkou Serre Chevalier Vallée. Geograficky zaberá celé toto územie takmer 3900 hektárov. Pre zjazdárov je tu pripravených sto trás, pričom trinásť z nich patrí do najťažšej expertnej náročnosti. Nachádza sa tu aj osem okruhov pre bežkárov a menší biatlonový areál. Ide o jedno z hlavných centier pre horských cyklistov, s oficiálnym areálom francúzskej cyklistickej únie so 44-variantovým MTB areálom (Grand Briançonnais mountain-biking). Ambasádorom rezortu Serre Chevalier je miestny rodák snowboardista Pierre Vaultier – olympijský víťaz v snowboard-crosse z OH 2014 v Soči, päťnásobný držiteľ malého krištáľového glóbusu.
 
 
Primož Roglič vyhral prvú klasickú etapu v seriáli World Tour, keďže už mal na konte v Romandii aj na Gire časovky. Prví favoriti doplachtili na pásku s mankom 1:13. Špurt dopadol najlepšie pre dvojicu Urán - Froome, ktorá brala šesť a štyri sekundy. Aruovci dostali 1:43. Yates až 3:14. Limit sme v redakcii vypočítali na 39:55.
 
V celkovom poradí sa za Froomom diali veci. Urán s Bardetom sa dostali na stratu 27 sekúnd, Aru po novom stráca 53 a bude mať ešte čo robiť, aby ostal na pódiu. Landa má manko 1:24. Martin sa dostal na šiestu pozíciu cez Yatesa a potom sú už straty väčšie a je tam Meintjes, Contador a Barguil. Druhú desiatku otvára dvojica Caruso - Quintana, ktorá mala dnes zlý deň.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 
Konkurenti Chrisa Frooma sa hotovali na útoky, ale boli slabé. Je jasné, že ak sa nič prekvapujúce neudeje, žltý dres si už udrží. Na Izoarde uvidíme, či sa Aru definitívne rozlúči s pódiom, alebo ešte o neho zabojuje. V Sky by zajtra predsa len niečo mohli vymyslieť, pretože Landa vyzerá veľmi dobre a sila ostatných tímov je slabá. Mikelovi by sa vďaka početnému úniku mohlo pokojne podariť dostať aj do žltého dresu, ale zasa hierarchia asi nepustí. Ak by boli v tejto situácii Quintana s Valverdem, určite by to vyskúšali.
 
V ostatných súťažiach je po dnešku všetko jasné. Michael Matthews potrebuje už iba dôjsť do Paríža. Pred ostatnými súpermi má veľký náskok. Na Greipela presne 160 bodov. V bodkovanom určite ostane aj Warren Barguil. Na Izoarde sa síce bude bodovať dvojnásobne, ale to by musel Primož Roglič zopakovať dnešný triumf a pred tým získať ešte aspoň deväť ďalších bodov. Simon Yates vedie bielu súťaž už iba o 2:28, takže tu sa ešte možno črtá zápletka. Uvidíme zajtra, prípadne v sobotu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča v televíznom interview (víťaz)
"Je to úžasné, neviem, čo mám povedať. Neviem teraz ani sformulovať moje myšlienky. Neskôr mi to možno dôjde. Nejako som sa rozhodol to vyskúšať a som naozaj rozrušený. Mám tu priateľku aj rodinu. Videl som aj slovinské vlajky pri cestách. Šialené."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma v televíznom interview (líder pretekov)
"Očakával som nástupy a veľký boj medzi nami vysoko v poradí. Bolo to na konci Galibiera o mojej mentalite, že som reagoval na súperov a ustál to. Mal som na zreteli aj zajtrajšiu etapu, takže som do toho nechcel dať úplne všetko. Je to medzi nami tesné a veľmi vzrušujúce. Dnes Fabio Aru stratil nejaký ten čas, ale stále je to vyrovnané. Asi tie problémy Fabia boli prekvapením dňa, ale ataky od súperov som čakal, to je jasné. Zvládli sme to aj vďaka vynikajúcim kolegom, ktorých mám, všetkých do jedného.
Teším sa už pomaly na sobotňajšiu časovku. Bol som si ju prejsť a myslím si, že mi sedí. Budem pred ňou rád aj za terajšie rozostupy v poradí, snáď to bude OK."
 
 
Výsledky
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team LottoNL - Jumbo link ikonka 5:07:41 120
2. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13 50
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 01:13 25
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:13 15
5. BARGUIL Warren Team Sunweb 01:13 5
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:16  
7. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:43  
8. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:44  
9. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 01:44  
10. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:44  
11. FRANK Mathias Ag2r La Mondiale link ikonka 01:44  
12. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 01:59  
13. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 03:10  
14. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 03:14  
15. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 05:07  
16. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 05:07  
17. CINK Ondřej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 05:07  
18. MOINARD Amael BMC Racing Team link ikonka 06:00  
19. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 06:00  
20. FEILLU Brice Fortuneo - Oscaro 06:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 73:27:26 25
2. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:27  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:27  
4. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:53  
5. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:24  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 02:37  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 04:07  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 06:35  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 07:45  
10. BARGUIL Warren Team Sunweb 08:52  
11. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 10:03  
12. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 12:54  
13. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 20:36  
14. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 21:16  
15. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 27:06  
16. FEILLU Brice Fortuneo - Oscaro 33:32  
17. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 34:47  
18. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 35:23  
19. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 37:46  
20. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 43:53  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 364
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 204
3. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 143
5. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 140
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 94
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 129
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 80
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 61
4. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 37
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 36
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 33
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 73:31:33
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:28
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 22:59
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 33:39
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 39:46
6. CALMEJANE Lilian Direct Energie 1:17:08
 
 

 
 
Prémie na trase:
2 20 153 km - Col d'Ornon: dĺžka 5,1 km; sklon 6,7 % (5-3-2-1)
sprint-20 135 km - ALLEMONT (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
hc 20 104 km - Col de la Croix de Fer: 24 km; sklon 5,2 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
1 20 50 km - Col du Télégraphe: dĺžka 11,9 km; sklon 7,1 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 28 km - Col du Galibier: dĺžka 17,7 km; sklon 6,9 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Aj keď sedemnásta etapa nie je zakončená na kopci, mohutný Galibier uvidí jednu z najväčších lezeckých súbojov tohtoročnej edície. Pre útočiacich jazdcov však nebude dobrou správou, že na poslednom kopci má fúkať protivietor a priaznivejšie podmienky nečakajú na jazdcov ani v následnom zjazde, sólová akcia to bude mať v klesaní veľmi ťažké. V skupine favoritov na titul musia útočiť Aru, Bardet alebo Urán, inak nemajú šancu zosadiť Frooma z vedúcej priečky. Britský jazdec sa bude spoliehať na svojich silných lezeckých kolegov a očakávaný protivietor im uľahčí pokrývanie útokov. Aj samotný Froome zatiaľ predvádza kvalitné výkony, takže budeme zvedaví, či ho niekto dokáže dostať do úzkych za takýchto podmienok. V tomto smere je snaživý najmä Bardet, ale domáci jazdec musí získať v závere nejakú pomoc, ak chce v cieli zbierať benefity na svojich konkurentov. Bolo by pre neho ideálne, ak by vo finále spojil sily s nejakým utečencom, ktorému pôjde o etapový triumf.
 
Fabio Aru si tiež verí, že v alpských etapách dokáže zaútočiť, ale v tej sedemnástej je pravdepodobný aj ten scenár, že na vrchol Galibieru dorazí malá skupinka najsilnejších jazdcov pokope, a v cieli sa presadia borci ako Martin, Yates či Urán, ktorí majú najlepší finiš medzi vrchármi. Pod výkon jednotlivých favoritov sa prejavia aj nadmorská výška alebo únava, takže aj keď sa nemusí na Galibieri útočiť vo veľkom, môžeme uvidieť selekciu smerom dozadu. Šancu na etapový triumf majú aj útočníci a v tomto smere bude zameraná pozornosť na Barguila, Contadora a Quintanu. Francúzsky borec môže definitívne uzatvoriť vrchársku súťaž, ale nepohrdol by ani druhým etapovým triumfom. Na ten si bude robiť zálusk Alberto Contador, ktorý má pred sebou dve príležitosti, aby sa o to pokúsil. Španielsky jazdec bude v Alpách nesmierne motivovaný a počas svojich posledných dní na Tour sa bude chcieť ukázať v tom najlepšom svetle. Do útoku zavelí aj Nairo Quintana, ale pretekár tímu Movistar musí nájsť také nohy ako v trinástej etape. V úniku sa môžu objaviť jazdci ako Pinot, Roglič, Mollema, teda aktivitu uvidíme zo strany tých cyklistov, ktorí sú v horách ako doma.                   
 
 
Krátky opis trasy:
Rozhodujúce horské divadlo sa odohrá v Alpách a v sedemnástej etape sa objaví to najväčšie z najväčších stúpaní. Najskôr sa pretekári rozohrejú na kopci Col d’Ornon, ktorý dostal označenie druhej kategórie, a ostatné previerky etapy budú majestátnejšie. Tú pravú lezeckú turistiku odštartuje Col de la Croix de Fer. Dlhé a vyčerpávajúce stúpanie patrí k vyzývavým alpským previerkam, ktoré v tomto bode etapy oberie jazdcov o energiu, a tá im môže chýbať na kľúčovom výstupe. Z jeho vrcholu zostáva na obávanú kombináciu Télégraphe – Galibier ešte štyridsať kilometrov, ktoré väčšinou prebehnú v zjazde. Potom sa  dostane pelotón pod legendárny Col du Galibier, na ktorý sa začne štverať z tej náročnejšej strany. Col du Télégraphe je dlhý a pravidelný kopec, ktorá si udržuje stabilný rytmus na úrovni siedmich percent. Bude to vytrvalostná previerka a jej účinky sa prejavia až na poslednom kopci, kam bude viesť krátky, 5-kilometrový zjazd. Samotný Galibier meria takmer osemnásť kilometrov a po predchádzajúcom lezení to bude pre mnohých jazdcov nekonečná záležitosť. Toto stúpanie postupne zvyšuje svoju náročnosť, a aj keď sa objavia v prvej polovici momenty s prevýšením cez sedem percent, najväčšou výzvou bude posledných osem kilometrov, kde neklesnú sklony pod osem percent. To najťažšie príde na samom konci etapy, takže vo vysokej nadmorskej výške a s nastúpanými metrami sa môžu presadiť len najlepší vrchárski vytrvalci. Galibier bude dejiskom veľkého súboja favoritov, ale tí odvážnejší z nich môžu vystrčiť rožky už na Télégraphe.
 
 
 
etapa 17 kopec
profil poslednej dvojice kopcov etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:55
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor C-I.sk: Matej Vyšňa