2. 2.7. rovinata etapa ciel rovina Düsseldorf > Liége 203 km Kittel
 
etapa 02
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Druhý deň v Düsseldorfe privítal pelotón lepším počasím, aj keď bolo zamračené, nepršalo. Etapa bola navrhnutá pre najrýchlejších jazdcov, pretože organizátori v okolí Liége úplne vynechali krátke ardenské stúpania. Finále bolo priamočiare a odohralo sa na širokej ceste, takže kandidát na etapový potreboval dobrý lead-out, ktorý ho v rýchlej koncovke udrží na čele balíka a vypustí dopredu v tom najlepšom momente. Túto úlohu si mal vyskúšať aj tím Bora - Hansgrohe, ktorý sa prvýkrát staral o Petra Sagana v rovinatej etape na Tour de France. A v generálke vo Švajčiarsku to išlo obom veľmi dobre.
 
Na podujatí už chýbali Alejandro Valverde a Ion Izagirre, ostatní borci, ktorí sa včera ocitli na zemi, sa objavili na štarte. Najväčšie zdravotné problémy mal Luke Durbridge z Oricy, ktorý si poranil členok, ale austrálsky jazdec to chcel dnes vyskúšať. Alejandro Valverde podstúpil v noci 3-hodinovú operáciu ľavého kolena a tržnej rany na stehennej kosti. Najbližšie dva dni určite zostane v düsseldorfskej nemocnici, a potom sa lekári rozhodnú, kedy ho pustia do Španielska.
 
Pelotón absolvoval dlhú jazdu neutrálnou zónou v hostiteľskom meste, kde ich privítali davy divákov. Pred ostrým štartom sa na nahrnuli dopredu pretekári, ktorí mali záujem o vytvorenie úniku, a hneď po štarte sa im to podarilo. Vedúcu skupinu vytvorili Laurent Pichon (Fortuneo-Oscaro), Thomas Boudat (Direct Energie), Taylor Phinney (Cannondale-Drapac) a Yoann Offredo (Wanty Groupe). Bolo zaujímavé, že vedúca skupina sa vytvorila bez boja, vďaka televíznemu prenosu sa očakávali dramatickejšie momenty.
 
Na čele pretekov sa ukázali tri tímy, ktoré dostali od organizátorov divokú kartu, Fortuneo, Direct Energie a Wanty boli prizvané na Starú dámu práve kvôli aktívnej cyklistike. Spoločnosť im robil Taylor Phinney, ktorý sa ukázal v dobrom svetle vo včerajšej časovke, a to môže byť signál, že americký pretekár sa dostáva do jazdeckej pohody. A to mu predtým chýbalo. Na prvej horskej prémii si Phinney poradil so svojimi francúzskymi spolubojovníkmi a uchmatol premiérový vrchársky bodík v tohtoročnej edícii. 
 
Podujatie si vyžiadalo aj svoju tretiu obeť, podľa predpokladov zosadol z bicykla Luke Durbridge, ktorý nezvládol už úvodné kilometre etapy. Bola to strata pre austrálsku zostavu, lebo Durbridge mal byť osožný pre lídrov na všetkých profiloch.
 
Od úvodných kilometrov sa poskladali na čele balíka tímy Quick-Step Floors a Lotto - Soudal, ktoré kontrolovali utečencov. Marcel Kittel a André Greipel sa chceli presadiť hneď v úvodnej šprintérskej etape. Čoskoro sa k nim pridal aj zástupca z Dimension Data, takže ani Mark Cavendish nechcel zostať mimo hry. Britský jazdec však dorazil na TdF po väčšej súťažnej prestávke, preto sme boli zvedaví na jeho konkurencieschopnosť v hromadnom špurte. Počas prvej hodiny náskok vedúcej skupiny neprekročil tri a pol minúty a priemerná rýchlosť sa vyšplhala na 44 km/h.
 
Keďže šprintérske celky prebrali zodpovednosť za etapu, do výhodnej pozície sa dostal tím Sky. Britská zostava získala žltý dres, ale nemusela míňať energiu na čele pelotónu. Jej včerajší výkon deklaroval ohromnú tímovú silu a na Tour de France sme videli podobnú dominanciu v otváracej časovke v roku 2009, keď do najlepšej desiatky dostala štyroch jazdcov aj Astana. Na tento moment si pamätá Alberto Contador, ktorý pred ôsmimi rokmi finišoval na druhej priečke, a v Top 10 sa objavili aj jeho kolegovia Klöden (4.), Leipheimer (6.) a Armstrong (10.).
 
Pred rýchlostnou prémiou sa objavila na trati slabšia dažďová prehánka. Na čele balíka sa začali ukazovať aj farby tímu Kaťuša - Alpecin. Alexander Kristoff sa musel cítiť veľmi dobre a nórsky borec patril medzi tých šprintérov, ktorí včera podali najlepšie výkony. Pred súbojom o body do súťaže o zelený dres sa zhoršila situácia na trati. Dážď zosilnel a začal fúkať vietor. V týchto momentoch sa pohyboval vpredu aj Peter Sagan, kde mu pomáhal jeho brat Juraj.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠpurt pelotónu na prémii
 
 
Dvadsať rýchlostných bodov získal v úniku Thomas Boudat, v pelotóne sa súperilo o zvyšných jedenásť bodov. V silnom daždi prejavilo záujem o body viacero jazdcov, maximum vydoloval Kristoff, za ktorým sa objavili Colbrelli, Matthews, Démare a potom prešiel páskou Peter Sagan. Svetový šampión sa predral na čelo balíka, ale v nepríjemnej bitke nechcel príliš riskovať, radšej pošetril sily na záverečný špurt a získal sedem bodov. Taký Kristoff musel minút oveľa viac energie.  
 
Počasie zostávalo stále nepríjemné, v balíku panovala veľká ostražitosť. Cyklisti sa naďalej pohybovalo na nemeckom území a v každom meste ich povzbudzovali veľké zástupy fanúšikov. Osemdesiat kilometrov pred cieľom prestalo pršať, rozdiel medzi skupinami sa ustálil na dvoch minútach. Na čele pretekov jazdili odhodlaní jazdci, ktorí chceli vydržať pred balíkom čo najdlhšie, ale utečenci si boli vedomí, že za nimi pracovali v pelotóne viaceré zoskupenia.
 
Potom pokračovali dažďové prehánky, čo chceli využiť tímy Kaťuša -Alpecin a FDJ, ktoré mali vo svojich radoch odolných šprintérov. Kristoffovi s Démerom vyhovoval náročnejší priebeh etapy, takže obidve zoskupenia nastavili na čele balíka značné tempo. Ale všetky šprintérke celky mali vpredu svojho zástupcu. Za Boru tam kontroloval situáciu Juraj Sagan
 
Záverečných päťdesiat kilometrov prebehlo na belgickom území a aj tu vítali pelotón veľké skupiny fanúšikov. Pred chvíľou sa zdalo, že hlavný balík sa výrazne priblíži k utečencom, ale následne sa tempo spomalilo a rozdiel medzi skupinami stúpol na dve a pol minúty. Quick-Step Floors, Kaťuša - Alpecin, FDJ, Lotto - Soudal a Dimension Data naďalej viedli pelotón, ktorí sa už začal skutočne približovať k vedúcej skupine. Poveternostné podmienky boli identické ako vo včerajšej etape.
 
 
video v clanku ikonka ciernaHromadný pád 30 km pred cieľom
 
 
Približne tridsať kilometrov pred páskou, keď sa pelotón blížil k utečencom, sa odohral pád na samom čele pelotónu, po ktorom sa ocitlo na zemi viacero jazdcov. Medzi nimi sa objavili aj Chris Froome či Romain Bardet a obidvaja sa vracali spoločne späť do balíka a nevyzerali byť výrazne zranení. Hlavná skupina na týchto pretekárov čakala, na jej čele sa ukazovali aj súrodenci Saganovci. Obhajca prvenstva musel meniť bicykel.
 
Utečenci vydržali pred balíkom aj na druhej horskej prémii, kde sa opäť presadil Taylor Phinney, hoci mu robil problémy Laurent Pichon. Americký cyklista si vybojoval vrchársky dres a následne sa pokúsil zaútočiť, lebo balík bol už veľmi blízko. Spolu s ním zostal vpredu len Yoann Offredo.
 
Vedúca dvojica vstúpila do posledných desiatich kilometrov s náskokom päťdesiat sekúnd. V tom momente prebral iniciatívu tím Sky, ale ten mal záujem ochrániť Frooma v dnešnom finále. Až päť kilometrov pred cieľom sme uvideli tvrdú prácu šprintérskych tímov, ale utečenci mali stále k dobru tridsať sekúnd. Za Boru sa ukázal na čele Juraj Sagan. Obidvaja útočníci boli nakoniec chytení tisíc metrov pred páskou. 
      
V prvom hromadnom špurte na podujatí sa najlepšie zorientoval Marcel Kittel, ktorý vyhral svoju jubilejnú desiatu etapu na TdF. Druhý skončil Arnaud Démare, tretí finišoval André Greipel. Peter Sagan prišiel do cieľa na desiatej priečke.
 
Finále druhej etapy bolo veľmi hektické, poslední utečenci boli chytení len tesne pred cieľom. A to ovplyvnilo samotný dojazd, kde sme nevideli tradičnú prácu šprintérskych vláčikov. V tomto špurte sa presadil Marcel Kittel, ktorý si našiel najlepšiu pozíciu a následne predviedol veľmi silnú koncovku. Nemecký jazdec bol dnes veľmi motivovaný, keďže sa opäť pretekalo v jeho rodnej krajine, a týmto triumfom potešil nemeckých priaznivcov. A okrem toho urobil radosť aj svojmu belgickému zamestnávateľovi, ktorý sa mohol vytiahnuť na domácom území. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný kilometer etapy
 
 
Na pódium sa zmestili aj Arnaud Démare, ktorý sa uistil, že môže vybojovať víťazstvo v tejto edícii, a aj André Greipel, ktorému chýbala pred páskou lepšia tímová podpora. Ale tú nemal v podstate žiadny šprintér.
 
Peter Sagan sa držal vo finále na vedúcich priečkach, ale veľmi skoro sa pred ním otvoril priestor, a potom nechcel tak skoro začať špurtovať. Následne sa spoza neho vyrojili rozbehnutí konkurenti, ktorých naštartoval Sonny Colbrelli, a svetový šampión sa dostal do nevýhodnej pozície, pretože sa cez neho dostali všetci konkurenti. A potom už nemal priestor, aby sa rozbehol alebo posunul dopredu. Úvodnú šprintérsku etapu tak zakončil na desiatej pozícii. Juraj Sagan finišoval v hlavnom balíku na 91. priečke.
 
Žltý dres udržal Geraint Thomas a všetci favoriti prišli do cieľa v pelotóne. Vďaka bonusovým sekundám sa posunul na tretiu priečeku Marcel Kittel, naopak, mimo najlepšej desiatky sa dostal Tony Martin. Dnešný víťaz vedie aj bodovaciu súťaž so ziskom 63 bodov, Peter Sagan zatiaľ vybojoval štrnásť bodov. Vrchársky dres ukoristil Taylor Phinney, ktorý sa prezentuje pekným spôsobom pri svojej premiére na tomto podujatí. Najlepším mladým jazdcom ostal Stefan Küng.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marcela Kittela (víťaz)
"Som veľmi šťastný. Klamal by som, ak by som tvrdil, že som necítil žiadny tlak alebo očakávania. Bol to úžasný pobyt v Nemecku s toľkými fanúšikmi pri ceste. Veľmi som chcel vyhrať túto etapu. Na konci nešlo všetko podľa nášho plánu. Fabio Sabatini ma nechal samého päťsto metrov pred páskou, ale v konečnom dôsledku som rád, že to tak vyšlo. Potom som musel skákať z jedného kolesa na druhé, ale nakoniec to bola moja výhoda, že som prišiel zozadu. Bolo to skvelé."
  
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (desiate miesto)
"Ako tím sme zvládli druhú etapu. Kolegovia pracovali veľmi tvrdo v ťažkých podmienkach, aby ma priviedli v bezpečí do záverečného špurtu. Bohužiaľ, začal som špurtovať skoro, a potom ma zavrel Colbrelli. Nemám k tomu čo povedať. Môj šprint nebol dobrý. Ale cítim sa dobre, takže to vyskúšam aj zajtra."
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:37:06 120
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:00 50
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
4. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 15
5. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 5
6. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. SWIFT Ben UAE Team Emirates 00:00  
8. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
9. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00  
10. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:00  
91. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie po etape
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 4:53:10 25
2. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:05  
3. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:06  
4. KIRIENKA Vasil Team Sky link ikonka 00:07  
5. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:10  
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
7. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:15  
8. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:15  
9. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16  
10. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:16  
17. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:25  
135. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 01:37  
 
Zobraziť kompletné poradie
 

z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 63
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 38
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 25
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 24
5. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 22
6. PHINNEY Taylor Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 21
15. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 14
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 4:53:15
2. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:20
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:24
4. ROOSEN Timo Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:29
5. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:32
6. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 00:35
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 197 km - Côte de Grafenberg: dĺžka 1,4 km; sklon 4,5 % (1 bod)
sprint-20 121 km - MÖNCHENGLADBACH (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 20,5 km - Côte d'Olne: dĺžka 1,3 km; sklon 4,7 % (1 bod)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Po premočenej časovke nás čaká šprintérska koncovka, najrýchlejší jazdci v balíku sa už nevedia dočkať, akým spôsobom sa odštartujú ich súboje na tohtoročnej edícii. V ITT sa ukázal vo výbornom svetle Marcel Kittel a nemecký jazdec bude chcieť okamžite potvrdiť povesť najrýchlejšieho jazdca na podujatí. Do kariet mu zahrá priamočiara koncovka, ktorá neobsahuje technické úseky, a kvalitná podpora zo strany Quick-Stepu, čo bude dôležité vo veľmi rýchlom dojazde. Dobrý vláčik vie predviesť aj Lotto - Soudal pre Andrého Greipela, motiváciu vyhrať svoju prvú etapu na TdF bude mať Arnaud Démare, po minuloročných skúsenostiach má vysoké ambície aj Dylan Groenewegen, ale uvidíme, či sa prejaví na jeho výkone pád v časovke. V najlepšej kondícii ešte nejazdí Mark Cavendish, ale každý pozitívny moment v takomto dojazde mu môže veľmi pomôcť. Silnú konkurenciu dopĺňajú Nacer Bouhanni a Alexander Kristoff, takže máme pred sebou veľmi hektickú a nervóznu koncovku. Záver etapy môže opäť ovplyvniť dážď, v meste Liége sa môžu objaviť prehánky. Peter Sagan bude bojovať o prvé body do súťaže o zelený dres a po špurtoch, ktoré predviedol vo Švajčiarsku, sa môžeme tešiť na jeho ďalšie kvalitné predstavenie.
             
 
Krátky opis trasy:
Pretekári strávia v Düsseldorfe ešte jednu noc a nemecké mesto uvidí aj štart druhej etapy. Cyklisti absolvujú okolo mesta väčší okruh, kde stojí aj prvá tohtoročná horská prémia, a potom sa vydajú smerom na juhozápad do známej destinácie Liége.  Väčšina etapy prebehne na nemeckom území, belgická časť si vychutná posledných päťdesiat kilometrov. Aj keď sa budeme nachádzať v populárnom cyklistickom regióne, organizátori nezaradili do programu žiadne významné, krátke stúpania, ktorých je v okolí dostatok. Tridsať kilometrov pred cieľom stojí len horská prémia štvrtej kategórie, kde sa rozhodne o nositeľovi bodkovaného dresu. Samotný dojazd sa odohrá na bulvári Boulevard de la Sauvenière a šprintéri budú mať veľmi dobre zmapované posledné úseky druhej etapy. Po úvodnej časovke nebudú mať šancu bojovať o žltý dres, ale etapový triumf na Tour de France je motiváciou samou o sebe.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:45
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Peter Privara
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
 
 
 
 
Konto ¨Andrej sme pre hrubé vulgarizmy zablokovali...