10. 11.7. rovinata etapa ciel rovina Périgueux > Bergerac 178 km Kittel
 
etapa 10
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Po nedeľňajšej horskej previerke, leteckom presune na západ krajiny a dni voľna prišla na rad etapa, ktorá nemala moc veľa toho zmeniť. Bola ideálnou príležitosťou pre šprintérov pobiť sa o ďalší triumf, no bez Cavendisha, Sagana a Démareho bol Marcel Kittel jasným favoritom. Navyše, Greipelovi, Kristoffovi, Matthewsovi či Groenewegenovi sa minulý týždeň v rýchlych koncovkách nedarilo.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaPérigueux - štart
"31-tisícové mesto s veľkým historickým bohatstvom, nachádzajú sa tu rôzne náboženské, vojenské i svetské architektonické pamiatky. Je štvrtýkrát etapovým mestom. Konvoj „Starej Dámy“ tadeto prechádzal aj v roku 2007, keď sa tu odohrala pamätná osemnásta etapa, francúzsky jazdec Sandy Casar počas nej narazil do psa a spadol na zem. História Tour si žiaľ pamätá viaceré takéto incidenty so zvieratami, pričom často je to iba kvôli chybe fanúšikov, kuriozitou ale je, že doudieraný Casar vtedy po tomto incidente v etape zvíťazil. V roku 2014 tu vyhral časovku Tony Martin."
 
 
Hneď po štarte sa dopredu vydal Yoann Offredo z Wanty - Groupe Gobert. Po pár sekundách sa obzrel za seba a keď videl pasívny pelotón bez ďalších atakov, krútil s hlavou, určite nechcel byť štyri hodiny na čele sám. Asi po dvoch minútach sa predsa len odhodlal k úniku aj Elie Gesbert z Fortuneo - Oscaro. Na čele sa teda spojili a po pár minútach ich náskok činil päť a pol minúty.
 
Dnešná etapa sa už šla bez Rafala Majku, ktorý sa zaradil k množstvu nedeľňajších obetí a pravdepodobne rozšíri rady veľkých mien na Vuelte. Dnes teda videli organizátori 180 podpisov na hárku. Okrem Bory prišli o jasného lídra do kopcov aj v BMC, takže oba tímy majú teraz dva rovinaté dni na to, aby vymysleli novú taktiku na štvrtok.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna122 km pred cieľom – La Rebeyrolle
"Jedným z dôkazov prítomnosti pravekého človeka v tejto oblasti je skalný útes Roque SainChristophe – najväčšie vytesávané praveké obydlie v Európe. Vápencová skala s dĺžkou takmer 1 km a výškou miestami aj viac ako 80 m sa nachádza na ľavom brehu rieky Vezere. Zachovali sa tu tiež pozostatky opevnení a hradov z čias Vikingov a 5 opevnení z 9. storočia. V útese sa nachádzajú vytesávané priestory až na piatich výškových úrovniach, ktoré boli využívané ešte aj v stredoveku ako útočisko ľudu pred Náboženskými vojnami. Dnes tadiaľto prechádza aj cestný tunel otvorený roku 1970. V susednej obci Le Moustier sa nachádza jedno z mála nálezísk Človeka neandertálskeho na území Francúzska a pre návštevníkov je tu otvorené Múzeum praveku a fosílií."
 
 
Vzhľadom na odstúpenie Arnauda Démara prestal v rovinatých etapách pracovať jeho tím FDJ, takže to bolo hlavne v rukách Quick-Stepu, Lotta Soudal a pomáhala aj Kaťuša či Cofidis. Proti dvojici vpredu mali jednoduchú pozíciu. Ani dnes im nedovolili väčší náskok.
 
Offreda určite motivovala druhá etapa, kde bol tiež v úniku a spolu s Taylorom Phinneym boli dostihnutí až tesne pred cieľom. Získal aj ocenenie najbojovnejšieho pretekára. 22-ročný Gesbert je na svojej prvej Tour, zatiaľ sa ešte vo svetovom pelotóne príliš neukázal, no dokončil viaceré prestížne jarné klasiky a bojoval aj o celkový triumf na Tour de Bretagne 2.2, takže presvedčil šéfa tímu Emmanuela Huberta, aby ho vzal na Tour.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna67 km pred cieľom – Beynac-et-Cazenac
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1115, no viacero okolitých hradov a zámkov má ešte staršiu históriu. Pevnosť Chateau de Beynac z 11. storočia so širokou priekopou a dvojitou líniou obranných múrov tvoril hlavný bod zabezpečenia celého údolia. najväčší rozmach zaznamenal v 12. storočí, keď ho ovládali vojská budúceho anglického kráľa Henricha II Plantagenta, ktorý ovládal celé Akvitánsko. Jeho syn a nasledovník kráľ Richard I. „Levie srdce“ hrad vrátil do rúk pôvodných majiteľov šľachtickej rodiny de Beynac, ktorá pomáhala Angličanom. Počas Storočnej vojny sa z neho stala dôležitá pevnosť Francúzov a Angličania ju už spätne nikdy nedobyli. Hlavná centrálna časť s veľkou strážnou vežou je najstaršou časťou súčasného hradu a pochádza zo začiatku 16. storočia. Ostatné sekcie boli pridané v 18. storočí rodinou de Beaumont de Beynac, ktorí vlastnili objekt až do roku 1961. Potom ho formou aukcie získal podnikateľ Lucien Grosso, ktorý začal s kompletnou obnovou. Po jeho smrti v roku 2008 pokračovali práce pod dohľadom jeho manželky. V roku 2016 zomrela aj ona a celú historickú pamiatku v testamente darovala rodinnému priateľovi súčasnému senátorovi Albéricovi de Montgolfier.
 
 
V druhej tretine etapy boli tri prémie, dve vrchárske najnižšej kategórie a najmä rýchlostná, kde mal pelotón k dispozícii päťnásť bodov, ktoré chcel získať najmä Michael Matthews (Sunweb). Na Kittela v zelenej súťaži strácal 52 bodov, no vzhľadom na prísne limity na tejto Tour zúfať zatiaľ nemusel.
 
Trochu prekvapujúco Kittel do dnešnej prémie investoval dosť síl. Zdolal Kristoffa, Matthewsa i Colbrelliho, nestačil iba na Greipela, hoci ani jeden z nich pochopiteľne nešiel naplno. Náskok zvýšil na 56 bodov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo špurtu pelotónu na prémii
 
 
Elie Gesbert získal obe vrchárske štvorky, Offredovi nechal šprintérsku prémiu. V pelotóne sa nič zásadné nedialo. Lotto, Quick-Step, Kaťuša a Cofidis držali opraty. Už 25 km pred páskou znížili náskok úniku na 40 sekúnd, a tak ešte trošku zvoľnili. Dobehli ich napokon 6800 metrov pred páskou.
 
Záverečné dve zákruty v poslednom kilometri zvládli najlepšie jazdci Lotta Soudal, Marcel Kittel (Quick-Step) vyčkával sám vzadu, aby si pomohol Danielom McLayom, nasadil na drtivý špurt a súperom nedal šancu. S veľkým náskokom vyhral pred Johnom Degenkolbom (Trek) a Dylanom Groenewegenom (LottoNL).
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 
Dnešok vôbec nevyšiel Greipelovi, Hagenovi ani Matthewsovi a súboj o zelený dres dostáva čoraz jasnejšie kontúry. Nemecký rýchlik má už 102-bodový náskok pred Matthewsom v bodovacej súťaži. V tej najdôležitejšej sa nezmenilo nič.
 
Sledovali sme pokojnú etapu bez pádov. Honor najbojovnejšieho jazdca získal Elie Gesbert a o pozícii najlepšieho šprintéra nemôže byť ani reči. Zatiaľ čo Kittel formu vyladil ideálne, jeho súperom sa to nepodarilo. Kde je starý Greipel či Kristoff? Bouhanni je tiež iba svojim slabým odvarom. Zdá sa, že na tejto Tour by mal Sagan obrovskú šancu minimálne na druhé miesta v týchto koncovkách.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marcela Kittela v televíznom prenose (víťaz)
"Zasa som superšťastný. Tím celý deň tvrdo makal. V závere som vyčkával vzadu, ale videl som, že je to ideálne a potom som sa rozhodol vyštartovať za McLayom, ktorý bol takým mojím rozbiehačom dnes. Dvesto metrov pred páskou som sa ocitol na čele a vďaka mojej súčasnej forme sa mi to podarilo udržať. Som nesmierne šťastný a mám pocit, akoby som žil v nejakej bubline - mojom malom šťastnom svete."
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:01:00 120
2. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 50
3. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 25
4. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00 15
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 5
6. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
7. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00  
8. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 00:00  
9. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
10. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 42:27:28 25
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:51  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:37  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:44  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:13  
9. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 03:06  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:53  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 275
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 173
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 150
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 140
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 89
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 73
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 60
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 30
3. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 27
4. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 23
5. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 18
6. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 17
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 42:29:30
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:58
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 03:28
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 06:44
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 13:21
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 16:42
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 77 km - Côte de Domme: dĺžka 3,5 km; sklon 3,3 % (1 bod)
sprint-20 57 km - SAINT-CYPRIEN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 39 km - Côte du Buisson-de-Cadouin: dĺžka 2,1 km; sklon 5,6 % (1 bod)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Očakávaný štvrtý hromadný špurt na podujatí obsahuje dve nepríjemné zákruty v poslednom kilometri, s takýmto finále sme sa ešte nestretli v tohtoročnej edícii. Viac ako inokedy bude hrať význam tímová podpora, ktorá prevedie šprintéra cez tieto zákruty na potrebnej pozícii a potrebnou rýchlosťou. Marcel Kittel je najrýchlejší, ale teraz bude mať pred sebou veľkú výzvu, aby to potvrdil aj v takomto technickom dojazde. Nemeckému jazdcovi bude veľmi chýbať Matteo Trentin, ktorý by sa v takejto koncovke pohyboval ako ryba vo vode. André Greipel sa mohol vždy spoľahnúť na dobrú podporu od kolegov na záverečných stovkách metrov, a keď to Lotto-Soudal zopakuje aj tentoraz, v Bergeracu sa môže presadiť práve on. So svojimi spolujazdcami je veľmi dobre zohraný aj Alexander Kristoff, technické finále by mu malo viac vyhovovať ako klasický a priamočiary finiš. To isté platí aj pre Boassona Hagena, ktorý získal sebavedomie v siedmej etape, a dve záverečné zákruty môžu pomôcť aj Groenewegenovi, Bouhannimu či Degenkolbovi. Dôležitý deň bude mať pred sebou Michael Matthews, vlastne ako každý hromadný špurt, keďže sa chce presadiť v bodovacej súťaži, a austrálsky jazdec by mohol v deviatej etape využiť bohaté skúsenosti svojich kolegov, ktorí sa vedia orientovať v rýchlostných koncovkách.          
 
 
Krátky opis trasy:
Po voľnom dni čaká na pretekárov jednoduché predstavenie, šprintérske zoskupenia budú mať dostatok času, aby sa pripravili na finále v meste Bergerac. V prvej časti etapy sa vydá pelotón smerom na juhovýchod, ale tesne pred prvou horskou prémiou sa balík zvrtne na západ, a túto líniu si udrží až do cieľa. Obidva hodnotené kopce sú len motiváciou pre utečencov, šprintérom starosti nenarobia. Bergerac bol naposledy využitý na Starej dáme v roku 2014, keď tu získal etapu po sólovej jazde Ramunas Navardauskas, a na druhý deň tu štartovala aj časovka jednotlivcov.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:50
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
komentátor RTVS: Vladimír Genda
komentátor RTVS: Andrej Bartáloš
spolukomentátor C-I.sk: Matej Vyšňa