21. 23.7. rovinata etapa ciel rovina Montgeron > Paríž 103 km Groenewegen
 
etapa 21
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Záverečná etapa Tour de France znamenala pre šprintérov najprestížnejší hromadný dojazd v celej sezóne a pre jazdcov na celkové poradie bola slávnostným zavŕšením bitky o žltý dres. No každý z pretekárov musel ešte absolvovať bez problémov parížske okruhy, kde sme vo finále očakávali dynamickú jazdu. V najcennejších dresoch sa predstavili Chris Froome, Michael Matthews, Warren Barguil a Simon Yates, ktorých status už nemohlo nič ohroziť. Zaujímavá situácia sa vyvinula medzi tretím a štvrtým miestom, kde Landa strácal na Bardeta len jednu sekundu, no španielsky borec sa mohol spoliehať len na to, že jeho konkurent dostane v dnešnom dojazde dieru. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart – Montgeron
Začíname v departmente Essonne v meste Montgeron ležiacom medzi údoliami riek Yerres a Seinev okolí rozsiahleho lesa Sénart, ktorý je chránenou prírodnou rezerváciou s rozlohou okolo 3000 hektárov. Ide o prevažne dubový les s množstvom viac ako 100-ročných stromov. Od 14. storočia až do revolúcie išlo o kráľovský, kde často organizovali honosné poľovačky. Aj vznik mesta Montgeron je spojený s lovom a rekreáciou kráľovských rodín. Mesto sa rozrástlo do súčasnej podoby až v 20. storočí, predtým išlo o dovolenkovú destináciu s vidieckym rázom. Zaujímavý je tu Kostol Saint-Jacques-le-Majeur postavený v roku 1856. Bol renovovaný v roku 1941, kedy tu pribudli nové vitráže okien od umelcov bratov Mauméjanovcov. Na jednom z okien sa nachádza aj postava Adolfa Hitlera s mečom, čo ukazuje, že už v roku 1941 sa umelci snažili ostro ohradiť voči agresii Nemecka, ktoré obsadilo Paríž v júni 1940.
 
 
Po oficiálnom otvorení etapy sa prezentovali na čele balka držitelia cenných dresov, ale vpredu sa ukazovali aj zástupcovia z Trek - Segafredo Haimar Zubeldia a Alberto Contador. Prvý menovaný ukončí svoju 20-ročnú kariéru o niekoľko dní na Clasica San Sebastian a pre Pistolera to bola s veľkou pravdepodobnosťou rozlúčka s Tour de France. Dvojnásobný víťaz Starej dámy predtým podebatoval s Chrisom Froomom a možno rozoberali aj svoju účasť na Vuelte, kam obidvaja podľa všetkého smerujú.
 
 
video v clanku ikonka ciernaTradičné pitie šampanského
   
 
Chris Froome si užíval štvrtýkrát šampanské v záverečnej etape na Tour de France a tím Sky si dal vyhotoviť špeciálne dresy na túto príležitosť. Britská zostava jasne dominuje na tomto podujatí v ostatných sezónach, od roku 2012 získala žltý dres päť razy. 
 
Pelotón vstúpil do Paríža sedemdesiat kilometrov pred cieľom a etapa mala dostať spád na záverečných okruhoch, kde sme očakávali niekoľko atakov, ktoré mohli mať propagačný, ale aj veľmi seriózny charakter. Ešte predtým, ako sa preteky rozbehli, mal pád Tsgabu Grmay (Bahrajn-Merida) a Chris Froome menil bicykel po defekte.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna67 km pred cieľom – Porte-de-Versailles
V súčasnosti jedna z parížskych štvrtí, kde v minulosti stála vstupná brána do mesta. Dnes sa tu nachádzajú viaceré významné objekty ako komplex výstaviska Parc de Expostions otvorený v roku 1987. S rozlohou viac ako 228-tisíc m2 ide o druhé najväčšie výstavisko vo Francúzsku a štvrté najväčšie v Európe. Každoročne tu organizujú medzinárodný autosalón, výstavu poľnohospodárskych strojov Agriculture Show či mestský festival Foire de Paris. Druhým neprehliadnuteľným komplexom je Heagone Ballard sídlo francúzskeho Ministerstva obrany (Le Ministére des Armérs) používaným na tento účel od roku 1974. Pomerne blízko sa nachádza aj areál francúzskej štátnej televízie franceTELEVISIONS zahŕňajúcim aj športovú sekciou francetvsport, ktorá je oficiálnym vysielateľom a výrobcom signálu pre Tour de Fance.
 
 
Záverečná etapa sa rozbehla päťdesiat kilometrov pred cieľom a do prvého útoku vyrazil Daryl Impey (Orica), ku ktorému sa pridali aj Chavanel, Vermote, Lutšenko a Politt. Vedúca skupina sa ešte rozšírila, na čele sa objavili aj Burghardt, Erviti, Smith a Schär. A pelotón si okamžite zobrali pod patronát tímy ako Sunweb, Cofidis, Dimension Data a obidve Lottá. 
 
Podujatie sa teda rozbehlo tradičným spôsobom a všetkých cyklistov dostala do pohotovosti aj dažďová prehánka. Defekt musel riešiť aj Warren Barguil, ale francúzsky borec pri tom minul oveľa viac energie ako víťaz pretekov. Vedúca skupina si vytvorila 20-sekundový náskok. Na šprintérskej prémii bol najrýchlejší Michael Schär z BMC.
 
 
video v clanku ikonka ciernaHlavný únik dňa
 
Vo vedúcej skupine sa zišla odhodlaná partia, ktorá chcela využiť, že na podujatí chýbali niektorí elitní šprintéri, a darilo sa jej dostávať pod istý tlak hlavný balík. Šprintérskym celkom podal pomocnú ruku aj tím Sky, čo bolo prekvapujúce, pretože britská zostava nedisponovala žiadnym rýchlym cyklistom. Do úvahy prichádzal iba Kwiatkowski.  Pätnásť kilometrov pred cieľom držala vedúca skupina náskok pätnásť sekúnd.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ - Paríž a Champs-Éĺysées
Hlavné mesto Francúzska, ktoré má približne 2,3 milióna obyvateľov a spolu so svojimi predmestiami a aglomeráciami je druhou najväčšou metropolitnou oblasťou v Európskej únii po Londýne. Paríž je tiež jedno z najnavštevovanejších miest sveta, turisti vyhľadávajú atraktívne pamiatky ako Eiffelova veža, katedrála Notre-Dame, múzeum Louvre, alebo Víťazný oblúk, no možno prekvapivo druhou najnavštevovanejšou pamiatkou po Eiffelovke je parížsky Disneyland.  Champs-Éĺysées je najprestížnejšia a najširšia ulica v Paríži s dĺžkou 1880 m a šírkou 70 metrov, zároveň je to jedna z najznámejších a najdrahších ulíc sveta. Meno dostala podľa Élysionu, čo je miesto v raji v gréckej mytológii. Je predĺžením námestia Charles de Gaulle. Túto oblasť v roku 1670 navrhol známy architekt André le Notre. V minulosti sa tu konali vojenské prehliadky a veľkolepé oslavy ako napríklad pri oslobodení v roku 1944 alebo po víťazstve futbalistov na Majstrovstvách sveta 1998.
 
 
Desať kilometrov pred cieľom boli utečenci chytení, no v pelotóne bola pri tom minutá značná dávka energie. Za balíkom zostal Pierre Latour (Ag2r), ktorý mal technické problémy, a pelotón mu ušiel. Do posledného kola priviedol hlavnú skupinu tím Sky, na sólový útok sa odhodlal Gruzdev z Astany. Kazašský jazdec bol chytený, potom chcel balík potrápiť Zdeněk Štybar. Český jazdec bol eliminovaný 2500 metrov pred páskou.
 
Následne už bolo všetko pripravené na záverečný špurt, v ktorom sa presadil Dylan Groenewegen. Za ním skončili André Greipel a Edvald Boasson Hagen
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný špurt Tour de France
 
 
V samotnom finále sme videli pozičnú bitku o poslednú zákrutu, ktorú vyhrala Kaťuša - Alpecin, keďže mala na čele balíka svojho jazdca, ale na druhej priečke tadiaľ prebehol Dylan Groenewegen. Holandský borec sa potom veľmi skoro dostal na vedúcu pozíciu, ale po skvelom špurte sa udržal na tejto priečke až do cieľa. Groenewegen začal špurtovať takmer okamžite po poslednej zákrute, čo je obdivuhodný výkon.
 
Výkonnostne na neho nestačili Kristoff a Boasson Hagen, naopak, André Greipel sa javil ako rýchlejší, ale vyštartoval dopredu neskoro. Boasson Hagen sa dostal šiestykrát na etapové pódium v tomto roku, jazdec tímu Dimension Data parádne využil neprítomnosť Marka Cavendisha. André Greipel prvýkrát od roku 2008 nezískal triumf na tej GT, na ktorej sa zúčastnil. 
 
Chris Froome definitívne potvrdil svoj štvrtý žltý dres a chýba mu už len jeden zárez, aby vyrovnal absolútny rekord Tour de France. Pri svojom triumfe maximálne využil nielen svoje skúsenosti, ale aj skúsenosti celého tímu, ktorý bol jeho veľkou oporou vo vyrovnaných pretekoch. Vynikajúcu druhú priečku obsadil Rigoberto Urán, ktorý patrí medzi pozitívne prekvapenia tohto ročníka. Kolumbijský jazdec si túto priečku zaslúžil, v rozhodujúcich etapách ani raz neukázal slabosť. Tretie miesto nakoniec udržal Romain Bardet, domáci hrdina sa objavil na pódiu druhýkrát po sebe, keďže v záverečnej etape ho neprekonal Mikel Landa. Španielsky cyklista sa ani nepokúsil zmazať sekundové manko.  

Silné obsadenie Top 10 dopĺňali Fabio Aru, ktorý doplatil na zdravotné problémy, agresívny Daniel Martin, ktorý atakoval asi na každom dôležitom kopci. Svoj talent potvrdili Simon Yates a Louis Meintjes a medzi najlepšími finišovali aj Alberto Contador, ktorý manažoval niektoré horské etapy, a Warren Barguil, ktorý po kvalitných útokoch v kopcoch získal vrchársky dres a dve etapy. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Groenewegena (víťaz)
"Je to moje prvé víťazstvo na Tour a aj na Grand Tour a získať ho v Paríži je fantastické. Nemôžem tomu uveriť, je to splnený sen. Ako dieťa som sledoval finále na Champs-Élysées, preto mnou lomcujú obrovské emócie. Tím odviedol skvelú prácu, držal ma pozícii, ale v závere som sa dostal za tím Kaťuša - Alpecin a po poslednej zákrute som začal šprintovať."
    
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (víťaz GC)
"Som veľmi šťastný, nemám slov. Tento dojazd nikdy nesklame. Je magické mať na sebe žltý dres po troch týždňoch ťažkej jazdy. Zakaždým, keď som ho získal, bol to výnimočný pocit. Všetky moje víťazstvá boli jedinečné. Tento posledný si budem pamätať ako ten, kde boli veľmi malé rozdiely medzi hlavnými favoritmi. A teraz prichádza čas, aby som to oslávil."
 
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 2:25:39 120
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 50
3. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 25
4. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 15
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 5
6. BOZIČ Borut Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. CIMOLAI Davide FDJ link ikonka 00:00  
8. PERICHON Pierre-Luc Fortuneo - Oscaro 00:00  
9. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00  
10. BENNATI Daniele Movistar Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Konečné poradie pretekov
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 86:20:55 1000
2. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:54 800
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 02:20 675
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 02:21 575
5. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 03:05 475
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 04:42 400
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 06:14 325
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 08:20 275
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 08:49 225
10. BARGUIL Warren Team Sunweb 09:25 175
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 370
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 234
3. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 220
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 174
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 168
6. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 146
 
 
 
z bodkovany
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 169
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 80
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 64
4. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 55
5. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 51
6. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 47
 
 
 
z biely
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 86:27:09
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:06
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 27:07
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 35:50
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 47:38
6. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 1:12:31
 
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 39 km - PARÍŽ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri dokonale ovládajú tento dojazd a všetci dobre vedia, že si musia postrážiť svoju pozíciu štyristo metrov pred cieľom, keď je pripravená posledná zákruta. Záverečný hromadný špurt bud mať zvláštnu atmosféru, pretože v Paríži budú chýbať viacerí dôležití borci, takže môžeme byť svedkami hektického finále. V minulom roku si tu zachránil Tour André Greipel a nemecký borec sa dostal do rovnakej pozície aj tentoraz. Uvidíme, či bude rovnako spokojný aj v tejto sezóne, pretože v posledných dňoch vykazoval známky únavy. Mimoriadne víťazstvo svojej kariéry môže získať talentovaný Dylan Groenewegen, ktorý v prvej časti TdF ukázal kvalitnú rýchlosť, ale doplatil na silnú konkurenciu. A teraz môže využiť, že niektorí borci sa v Paríži nepredstavia. Rozšíriť svoju víťaznú zbierku budú chcieť Matthews alebo Hagen, ktorí majú pri sebe skúsených kolegov, aby mohli využiť túto jedinečnú príležitosť. Medzi čakateľov na etapový triumf patria Bouhanni, Colbrelli alebo Selig, takže aj posledný šprint v tejto edície bude poriadne vypätý.    
 
 
Krátky opis trasy:
Oslava hrdinov Tour de France sa nemôže odohrať inde ako na Champs-Élysées, výnimočná etapa si zaslúži aj štýlové prostredie. Pelotón sa vydá na poslednú výpravu z mestečka Montegron, a práve na tomto mieste odštartovala vôbec prvá etapa Starej dámy v roku 1903. Finále pretekov sa uskutoční na známom 7-kilometrovom okruhu, cez ktorý sa prebehne osemkrát. S blížiacim sa cieľom budeme svedkami mnohých útokov, ale šprintéri milujú Champs-Élysées a nebudú chcieť prehrať na domácom ihrisku.     
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 16:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Peter Privara
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko