18. etapa TdF: Na Izoarde ďalší triumf hrdinského Barguila, Froome tlaku Ag2r odolal

20.7.2017, 11:20 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
18. 20.7. rovinata etapa ciel rovina Briancon > Col d'Izoard 179 km Barguil
 
etapa 18
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Briancon tradične vypravuje pretekárov do náročných alpských etáp a keď sa vyrazilo z tohto mesta, často sa radovali velikáni ako Pantani, Hinault, Merckx, Anquetil, Poulidor, Bartali i Coppi, takže meno Chrisa Frooma by sa tu určite zaradiť mohlo. Zatiaľ čo Briancon bol tradičným etapovým mestom, na Izoarde sa dnes finišovalo prvý raz. Otázka bola klasická, ši sa bude radovať únik alebo niekto z favoritov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart - Briancon
Opevnenie mesta je od roku 2008 na zozname svetového dedičstva UNESCO, v minulosti bol dôležitým vojenským centrom, súvisí to s tým, že leží neďaleko talianskych hraníc. V 14. storočí tu nakrátko vznikol samostatný štát République des Escartons. Mesto sa nachádza v hornatom teréne obklopené vysokými štítmi, len zriedka tu prenikne väčšia oblačnosť, preto je podnebie prevažne suché a často tu majú až 300 slnečných dní v roku. Briançon ležiaci v nadmorskej výške 1321 m n. m je najvyššie položeným mestom vo Francúzsku a po švajčiarskom Davose druhým najvyššie položeným v Európe. Je rozdelené na dve hlavné štvrte, horná časť Vauban bola v 18. storočí kompletne opevnenou pevnosťou, a dolné mesto Saint-Catherine s viacerými kostolmi je skôr náboženským centrom. Vo Francúzsku má tiež titul najväčšieho športového centra spomedzi miest menších ako 20-tisíc obyvateľov. Každoročne sa tu konajú najväčšie horolezecké preteky v krajine, dôležité cyklistické MTB podujatia, a pravidelne aj etapy významných cyklistických pretekov na ceste.
 
 
Dnes to bola posledná vrchárska bitka, takže sa pretekári už nemali na čo šetriť a dopredu vyzerazilo 54 ľudí. Vzhľadom na to, že nikto nebol z poradia, Christian Knees im dovolil odísť a náskok postupne narastal. Oneskorene to skúšal aj André Greipel, ale Michael Matthews si ho spolu s kolegom zo Sunwebu postrážili a Nemec to napokon vzdal. Rovnako ako dvojica Bory Burghardt - Buchmann, ktorá sa pár minút pohybovala medzi skupinami, ale napokon pochopili, že vlak ušiel. Bora vpredu trestuhodne nemala ani jedného pretekára. Rovnako Sky ani LottoNL.
 
 
Únik dňa:
Thomas Voeckler, Lilian Calmejane, Sylvain Chavanel, Romain Sicard a Angelo Tulik (5x Direct Energie),
Brice Feillu, Elie Gesbert, Romain Hardy, Eduardo Sepulveda a Florian Vachon (5x Fortuneo),
Darwin Atapuma, Kristjian Durašek, Marco Marcato, Ben Swift a Diego Ulissi (5x UAE),
Tiesj Benoot, Thomas De Gendt, Tony Gallopin a Jurgen Roelandts (4x Lotto Soudal),
Andrej Grivko, Bachtijar Kožatajev, Alexej Lutsenko a Michael Valgren (4x Astana),
Robert Kišerlovski, Maurits Lammertink, Tiago Machado a Nils Politt (4x Kaťuša),
Pierre Rolland, Simon Clarke a Andrew Talansky (3x Cannondale),
Stephen Cummings, Serge Pauwels a Jacobus Venter (3x DiData),
Alessandro De Marchi, Amaël Moinard a Nicolas Roche (3x BMC),
Guillaume Martin, Marco Minnaard a Dion Smith (3x Wanty),
Dimitri Claeys, Nicolas Edet a Daniel Navarro (3x Cofidis),
Sonny Colbrelli a Tsgabu Grmay (2x Bahrain Merida),
Gianluca Brambilla a Zdeněk Štybar (2x Quick Step),
Carlos Betancur a Jesus Herrada (2x Movistar),
Jan Bakelants a Cyril Gautier (2x Ag2r),
Bauke Mollema (Trek-Segafredo),
Simon Geschke (Sunweb),
Daryl Impey (Orica),
Rudy Molard (FDJ).
 
 
Zo začiatku to vyzeralo ideálne, no na hranici 4:40 sa stroj úniku zadrhol. Bolo tam množstvo ľudí, ktorí nepomáhali pri tvorbe tempa a náskok ďalej nerástol. Robili najmä tí, ktorí mali vpredu viacero ľudí a samostatní jednotlivci len sledovali zabudovaní v skupine, čo sa bude diať. Naproti tomu v pelotóne šiel Knees rovnomerné tempo.
 
Už na prvom z klasifikovaných stúpaní Côte des Demoiselles Coiffées (3,9 km; 5,2 %) to nevydržal Lilian Calmejane a vyštartoval z unikajúcej skupiny. Ujsť si ho nemienil Thomas De Gendt, ktorý celú Tour zbiera všetky dostupné prémie. Vytvorili si malý náskok. Tesne pred vrcholom kopca sa k nim pridal aj Nicolas Edet. De Gendt si pripísal dva body za triumf na prémii. Tento vzruch pomohol čelnej skupine zvýšiť náskok na hlavné pole až na hranicu šiestich minút, čo už začalo vyzerať nádejne.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna137 km pred cieľom – Embrun
Mesto v stredoveku patrilo ku komplexu pohraničných pevností Vauban a zažilo viacero konfliktov s talianskymi mestskými štátmi či s Mussoliniho fašistickými jednotkami na začiatku 2. sv. vojny. Dnes je významné veľkou priehradou a vodnou elektrárňou Le Plan D’Eau D’Embrun na jazere Serre Poncon, ktorá chráni blízke údolia pred povodňami. V roku 1843 tu katastrofická povodeň zabila údajne 20% populácie mesta. Embrun je jednou z turistických brán do Národného parku Ecrins. V centre mesta zaujme Kostol Notre-Dame-du-Réal, ktorý bol už od 12. storočia arcibiskupským chrámom, je označovaný za najvýznamnejší kostol vo francúzskych Alpách. Má viaceré prvky talianskej architektúry, najmä lombardského typu. Po rekonštrukcií v 19. storočí získal vstupný portál v neo-románskom slohu. Dominantou celého údolia je kostolná zvonica Tour Brune z 13. storočia. Interiér kostola je bohato zdobený vzácnymi sochami s bieleho a čierneho mramoru.
 
 
Čelná grupa ale stále nespolupracovala ideálne a rozdelila sa. Dopredu sa vydalo sedem ľudí Serge Pauwels, Sylvain Chavanel, Gianluca Brambilla, Angelo Tulik, Simon Clarke, Ben Swift a Florian Vachon. Vytvorili si dvadsať sekúnd náskoku. Za nimi ale stále bolo množstvo ľudí, ktorí sa za celý čas nevystavili vetru a šetrili sily.
 
Nasledovala pokojná hodina a pol, v ktorej si sedmička budovala svoj náskok ďalej, hoci iba po sekundičkách a veľká skupina za nimi to mala vo svojich rukách. Balík na nich strácal už sedem minút. So súčasnou situáciou neboli spokojní najmä jazdci Lotta Soudal, Astany a Kaťuše a tesne pred šprintérskou prémiou sedmičku dostihli.
 
Rýchlostnú prémiu si ukoristil Sonny Colbrelli, ktorému patrila štvrtá pozícia v bodovacej klasifikácii a dvadsaťbodovým ziskom sa dostal na tretiu pred Kristoffa. Sedemnásť bodov bral Thomas De Gendt, ktorý sa zasa dostal už na šieste miesto, hoci ani raz nebodoval v cieli etapy. Na Tour de France jazdí už roky aktívne. V tomto ročníku bol dnes v úniku už po ôsmy raz!
 
 
vyjadrenie ikonky cierna67,5 km pred cieľom – La Contamine-Chatelard
Obec s priemernou nadmorskou výškou 1300 m n. m. je prístupovým bodom do údolia Ubeye a priesmyku Larche, ktoré od 19. storočia bráni rozsiahla pevnosť Tournoux s prezývkou „vojenská Versailes“. V minulosti toto územie striedavo patrilo vojvodstvu Savoy a Francúzskemu kráľovstvu, až tu na začiatku 19. storočia dal generál Francois-Nicolas Haxo vybudovať odstrašujúci komplex defenzívnych stanovíšť a delostreleckých batérií, ktorý nikdy nebol úplne dokončený podľa pôvodných návrhov. Mal brániť údolie pred Talianmi, no v roku 1940 ho obsadili Nemci, tí tu pôsobili do roku 1945, neskôr tu bola umiestnená početná francúzska posádka, a od roku 1948 do 1987 tu bol jeden z najväčších muničných skladov vo Francúzsku. Až v roku 2009 bola oblasť úplne demilitarizovaná a dnes slúži ako vojenská historická pamiatka s unikátnym tesaným schodiskom, vedúcim od najnižšieho bodu až na vrchol útesu.
 
 
V ďalšom priebehu sa situácia začala dramatizovať. Vpredu si pretekári začali nastupovať a stále sa to tam menilo. V pelotóne začala pracovať Bora, ktorá sa aspoň takto chcela ukázať, keď už zmeškala participáciu v úniku. Náskok čela preto začal klesať.
 
Vpredu sa napokon vyprofilovala 22-členná skupina lídrov, ktorá sa oddelila od 32-členného zvyšku a začala stúpať na Col de Vars (9,3 km; 7,5 %). Tento stav ale dlho nevyzdržal a na čele sa objavila dvojica Kožatajev - Durašek. Situácia sa často menila, v úniku každý cítil šancu, no nechcel to prepáliť ani pretaktizovať.
 
V závere Col de Vars sa dala dokopy štvorica Gallopin, Atapuma, Sicard a Lutsenko. Vybudovala si 24 sekúnd náskoku na prenasledovateľov, ktorých počet postupne klesal. Pár pretekárov sa už začalo prepadávať do pelotónu. Existovalo už aj viacero skupín za ním. V skupine hlavných favoritov sa tempa ujali borci Ag2r. Trochu nabúrali Sky a ostali tam už iba vrchári tohto celku Kwiatek, Henao, Nieve, Landa a Froome.
 
Za Gallopinom, Atapumom, Sicardom a Lutsenkom sa v zjazde vytvorilo ďalšie kvarteto Navarro, Hardy, Edet a Grmay s mankom tridsiatich sekúnd. Dvadsiatka ľudí z pôvodného úniku pokračovala spoločne s minútovým mankom. Pelotón mal v tom čase šesť minút straty. Stále bolo v hre etapové víťazstvo aj pre top favoritov. Sky o neho záujem zjavne nemal, ale jazdci Ag2r poriadne zrýchlili. Bardet sa určite cítil dobre.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ - Col d'Izoard
Tradičný kopec TdF, ktorý sa išiel už viac ako 30-krát. V 50. rokoch minulého storočia sa tu odohrávali legendárne súboje medzi Talianom Coppim a Francúzom Bobettom, ktorí tu majú aj svoj pamätník, z tohto obdobia a miesta pochádza aj veľa slávnych čiernobielych fotografií. v roku 2011 prešiel kopcom ako prvý Maxim Iglinskij, naposledy v roku 2014 získal prémiu Joaquim Rodriguez pred Rafalom Majkom, ktorý sa však tešil z etapového triumfu po zdolaní záverečného kopca Montée de Risoul.
 
 
Desať kilometrov pred cieľovým stúpaním sa dve čelné skupiny spojili a vytvorili okteto, kde už smerovali aj Ulissi s Molardom. V početnej skupine za nimi boli stále zaujímaví ľudia z Ag2r, Cannondalu aj Astany. Na úpätie kopca prišiel ako prvý Alexej Lutsenko z Astany, nasledoval ho Nicolas Edet z Cofidisu a za ním skupina Gallopin, Atapuma, Sicard, Navarro, Hardy a Grmay. Zredukovaný pelotón strácal už iba štyri minúty.
 
Unikajúci pretekári sa vpredu neustále miešali. V prvej tretine Izoardu (14,1 km; 7,3 %) sa zdal byť najsilnejší Alexej Lutsenko. Favoriti sa ale postupne blížili. Ag2r chceli ukázať svoju silu. Ich líder Romain Bardet pred etapou povedal, že na Tour nechce bojovať o druhé miesto.
 
Sedem kilometrov pred páskou Bardetovi došli pomocníci a Vuillermoz to tesne pred "smrťou" roztočil tak, že odpáral Arua, Yatesa, Meintjesa i D. Martina. Po pár desiatkach sekúnd sa vrátili, no bol to prvý znak, že dnes líder Astany bude rátať ďalšie straty. Následne to do rúk vzal Kwiatkowski a v skupine ostali už iba lídri, no zo Sky tam bol ešte aj Nieve.
 
Neuveriteľné nohy mal Warren Barguil. Líder vrchárskej súťaže a desiaty muž celkového poradia nastúpil favoritom, a tí po ňom nešli, príliš ich neohrozoval. Šiel si ale po etapový triumf. Nasledoval ho Alberto Contador, ale nebol taký silný. Štyri kilometre pred páskou, keď odstúpili Kwiatek aj Nieve, prišiel atak Mikela Landu. Dvojka zo Sky mala šancu na pekné zníženie straty v GC, bolo jasné, že Froome po ňom nepôjde, museli sa ukázať ďalší. Tí si ale chceli kontrolovať hlavne Frooma. Výnimkou bol Daniel Martin, ale ostatní sa zatiaľ ukázať nechceli. Aru mal čo robiť, aby tam uvisel.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo nástupu Warrena Barguila
 
 
Bardetov nástup prišiel 2800 metrov pred páskou. Froome si ho bez problémov dolepil a podarilo sa to už iba Uránovi. Po chvíli prišlo k tomu, čo sme čakali. Nastúpil Froome. Bardet nereagoval, ale mal šťastie, že Urán áno a za jeho zadným kolesom sa vrátil za žlťáka. Takto to už ostalo do konca.
 
Warren Barguil v závere zlikvidoval Darwina Atapumu a prišiel si po druhý triumf na tohtoročnej Tour. Predviedol ďalší fantastický a nebojácny výkon. Kolumbijčan tesne uhájil aspoň druhé miesto pred trojicou Romain Bardet - Chris Froome - Rigoberto Urán. Mikel Landa stratil dvanásť sekúnd. Za ním prišli do cieľa Louis Meintjes s Danielom Martinom a biely dres uhájil Simon Yates s mankom 39 sekúnd na favoritov. Kto ale pozíciu neuhájil, je Fabio Aru, ktorý stratil až minútu. Pred ním vyšli na Izoard aj Contador s Quintanom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Chris Froome síce prišiel o štyri sekundy voči Bardetovi, ale 23 mu pred časovkou papierovo bohato stačí. O druhé miesto bude veľký boj medzi Romainom Bardetom a Rigobertom Uránom, keďže medzi nimi je iba šesť sekúnd. Mikel Landa už stráca cez minútu na túto dvojicu, takže z hry o pódium je zrejme preč, hoci v boji proti chronometru je na tom najlepšie v živote a bude mať zrejme aj "zázračnú" kombinézu. Mohol by na spomínané duo nejaký čas získať, no asi nie potrebnú porciu.
 
Fabio Aru stráca už dve minúty a určite ešte bude chcieť zdolať aspoň Landu, ale Alpy ho možno aj psychicky zlomili a už to nepredpokladáme. Bude sa musieť uspokojiť s piatou pozíciou. Ostatné miesta sú už jasne vyárendované a v druhej polovici Top 10 zrejme až do Paríža ostane poradie Martin, Yates, Meintjes, Barguil a Contador, hoci práve Pistolero by ešte mladého Francúza v časovke mohol vyškoliť. Martina môže mrzieť pád v deviatej a veterné problémy v šestnástej etape. S Landom i Aruom mohol zabojovať o štvrtú pozíciu.
 
Silno motivované Ag2r sa dnes pokúsilo o zázrak, no Sky neodstavili. V momente, keď odstupoval Vuillermoz ako posledný domestik, tam stále boli pri Froomovi Landa, Nieve aj Kwiatkowski, teda Francúzi sa presvedčili, že proti Sky sa nedá bojovať. Koniec-koncov, ešte aj Nieve je trinástym mužom celkového poradia hoci nemal žiadne takéto ambície a nezameriaval sa na to. Ľudia z Ag2r si aspoň získali ďalšie srdcia domácich fanúšikov. Rovnako ako vlani predviedli neporovnateľne lepší výkon ako ich najprirodzenejší súperi z FDJ.
 
V ostatných klasifikáciách sa nič nemenilo. Matthewsovi, Barguilovi aj Yatesovi stačí prísť na Champs-Elysées a oblečú sa do dresov, po ktorých pred Tour túžili.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Warrena Barguila (víťaz)
"Fantastické, úžasné. Nemôžem tomu uveriť, určite snívam. Včera večer som sa rozprával s Michaelom Matthewsom, že je to neuveriteľná Tour a nikdy by sa nám ani nezdalo, že by sme mali v tíme až dva špeciálne dresy a ešte aj tri víťazstvá - dve jeho a jedno moje. Dnes som ho vyrovnal? Neuveriteľné.
Chcel som získať nejaký čas na Contadora, tak som nastúpil, ale šiel za mnou a keď sme došli Mollemu, počul som ako mu vraví, aby šiel pomalšie, tak som im ušiel a šiel si vlastné tempo. Keď som pred sebou zbadal Atapumu, spomenul som si na vlaňajšie Tour de Suisse, kde som ho v cieľovom stúpaní prenasledoval, ale vtedy som ho nedobehol a on vyhral. Dnes som to zvládol ja."
 
 
Výsledky
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 4:40:33 120
2. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 00:20 50
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:20 25
4. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:20 15
5. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:22 5
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:32  
7. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:37  
8. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:39  
9. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:59  
10. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:09  
11. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:18  
12. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 01:22  
13. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:22  
14. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 01:37  
15. FEILLU Brice Fortuneo - Oscaro 01:54  
16. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 02:15  
17. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 02:54  
18. TALANSKY Andrew link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 03:01  
19. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 03:01  
20. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 03:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 78:08:19 25
2. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
3. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:36  
5. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:55  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 02:56  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 04:46  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 06:52  
9. BARGUIL Warren Team Sunweb 08:22  
10. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 08:34  
11. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 13:41  
12. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 13:52  
13. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 23:11  
14. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 23:33  
15. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 31:01  
16. FEILLU Brice Fortuneo - Oscaro 35:06  
17. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 36:25  
18. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 37:31  
19. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 40:49  
20. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 47:03  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 364
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 204
3. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 163
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 140
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 118
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 169
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 80
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 63
4. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 55
5. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 51
6. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 47
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 78:13:05
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:06
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 26:15
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 36:03
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 46:07
6. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 1:05:48
 
 

 
 
Prémie na trase:
3-20 119 km - Côte des Demoiselles Coiffées: dĺžka 3,9 km; sklon 5,2 % (2-1)
sprint-20 88 km - LES THUILES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 50 km - Col de Vars: dĺžka 9,3 km; sklon 7,5 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 Cieľ - Col d'Izoard: dĺžka 14,1 km; sklon 7,3 % (40-30-24-20-16-12-8-4)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Vrchársku časť Tour de France zakončí dramatická bitka, v ktorej jazdci na celkové poradie nemôžu na nič čakať. O všetkom rozhodne len a len výkon na Col d'Izoard, v osemnástej etape nemôžu favoriti špekulovať, ale na cieľovom stúpaní musia predviesť svoj maximálny výkon. Na Galibieri sa ukázalo, akou ohromne silnou je dvojica Froome - Landa, ktorá mala všetko pod kontrolou na tomto alpskom obrovi. Vyzerá to tak, že obidvaja sa tešia na záverečnú vrchársku bitku favoritov, a keďže Froome ešte nezískal etapový triumf, aj týmto smerom sa môžu uberať chúťky lídra pretekov. Na druhej strane Landa bude chcieť demonštrovať svoju silu a pokúsiť sa dostať na pódium, preto to môže byť veľký deň tímu Sky. Romain Bardet pôsobí sympatickým dojmom, pokúša sa zosadiť lídra pretekov a nechce len udržať svoje miesto na stupňoch víťazov. Rovnaký zámer bude mať aj na Izoarde a neodradí ho ani to, že britská zostava sa dostane do obľúbeného terénu. Ale ak to neskúsi, nezistí, či Froome nebude mať náhodou zlý deň. Rigoberto Urán je v lepšej pozícii, pretože sa môže spoľahnúť na lepšiu časovku ako Bardet, takže jeho prvoradým záujmom bude, aby neklesal v poradí. Ale keďže patrí medzi najsilnejších jazdcov na pretekoch, na Izoarde by mal finišovať vysoko.
 
Fabio Aru ukázal prvú slabosť na TdF a na Izoarde sa musí vyburcovať k poriadnemu výkonu, aby zabojoval o pódium, no pred ním sa nachádzajú silní jazdci. Daniel Martin má už väčšiu stratu v poradí, ale jeho výkonnosť je stále veľmi dobrá, preto môže využiť, že hlavní favoriti sa budú strážiť, a na konci vyraziť do útoku. Ak tím Sky neprejaví záujem vyhrať etapu, do hry sa opäť dostanú známi borci, ktorí sa objavovali v únikoch v predchádzajúcich etapách. Pri chuti bude Roglič, na výsledok bude myslieť prebratý Atapuma, dobré výkony v brejkoch ukazuje Pauwels, ale veľká pozornosť bude smerovať na Trek - Segafredo. Alberto Contador nevyužil pripravenú pozíciu v sedemnástej etape, keď zaplatil za svoju veľkú snahu na Croix de Fer. Ale ak sa dostane Pistolero na Izoard v lepšom rozpoložení, bude veľmi nepríjemným útočníkom. A okrem toho sa môže americká zostava spoľahnúť aj na Bauke Mollemu, ktorý sa rozjazdil do výbornej formy.           
 
 
Krátky opis trasy:
Najťažší horský dojazd tohtoročnej edície uvidíme až v osemnástej etape, ale ten bude stáť za to. Posledná vrchárska bitka bude zaujímavá len v záverečnej tretine, keď sa pretekári dostanú na kopec Col de Vars. Dovtedy neobsahuje trasa veľké výzvy, takže na spomínané stúpanie prvej kategórie dorazia najdôležitejší pretekári koncentrovaní. Col de Vars bude svižnou previerkou, pretože posledné štyri kilometre dosiahnu priemer deväť percent. Organizátori by privítali, ak by na tejto pasáži zaútočil niektorí z favoritov, ale na cieľový kopec vedie ešte dlhých 45 kilometrov. Prvýkrát v histórii pretekov sa bude finišovať na slávnom Col d'Izoard, čo bude pre niektorých jazdcov špeciálnym motivačným  materiálom. Col d'Izoard si je v mnohom podobný s Galibierom. Rovnako sa bude finišovať vo vysokej nadmorskej výške a jeho náročnosť stúpa s blížiacim sa vrcholom. Štrnásť kilometrový kopec začne úsekmi s prevýšením piatich – šiestich percent, ale finálnych sedem kilometrov vyskočí na priemerný sklon deväť percent. A to bude na konci etapy a aj celých pretekov rozhodujúce. Finále osemnástej etapy ponúka poslednú príležitosť pre vrchárov, aby získali čas na svojich súperov, a aj keď sa v ponuke nachádza iba jedno kľúčové stúpanie, výsledky môže ovplyvniť aj únava.
 
 
 
tdf 2017 profil 18 ciel
profil cieľového kopca etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 18:05
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
komentátor RTVS: Andrej Bartáloš
spolukomentátor C-I.sk: Matej Vyšňa

 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop