13. 14.7. rovinata etapa ciel rovina Saint-Girons > Foix 101 km Barguil
 
etapa 13
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Na túto pyrenejskú etapu sa tešili všetci fanúšikovia, no pretekári mali pred ňou obavy, pretože ani jeden z nich ešte nejazdil na podobnom profile. Ale všetci sa zhodovali, že to bude veľmi rýchla etapa, ktorá sa môže rozplynúť viacerými smermi.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart – Saint-Girons
Približne 6-tisícové mestečko má výhodnú geografickú podobu, keďže sa tu stretáva hneď niekoľko pyrenejských údolí (Salat, Lez, Baup). Preto tu Tour de France prechádzala mnohokrát, no štartovalo alebo finišovalo sa tu len 5-krát v histórii. Naposledy v roku 2013 v etape do Bagnères-de-Bigorre, ktorú ovládol Daniel Martin. V stredoveku ťažili z blízkosti mesta Villefrance, ktoré sa nachádza na druhom brehu rieky Salat a až do Francúzskej revolúcie prekvitalo obchodom, keďže bolo slobodným kráľovským mestom s mnohými privilégiami. V 19. a 20. storočí sa mestá rozrástli a spojili do jedného celku. Následne sa Saint-Girons stalo hlavným mestom historického regiónu Couserans zahŕňajúceho 7 veľkých údolí. Dnes tu prekvitá najmä odevný priemysel a poľnohospodárstvo na čele s výrobou kvalitných syrov Tomme.
 
 
Na štarte sa predstavili v dobrej nálade Rigoberto Urán a George Bennett, ktorým bola zrušená 20-sekundová penalizácia. UCI sa rozhodla nepotrestať nikoho, pretože v závere včerajšej etapy bol problém so zásobovaním všetkých pretekárov. Svoju premiéru v žltom drese si vychutnával Fabio Aru. Taliansky jazdec patrí k malému počtu jazdcov, ktorí mali oblečený najcennejší dres na všetkých troch GT. 
 
Podľa predpokladov bol začiatok veľmi rýchly, a aj keď sa začínalo na rovinatých úsekoch, pred balíkom sa objavil Warren Barguil, ktorému robil spoločnosť Thomas Voeckler. A takisto sa očakávalo, že rýchle tempo bude robiť problémy Jakobovi Fuglsangovi, ktorý sa napriek bolestiam nechcel vzdať. 
 
Warren Barguil chcel urobiť významný krok za bodkovaným dresom, ale vedúca dvojica nemala nič vyhraté, lebo v balíku pokračovala aktivita. A nesmeli sme zabúdať ani na to, že v blízkosti sa nachádzala rýchlostná prémia. Barguil a Voeckler boli nakoniec chytení a dopredu sa dostali Chavenel, De Marchi a Gilbert, ktorí získali aj šprintérsku prémiu. Potom vystrelili pre body šprintéri a trinásť bodov získal Matthews, za ním preťal prémiu Kittel.
 
Chavenel, De Marchi a Gilbert boli tými pretekármi, ktorí sa pýšili označením hlavný únik dňa, ale na čelo pretekov sa chceli dostať ešte ďalší jazdci. Bolo zaujímavé, že v tomto smere sme nevideli ataky zo strany takých tímov ako Sky alebo Ag2r, v balíku sa snažil upokojiť situáciu Astana. Ale ako sa pelotón blížil na prvý kopec, útoky sa množili. Za vedúcou trojicou sa nakoniec objavili Arashiro, Wyss, Ulissi, Mollema, Lammertink,  Paswualon, Burghardt, Calmejane a Poljanski.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna70 km pred cieľom – Col-de-Latrape
Hora, ktorá má najvyšší bod vo výške 1110 m n. m., je domovom známeho plemena koní – Mérens (mérenský kôň). Tieto jedince prezývané aj „čierny princ Pyrenejí“ a sú typické malou postavou s výraznou muskulatúrou, sýtou čiernou farbou s bohatou hrivou, veľmi pokojným a vyrovnaným temperamentom. Hlavným centrom chovu tohto historického plemena starého viac ako 1500 rokov je obec Mérens-les-Vals. Pripravujú tu kone na dostihy, na rekreačné jazdenie, ale aj pre poľnohospodárstvo či ťažbu dreva.
   
 
Na Col de Latrape vsadil na sólový útok Alessandro de Marchi, ale skupina prenasledovateľov sa menila, situácia na trati bola každú chvíľu iná. Isté bolo jedine to, ktorí jazdci majú dnes problémy, a medzi nimi sme videli Fuglsanga, Rollanda či Contadora a šprintérov. Vrchol prvého kopca dobyl Alessandro de Marchi, pre zvyšné vrchárske body si vybehol Warren Barguil. Francúzskeho jazdca nasledovali Contador, ktorý doteraz blufoval, a Landa, a pred balíkom sa objavila naozaj silná skupina. Ale rozdiely zostávali veľmi malé. Zaujímavá situácia sa udiala aj v pelotóne, pretože líder pretekov Fabio Aru bol izolovaný, nemal pri sebe žiadneho kolegu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaContadorov útok
 
 
Takmer okamžite nasledoval prechod cez Col d'Agnes, ktorý mal prudké úseky, a Landa s Contadorom sa spojili s De Marchim, Barguil už nestíhal. Mikel Landa na čele pretekov bol veľmi nepríjemnou správou pre súperov tímu Sky, ktorí museli teraz stíhať silného španielskeho reprezentanta. Potom vpredu nevydržal ani De Marchi.
 
Contador a Landa motivovali k útoku aj Quintanu, jazdec tímu Movistar sa dostal do skupiny, kde mu robili spoločnosť Vuillermoz, Kwiatkowski a Barguil. V hlavnom balíku s Aruom, Froomom a Bardetom zostávalo iba 21 jazdcov. V tejto partii nebolo tempo vysoké, pretože lídri nemali pri sebe pomocníkov, a nikto z nich nechcel veľmi riskovať takt skoro. Preto nebezpečný Landa dostával pekný náskok a v hre o etapu bol momentálne aj Quintana.
 
Vedúca dvojica mala na vrchole druhého kopca náskok dve a pol minúty na hlavný balík, kde diktovali tempo jazdci Can-Drapac a UAE Emirates, ktorí pracovali pre svojich lídrov Urána a Meintjesa. V druhej skupine sa nachádzali Quintana, Kwiatkowski a Barguil, ktorí strácali na vedúcich cyklistov tridsať sekúnd.
 
V nasledujúcom zjazde zaútočili Bardet s Froomom. Obidvaja výrazne natiahli hlavnú skupinu a na tento pohyb reagovali Aru s Uránom, ktorí museli nasledovať svojich konkurentov. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna37,5 km pred cieľom - Massat
Jedna zo vstupných obcí do národného parku Ariége Pyrenees žije najmä turistickým ruchom. V okolitých jaskyniach (Caves of Ker) sa našlo 81 rôznych pravekých sošiek, ktoré sú dnes vystavené v múzeu v Château de Foix. V minulosti bolo hlavným mestom regiónu Couserans. Blízko Masssat leží v nadmorskej výške 1695 m horské pleso Artax.
 
 
Pred záverečným a zároveň najťažším dnešným kopcom bol tím Sky v luxusnej pozícii. Na čele pretekov sa nachádzal Mikel Landa, ktorý si vybudoval sľubný náskok a mohol sa v poradí posúvať, na čo museli reagovať Bardet, Aru a Urán, kým Froome mohol len čakať, čo budú robiť ich konkurenti. Vpredu sa pohybovali aj Contador s Quintanom, ktorí mali pred sebou vidinu etapového triumfu, ktorý by bol náplasťou na ich nevydarené účinkovanie v GC.
 
Aj na Mur de Péguère sa išlo veľmi rýchlo, ale tie najťažšie úseky sa nachádzali len pred samým vrcholom, kde sme očakávali hlavnú selekciu. Medzitým prišla informácia, že z pretekov odstúpil Jakog Fuglsang. Pelotón bol stále zoradený za UAE Emirates, pomáhal aj Lotto - Jumbo, ale náskok vedúcej dvojice neklesal.
 
 
video v clanku ikonka ciernaBardet a Froome po druhom stúpaní
 
 
Prudké pasáže Mur de Péguère vyzvali do akcie ostatných favoritov, zostali tu iba Martin, Bennett, Yates, Bardet, Aru, Froome, Meintjes, Latour a Vuillermoz. Aktívny bol najmä Daniel Martin, írskeho jazdca ohrozovali v poradí Landa a Quintana. A kolumbijský jazdec spolu s Barguilom sa dokázali spojiť s Contadorom a Landom. Potom zaútočil Froome a jeho nástup zachytili len Aru, Bardet, Uran a Meintjes a na lídra tímu Sky počkal aj Kwiatkowski.  
 
Po záverečnom kopci mala vedúca štvorica náskok sto sekúnd, ale ostatní favoriti si nastupovali aj v zjazde. A v klesajúcej pasáži sa sem vrátili Martin a Yates. Skupina favoritov hrala medzi sebou taktickú hru, čo len zvyšovalo šance vedúcich jazdcov, aby prišli do cieľa s pekným náskokom. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ – Foix
Hlavné mesto druhého najmenšieho departmentu vo Francúzsku – Ariége bolo založené okolo 5. storočia a jeho história je spojená s tunajšou pevnosťou patriacou k najsilnejším široko-ďaleko. Dôležitou inštitúciou bolo tiež opátstvo Saint-Volusien založené v 10. storočí s najväčším rozmachom v 14. storočí. Dnes má mesto okolo 10-tisíc obyvateľov a dôležitými hospodárskymi činnosťami sú cestovný ruch, bankovníctvo a elektrotechnický priemysel. Dominantou celej oblasti je niekdajšia pevnosť Katarov a následne hlavné sídlo vojvodov z Foix – hrad Château de Foix s výhľadom na celé údolie a úzke priesmyky Ariége. Vápencová skala, na ktorej je hrad postavený ukrýva podzemný systém jaskýň obývaný už v dobe paleolitu. Rozsiahly archeologický výskum v 90. rokoch minulého storočia tu objavil nástenné maľby zvierat, lebky pravekých ľudí, hlinené nádoby a bronzové prstene. Prvá pevnosť tu vznikla okolo 7. storočia, najstaršia časť súčasnej stavby sa datuje na rok 978.
   
 
Landa, Contador, Quintana a Barguil vydržali na čele pretekov až do cieľa a v záverečnom špurte elitných vrchárov sa presadil Warren Barguil, ktorý porazil Quintanu, Contadora a Landu. V druhej skupine zaútočili Martin a Yates, ktorí stratili 1:39, ostatní favoriti mali stratu 1:48. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazný špurt Warrena Barguila
 
 
V trinástej etape sa presadili utečenci a druhá pyrenejská previerka do bodky splnila predpoklady, lebo sme videli útoky na každom kopci. Napokon sa dostal do kľúčového úniku Mikel Landa, ktorý využil svoju perfektnú formu a výrazne si pomohol v klasifikácii, a v tomto dôležitom pohybe sa ocitol v elitnej spoločnosti. Objavili sa tu sklamaní z doterajšieho priebehu Contador s Quintanom a aj líder vrchárskej súťaže. 
 
Mikel Landa v úniku bol hrozbou pre ostatných jazdcov na GC, ale tí v rýchlej etape nemali pri sebe potrebnú tímovú podporu, aby to výraznejšie sťažili španielskemu pretekárovi. V dnešnej etape sa prebrali Alberto Contador a Nairo Quintana, ale etapový triumf získal Warren Barguil, ktorý si tak vynahradil sklamanie z deviatej etapy. Po dvoch triumfoch na Vuelte je to jeho premiérové víťazstvo na Tour de France a hneď ho dosiahol na deň výročia dobytia Bastilly. A jazdec tímu Sunweb si upevnil pozíciu aj vo vrchárskej súťaži. 
 
 
barguil 2017 tdf podium bodkovany sunf
Warren Barguil je spolu s Bardetom veľkým domácim hrdinom (© Cor Vos | Team Sunweb)
 
 
Víťazom dňa je aj Mikel Landa, ktorý sa posunul na piatu priečku v GC, a na lídra pretekov stráca len jednu minútu. Tím Sky tak môže hrať ďalšou významnou kartou, pretože baskický borec sa po Gire dostal do parádnej formy. Chris Froome nemusel siahnuť na dno síl v tejto etape, no na poslednom kopci predviedol akceleráciu, ktorá nemala potrebnú razanciu, aby sa dokázal osamostatniť na Mur de Péguère. A to si budú pamätať jeho súperi.
 
Fabio Aru udržal žlté tričko, ale na trati to nemal jednoduché, pretože veľmi rýchlo zostal izolovaný. Potom sa len sústredil na to, aby zostal na svojej pozícii, čo sa mu podarilo, ale v trinástej etape prežil krušné momenty. Na poslednom kopci sa vyžmýkal k výbornému výkonu Daniel Martin, ktorý väčšinu času ťahal skupinu favoritov, ale po tomto namáhavom úkone nemal šancu zachytiť Froomove zrýchlenie. Nakoniec však prežil finále bez ujmy, dokonca si trošku polepšil po záverečnom útoku. Podobné pocity prežíval na konci etapy Simon Yates, ktorému tiež sadlo, že sa nekončilo na stúpaní.
 
Najlepší výkon na pretekoch predviedli Alberto Contador a Nairo Quintana. Španielsky pretekár využil ten správny moment na útok a môže ho tešiť, že v kopcoch sa znovu cítil veľmi dobre. Na jeho pohyb na druhom kopci zareagoval aj Nairo Quintana, ktorý sa dokázal dostať na čelo pretekov na najťažšom kopci. Aj pre kolumbijského cyklistu to bol povzbudzujúci výkon, z ktorého bude benefitovať v poslednom týždni.
 
Contador sa vrátil do najlepšej desiatky, Quintana znížil svoju stratu na lídra pretekov na dve minúty. Trinásta etapa ponúkla atraktívnu jazdu a po tomto svižnom súboji sa rozdiely medzi najlepšími ešte viac vyrovnali. A to sľubuje výbornú cyklistiku v Alpách. Zlý deň dnes prežil George Bennett, ktorý vypadol z Top 10.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Warrena Barguila (víťaz)
"Dnes som bol na tom veľmi dobre, cítil som, že som na vrchole svojich síl. Vedel som, že budem bojovať o etapový triumf. Najskôr zaútočil Alberto Contador, potom som ho obehol z vonkajšej strany a vedel som, že budem rýchlejší. Contador bol môj idol, keď som bol mladší. Nikdy by ma nenapadlo, že raz dosiahnem takýto triumf na TdF po jeho boku."
 
 
Výsledky
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 2:36:29 120
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00 50
3. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 25
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:02 15
5. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 01:39 5
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:39  
7. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 01:48  
8. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 01:48  
9. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:48  
10. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:48  
11. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:48  
12. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 01:48  
13. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 04:08  
14. ULISSI Diego UAE Team Emirates 04:08  
15. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 04:08  
16. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 04:08  
17. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 04:08  
18. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 04:08  
19. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 04:08  
20. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 04:08  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
astana
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 55:30:06 25
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:06  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:35  
5. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:09  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:32  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:04  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:07  
9. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 04:51  
10. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 05:22  
11. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 06:24  
12. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 09:50  
13. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 10:33  
14. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 11:13  
15. BARGUIL Warren Team Sunweb 14:05  
16. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 14:36  
17. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 16:34  
18. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 18:00  
19. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 21:47  
20. FEILLU Brice Fortuneo - Oscaro 22:34  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 363
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 235
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 180
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 107
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 94
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 94
2. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 33
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 32
4. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 30
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 28
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 25
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 55:32:10
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:47
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 08:29
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 14:30
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 19:43
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 33:29
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 87 km - SEIX (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 70 km - Col de Latrape: dĺžka 5,6 km; sklon 7,3 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 54 km - Col d'Agnes: dĺžka 10 km; sklon 8,2 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 27 km - Mur de Péguère: dĺžka 9,3 km; sklon 7,9 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Mimoriadne očakávaná etapa dostala ešte ďalší rozmer, pretože Chris Froome stratil žltý dres, čo určite povzbudí ostatných favoritov. V krátkej a intenzívnej previerke má dobrú šancu na úspech silný únik, ale do hry o etapový triumf sa môžu zapojiť aj jazdci na GC. Všetko bude záležať od toho, kto sa objaví v hlavnom úniku dňa, ktorý sa môže vytvoriť až na prvom stúpaní. Ak dostane do brejku silného zástupcu aj Ag2R, bude to znamením, že Bardet určite vyrazí do útoku, a francúzska zostava si dá veľmi záležať, aby bol k dispozícii svojmu lídrovi aj po poslednom kopci, čo Bardetovi veľmi chýbalo v deviatej etape. V spolupráci s únikom sa môže presadiť aj tím Sky. Britská zostava dostala do početnej vedúcej skupiny Landu a Henaa v ôsmej etape, a ak by sa dostal dopredu Landa aj tentoraz, bude to veľmi ťažký rébus pre konkurenciu, pretože španielsky jazdec je ohromne silný a má dobrú pozíciu v GC. Na druhej strane aj samotný Froome ocení spolujazdca na čele pretekov, keď bude etapa vrcholiť.
 
Ak sa presadí klasický únik, potrebnú formu na to majú Barguil, Benoot, Roglič alebo Caruso. Ak dostanú favoriti na titul svojich kolegov do brejku, útoky môžu začať veľmi skoro, a potom uvidíme nespútanú bitku aj medzi najsilnejšími pretekármi na podujatí, čo môže mať otvorený koniec. Ak budú kandidáti na titul zdržanlivejší, kľúčové momenty sa odohrajú len na vrchole Mur de Péguère, kde prudké úseky vytvoria selekciu aj medzi nimi, a následne už bude záležať len od toho, kto najlepšie zvládne zjazd a hektickú naháňačku, ktorá skončí až v cieli. V skupinke favoritov budú mať najlepší finiš Daniel Martin a Rigoberto Urán, Froome môže vsadiť na dlhú sólovú jazdu po poslednom kopci vzhľadom na svoje časovkárske schopnosti, z trinástej etapy môže veľmi vyťažiť aj Landa. Bardet sa najlepšie presadí za pomoci kolegov, Aru môže vsadiť na svoj inštinkt. Uvidíme, či Alberto Contador dostane priestor, aby naháňal etapový triumf, ale nikoho neprekvapí, ak sa objaví na čele pretekov veľmi skoro. Trinásta etapa je nevyspytateľná, nikto nemá skúsenosti s takýmto profilom, preto budú aj samotní aktéri zvedaví, ako to nakoniec dopadne.                 
 
 
Krátky opis trasy:
Výročie Dobytia Bastilly sa oslávi netradičným spôsobom. Nebude sa končiť na stúpaní a organizátori vytvorili jednu z najkratších horských etáp za posledné obdobie. Zostávame v Pyrenejách a je veľký predpoklad, že najskôr uvidíme v balíku tuhý boj o rýchlostnú prémiu, ktorá je pripravená na trinástom kilometri. Na prvý kopec sa začne stúpať o niekoľko kilometrov neskôr a Col de Latrape bude najľahšou previerkou v programe, i keď v polovici obsahuje tisícmetrový úsek s desiatimi percentami. Po veľmi krátkom zjazde preverí cyklistov Col d’Agnes, ktorý je dlhý, jeho sklony len výnimočne klesnú pod osem percent a úvodné tri kilometre majú priemer desať percent. Po tejto intenzívnej lezeckej ponuke nasleduje 17-kilometrové klesanie, ktoré zavedie pretekárov pod hlavnú výzvu trinástej etapy - Mur de Péguére. Tento obávaný kopec je rozdelený na dve časti. Tá prvá dosahuje sklon šesť percent, ale oveľa väčšiu pozornosť si zaslúži záverečných 3300 metrov, kde sa vyšplhá priemer na dvanásť percent a najprudšie úseky sa zastavia až na hodnote osemnásť percent. Posledný kopec bude tvrdou skúškou aj pre najlepších vrchárov, ktorí tu jednoducho musia atakovať. Ale na etapový triumf nebude stačiť len dobrá lezecká forma, pretože dynamickú previerku rozhodne až záverečná naháňačka v dlhom klesaní. Zaujímavá etapa môže explodovať na pripravených troch kopcoch a skončiť súbojom muža proti mužovi na Col d’Agnes  alebo Mur de Péguére, čo je snom organizátorov. A krátka dĺžka etapy by mala povzbudiť aj favoritov, aby predviedli útočný ohňostroj.     
 
 
 
etapa 13 kopec
posledný kopec etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:45
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Ľudovít Lučanič
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko