16. 18.7. zvlnena etapa ciel rovina Le Puy > Romans-sur-Isère 165 km Matthews
 
etapa 16
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Cyklistické klišé vraví, že etapa po voľnom dni býva zradná. Dnes to ale nebola klasická vrchárska previerka typická pre posledný týždeň. Organizátori naplánovali zvlnenú záležitosť, kde to Quick-Step nemusel dotiahnuť do zdarného konca. Proti boli mnohí pretekári, ktorí sa chceli dostať do úniku. Hovorilo sa aj o bočnom vetre. Šprintérom nepomohol ani stúpajúci terén od štartu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart - Le Puy-en-Velay
V minulosti jedno z najväčší galských centier a od 6. storočia hlavné mesto kniežatstva Vellavi, neskôr vojvodstva Guyenne, ktoré bolo významným katolíckym centrom a súčasťou kráľovstva počas celého stredoveku. Už od 10. storočia sa tu konali tzv. „púte Čiernej Panny“ a mesto bolo aj súčasťou historickej cesty Via Podiensis do Santiaga de Compostela, vďaka čomu získalo veľkú popularitu. Udržiavajú sa tu aj niekoľko stáročné tradície čipkárstva a bylinkárstva spojené s výrobou tradičného likéru. Mesto je rozdelené na dve časti. V starom historickom centre sú pozostatky obranných valov, strážna veža Pannesac a mestská brána Saint-Georges. V južnej modernej časti 19-tisícového Le Puy sú hlavne obytné a komerčné štvrte.
 
 
Po troch dňoch pretekári opustili Le Puy-en-Velay a vydali sa na východ k Alpám a mestu Romans-sur-Isére. Čakalo ich 165 kilometrov a šprintérsky dojazd, hoci dnes sa mu dalo z rôznych dôvodov zabrániť. Od úvodu to tak aj vyzeralo. Vpredu sa objavilo viacero skupín, ale žiadna dlho neprežila. Bolo zrejmé, že o úniku asi rozhodne stúpanie Côte de Boussoulet (4,5 km; 6,3 %), ktoré začínalo sedemnásť kilometrov po štarte.
 
Šlo sa tam tvrdo, vpredu sa nastupovalo a skúšali to rôzne známe firmy ako De Gendt, Chavanel, Voeckler, Maté, Edet atď. Keď bolo vpredu málo ľudí, Sky na čele pelotónu šlo pomaly, keď veľa, zrýchlili. Vzadu sa vytvorila zaostávajúca skupina aj s Marcelom Kittelom a ostatnými šprintérmi, no hlavné pole mali nadohľad. Zatiaľ to dramaticky nevyzeralo. Dopredu sa tlačil aj Michael Matthews a jeho ľudia aby zvýšili tempo a Kittel mal väčšie problémy, ale bolo to iba platonické. Rigoberto Urán tesne pred vrcholom stúpania dostal defekt a musel sa zaradiť do jednej z odpadajúcich skupín, no tá si to po prémii zozadu prvá dorazila.
 
Vrcholom prešiel prvý Thomas De Gendt a bral dva body do vrchárskej súťaže, ale to nebolo veľmi podstatné. Dôležitejšie bolo, že sa vpredu vytvorila skupina Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Daryl Impey (Orica-Scott), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Thomas Degand (Wanty - Groupe Gobert) a Nicolas Edet (Cofidis), ktorá to mala dobre rozbehnuté na únik.
 
Keď sa situácia utriasla, pelotón začali ťahať jazdci Sunwebu, aby nedovolili návrat Kittela, Bouhanniho či Groenewegena. Bola to náročná úloha, ale vzadu nerobilo oveľa viac ľudí, takže to nebolo nereálne. Horšie pre pelotón bolo, že nemali k dispozícii mechanické vozidlá, ktoré rozhodcovia medzi skupiny nepustili. Kittelovci strácali na balík pol minúty. Tak sa do práce zapojila aj Dimension Data pre Hagena a otočil sa tam aj Michal Schär z BMC, takže to začalo vyzerať zaujímavo.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna129 km pred cieľom – Le Chambon-sur-Lignon
Jediná obec vo Francúzsku, ktorá ako celok po 2. sv. vojne dostala ocenenie Spravodliví medzi národmi za pomoc a záchranu životov prenasledovaných Židov počas holokaustu. O pomoc stovkám Židom sa v tejto dedine zaslúžil najmä protestantskí kňaz Anndré Trocme so svojou ženou, no v ukrývaní utečencov pomáhala celá obec. Le Chambon odmietol uznať kolaborantskú vládu vo Vichy už od jej začiatkov. Obyvatelia sa tak rozhodli na základe histórie, keďže ich predkovia zo 16. storočia sa nezlomne bránili pred útokmi katolíkov počas Náboženských vojen. Z obce a celej planiny Plateau Vivarias-Lignon sa stala bašta odporu proti Nemcom za finančnej a materiálnej pomoci švajčiarskeho Červeného kríža, francúzskeho Spolku na záchranu židovských detí a Združenia amerických partizánov. Podarilo sa tu zorganizovať niekoľko leteckých presunov židovských utečencov na druhú stranu Álp do neutrálneho Švajčiarska. Cenu Spravodliví medzi národmi získalo doposiaľ viac ako 20-tisíc jednotlivcov, vrátane jednej z najväčších hviezd histórie cyklistiky – Gina Bartaliho, ktorý v Taliansku pomáhal s výrobou a pašovaním falošných pasov pre židov, ktorí tak mohli emigrovať hlavne do USA.
 
 
Únik nemal pevnú pôdu pod nohami. Jeho náskok sa tiež držal iba na pol minúte. Šlo sa veľmi rýchlo. Veľmi zlý deň mal dvanásty muž celkového poradia George Bennett (LottoNL), ktorý dokonca odpadol aj z Kittelovej skupiny. Po klesajúcej pasáži sa rozostup medzi dvoma časťami balíka dostal takmer na hranicu pätnástich sekúnd, ale nasledovali dve krátke mierne stúpania, kde sa Kittel zasa začal trápiť a strata narastala. Ťahal hlavne Zdeněk Štybar. Problémom pelotónu bolo stále to, že nemal k dispozícii mechaničáky a začala prichádzať hranica možnosti občerstvovania.
 
V pelotóne ostali aj André Greipel s Alexandrom Kristoffom, no ich tímy Sunwebu príliš nepomáhali. Vyčkávali, čo sa bude diať. Kaťuša akoby nás čítala a hneď po poslednej vete sa zapojil do udávania tempa aj Tiago Machado. Vzadu sa začalo rezignovať. Štybar a Vermotem prestali ťahať a strata stúpla na dve minúty. Konečne sa tak zapojili do réžie aj Cofidis a LottoNL.
 
Trápenie Georga Bennetta sa v LotteNL rozhodli ukončiť a dvanásty muž GC sa stal 24. pretekárom, ktorý Paríž neuvidí.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna81,5 km pred cieľom – Saint-Félicien
Je každoročne dejiskom športového podujatia Ardéchoise – najväčšieho stretnutia amatérskych cyklistov v Európe, kde sa každý rok zúčastní okolo 140-tisíc hobby cyklistov. Práve v Saint-Félicien je centrum zrazu, ako aj štart a cieľ malej amatérskej Tour prechádzajúcej cez 160 obcí. Ide takisto o známu agroturistickú destináciu so špecialitami ako tradičný kozí syr, sladký tvaroh, či viaceré pokrmy z kozieho mäsa, alebo tradičné buchty s náplňou z lesných plodov ako čučoriedky či jahody. Zaujímavosťou je, že v obci sa z 85 % vyrába kozí syr, no ochrannú známu AOC s názvom Saint-Félicien získal polotvrdý syr z kravského mlieka.
 
 
Cofidis sa rozhodol vykašlať na Kittela a Bouhanni spolu s kolegom Simonom v kopci ušiel grupettu, no v následnom zjazde šli všetky skupiny zhruba rovnako a pre francúzskeho boxera to nevyzeralo ideálne. Nevedel sa vzdialiť na viac ako tridsať sekúnd.
 
V balíku boli defekty nepríjemnejšie ako zvyčajne, ale našťastie prišli až v situácii, keď tu boli prítomné mechaničáky. Adrenalín si zdvihli Thomas Voeckler aj Alberto Contador.
 
78 kilometrov pred cieľom mali obe skupiny za sebou väčšiu časť zjazdu a zdalo sa, že vzadu sa rezignovalo. Strata vystúpila nad tri minúty. Teraz teda tempo pokleslo a začala pre Sunweb ďalšia fáza so snahou strážiť si ataky.
 
Zatiaľ čo Kittel s Goenewegenom už mali po etape, Bouhanni sa spolu s kolegom Edetom blížil dopredu. Rozhodcovia im to znepríjemnili tým, že postupne odstavovali kolónu, teda sa nemohli dotiahnuť vďaka autám. Ale napokon to 56 km pred páskou dokázali.
 
Matthews získal prvých dvadsať bodov na šprintérskej prémii, kde sa za neho iba zavesili Greipel s Colbrellim. Sunweb pokračoval v tempe. Čakala ich posledná hodina. Potom sa nemecko-holandský celok rozhodol trochu oraziť a pošetriť na záver. Na čele sa ukázala Orica-Scott a na vetre sa pokúsili pelotón rozbiť jazdci Treku, ale nepodarilo sa im to.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna52 km pred cieľom - Tain-L’Hermitage
Tradičná vinárska oblasť Hermitage s 80 licencovanými vinárstvami na 136 hektároch úrodnej pôdy na ľavom brehu rieky Rhone. S vinárstvom tu začal už v 13. storočí rytier Gaspard de Sterimberg, ktorý sa po návrate z jednej z krížových výprav rozhodol dožiť život na vidieku v úzadí a začal tak pestovať vinič na tunajších svahoch Tain. Oficiálne uznaná ochranná známka AOC od roku 1937 ohraničila tri mikroregióny Les Bessard, Méal, a Greffieux, ktoré môžu vyrábať biele a červené vína L’Hermitage. Obe druhy vín sú typické veľmi výraznou chuťou a arómou.
 
 
Čoraz bližšie k cieľu sa vpredu začali ukazovať celky s vrchármi, ktoré pomáhali Sunwebu. Chceli sa vyvarovať problémom. A tím Sky to napokon aj rozdelil šestnásť kilometrov pred páskou. Zbavil sa Daniela Martina, Alberta Contadora, Luisa Meintjesa i šprintérov Andrého Greipela, Alexandra Kristoffa a Nacera Bouhanniho.
 
V závere ostali Matthewsovi sokovia ako Hagen, Degenkolb či Van Avermaet a presne tak ako sme ich vypísali zhodou okolností neskôr dorazili do cieľa. Ako ste čítali aj v krátkom preview, záver bol veľmi technický a hoci sa Daniele Bennati (Movistar) pokúsil zaskočiť ostatných, početnú prevahu zúžitkoval Michael Matthews (Sunweb), ktorý bol na páske prvý, ale zdalo sa, že Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) aj John Degenkolb (Trek-Segafredo) mali vyššiu rýchlosť. Nór to pokazil pozíciou v poslednej zákrute a Nemca zasa poslal k bariére Austrálčan. Nebol na správnej strane. Všetci favoriti, ktorí v závere ostali vpredu, prišli na pásku bez straty.
 
Martin s Meintjesom nakúpili 51 sekúnd, Contador až 1:33, a to sú jediné zmeny v Top 10, kde sa opäť späť dostal Quintana.
 
Sunweb dokonale zvládol dnešnú etapu a cyklistická spravodlivosť dnes úradovala podobne ako 5. júla 2013 v Albi,  keď tím Cannondale odtiahol celú etapu, zbavil sa šprintérov a priviedol Petra Sagana k jedinému triumfu pri svojej druhej účasti na Starej dáme. Aj vtedy to prežili Hagen s Degenkolbom, ale ostali porazení. Deja vú.
 
Matthewsovi sa podarilo vyhrať etapu a znížiť zelenú stratu na 29 bodov. Kittel nezískal ani bod a vyzerá to tak, že zajtra aj pozajtra sa bude musieť Michael tlačiť do únikov, aby zelenú naklonil na svoju stranu o tých 40 bodov, ale bude to mať veľmi náročné. Nemcova forma v kopcoch je zjavne slabá, preto zrejme nebude chcieť riskovať a radšej Alpy odjazdí defenzívne, pretože limity sú v tejto edícii prísnejšie ako v minulosti. Piatok a nedeľa mu bez problémov stačia.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michaela Matthewsa (víťaz)
"Najprv som sa chcel dostať do úniku, aby som zabodoval na prémii, ale Quick-Step začal robiť na čele pelotónu. Nechceli ma pustiť. Tempo sa ale zvýšilo a potom, keď som počul, že Kittel je vzadu, sme to vzali do rúk my. Je to úžasné. Zvyčajne si v pretekoch vyhliadnem jednu etapu, kde môžem vyhrať. Ak sa mi to podarí, je to vyniakjúce, ale dve etapy? To je perfektné."
 
 
Výsledky
1. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 3:38:15 120
2. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 50
3. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 25
4. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00 15
5. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
6. KEUKELEIRE Jens ORICA - Scott link ikonka 00:00  
7. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 00:00  
8. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:00  
9. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe 00:00  
10. HARDY Romain Fortuneo - Oscaro 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 68:18:36 25
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
5. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:17  
6. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:02  
7. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 02:03  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 06:00  
9. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:05  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 06:16  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 373
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 344
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 204
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 143
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 140
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 117
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 38
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 38
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 33
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 28
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 25
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 68:20:38
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 03:58
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 12:30
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 18:26
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 26:17
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 28:08
 
 
 

 
 
Prémie na trase:
3-20 144 km - Côte de Boussoulet: dĺžka 4,5 km; sklon 6,3 % (2-1)
4-20 100 km - Col du Rouvey: dĺžka 2,8 km; sklon 5,6 % (1 bod)
sprint-20 43 km - CHANTEMERLE-LES-BLÉS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Pretekárov určite nepoteší, že v šestnástej previerke bude skutočne fúkať silný vietor, ktorý môže ohroziť každého cyklistu, a to dodá etape poriadnu dynamiku. Vietor môže rozdeliť balík a do cieľa príde okresaná hlavná skupina, v nepríjemných podmienkach sa presadia silní utečenci, alebo šprintérske celky a šprintéri všetko ustoja a uvidíme klasický hromadný dojazd. Možností je niekoľko, nechajme sa prekvapiť, ako to nakoniec dopadne. Vo vetre dokážu jazdiť predovšetkým klasikári, takže v prípade záverečného špurtu budú mať veľkú šancu Alexander Kristoff či John Degenkolb, ktorí majú bohaté skúsenosti z náročných severských jednorazoviek. Obidvaja nie sú dostatočne rýchly, aby sa vyrovnali Marcelovi Kittelovi, no nemecký šprintér bude mať pred sebou poriadnu výzvu, aby zvládol úvodnú zvlnenú pasáž, a potom ho nezaskočil ani nepríjemný vietor. Ťažké podmienky môžu vyhovovať André Greipelovi, ktorý bude mať pri sebe skúsených kolegov, ktorí ho dokážu previesť cez túto etapu bez komplikácii. Šanca sa otvára aj pre Boasson Hagena, uvidíme, k akému výkonu sa vyžmýka celok Sunweb, pretože Michael Matthews bude veľmi potrebovať svojich spolujazdcov, ak bude chcieť dostať pod tlak Kittela. V prípade záverečného špurtu bude dôležitá pozičná jazda, pretože posledný kilometer obsahuje tri kruhové objazdy, a ten posledný sa nachádza len tristo metrov pred páskou. 
 
Veľmi náročné podmienky môže využiť Greg van Avermaet, ktorý nie je zmierený s tým, že ešte nezískal etapu. Belgický borec sa môže presadiť v úniku, alebo v špurte okresaného balíka. Nervózny deň čaká aj na jazdcov na celkové poradie, hrozba rozdelenia pelotónu bude visieť vo vzduchu počas celej etapy. Ani jeden z favoritov na titul nebude chcieť stratiť žiadny čas na začiatku rozhodujúceho týždňa, čo môže vytvoriť na trati hektické momenty.      
     
 
Krátky opis trasy:
Ani po druhom voľnom dni nečaká na cyklistov veľmi ťažký profil, ale koncovka šestnástej etapy bude otvorená. Úvodná zvlnená pasáž môže dostať do úniku silných jazdcov, ktorí si na tomto teréne dokážu zvýšiť sebavedomie. Ale po sedemdesiatich kilometroch sa začne klesať do údolia Rhôny a tam už je pripravená jednoduchá trasa, ktorá bude zase lákadlom pre rýchlych jazdcov. Pred príchodom do cieľového mesta Romans-sur-Isère tak uvidíme pretláčanie sa brejku s pelotónom, a túto hru môže okoreniť aj silný vietor, ktorý zvykne fúkať v okolí rieky Rhôna. 
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:40
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
komentátor RTVS: Andrej Bartáloš
spolukomentátor C-I.sk: Matej Vyšňa