TdF: V 9. etape víťazom Urán, v žltom Froome, Porte odstúpil, Sagan nestihol limit

9.7.2017, 10:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
9. 9.7. rovinata etapa ciel rovina Nantua > Chambéry 181 km Urán
 
etapa 09
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Jedna z najdôležitejších a najťažších etáp v tomto ročníku ponúkla tri mimoriadne náročné stúpania, na ktorých sme mali zistiť, komu z favoritov zostane šanca na pódium v Paríži. Ale obrovská výzva čakala na všetkých cyklistov, ktorých určite nepotešila skutočnosť, že popoludní malo pršať a mohli sa objaviť búrky. V prípade dažďa sme očakávali komplikácie najmä v nepríjemnom zjazde po Mont du Chat.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart – Nanuta
Odštartujeme v prekrásnej krajine obklopenej horami a 160 hektárovým jazerom Nanuta. Rovnako sa nazýva aj mesto, ktoré sa začalo rozvíjať na konci 9. storočia po založení veľkého benediktínskeho kláštora. V stredoveku sa tu zaoberali garbiarstvom a výrobou kožušín, takisto spracovaním dreva a nábytkárstvom. Dnes toto údolie prezývajú „údolím plastov“, pretože tu sídlia veľké chemické, elektrotechnické a baliarenské podniky. Krásne obnovené centrum mesta s radnicou z 18. storočia a historickou budovou Múzea departmentu Ain sú lákadlom pre turistov smerujúcich do Álp. Významným objektom je areál kláštora Abbeye de Saint-Michel založeného v 7. storočí sv. Amandom, biskupom z Maastrichtu.
 
 
Okamžite po štarte sa začalo stúpať na kopec druhej kategórie, kde vyrazil do útoku Wellens, ktorý si vypracoval malý náskok pred balíkom. Problémy Arnauda Démara pokračovali aj v dnešnej etape, od začiatku jazdil za pelotónom v spoločnosti dvoch kolegov, ktorí mali za úlohu priviesť ho do cieľa v časovom limite. Francúzsky jazdec včera povedal, že nie je chorý, ale po hektických úvodných etapách sa nezotavil dobre a chýba mu sila. 
 
Ešte na prvom stúpaní sa odohral v balíku pád, po ktorom zostal v bolestiach Manuele Mori (UAE Emirates), a na zemi sa ocitol aj včerajší hrdina Robert Gesink (Lotto-Jumbo). Po šiestich kilometroch sa napokon vytvorila vpredu veľká skupina, kde sa pohybovalo štyridsať jazdcov. Potom tím Sky zatvoril hlavnú skupinu. Manuele Mori musel odstúpiť z pretekov, vyzeralo to na zlomenú kľúčnu kosť. A na podujatí skončil aj Robert Gesink, ktorý v predchádzajúcej etape predviedol veľmi dobrú formu a v ďalších príležitostiach mohol bojovať o etapový triumf.
 
Na čele pretekov sa pohybovali Bakelants, Domont, Vuillermoz, Betancur, Herrada, Mollema, Pantano, De Marchi, Moinard, Kozhatayev, Lutšenko, Durasek, Stake Laengen, Pinot, Albasini, Štybar, Poljanski, Kišerlovski, Machado, Benoot, De Gendt, Gallopin, Wellens, Matthews, Arndt, Geschke, Barguil, Ten Dam, Edet, Navarro, Roglič, Voeckler, Chavanel, Rolland,  Van Baarle, Grmay, Moreno, Sepulveda, Perichon a Feillu.
 
Prvé dve horské prémie uchmatol Thibaut Pinot, pre ktorého práve dnes začala Tour de France. Jeho misiou bolo získať čo najviac vrchárskych bodov a pokúsiť sa vyhrať etapu. Vo vedúcej skupine mali svojich zástupcov Trek, BMC, Astana a Ag2r. Contador mal vpredu Mollemu s Pantanom, obidvoch svojich hlavných pomocníkov do kopcov, Porte sa mohol v neskoršej fáze spoľahnúť na De Marchiho a Moinarda. Až tromi kolegami disponoval na čele pretekov Bardet a v brejku sa objavili aj zástupcovia z Astany pre Arua a Fuglsanga. Zahanbiť sa nenechal ani Movistar, na Quintanu čakali vpredu Herrada s Betancurom.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna146 km pred cieľom – Barrage-de-Génissiat
Mohutná Génissiatská priehrada rozprestierajúca sa území departmentov Ain a Heute-Savoie bola otvorená v auguste 1948 a vlastní niekoľko prvenstiev: bola prvou priehradou na rieke Rhone postavenou provizórne v roku 1937. So svojimi 500 000 m3 betónu, výškou 104 m a šiestimi ultramodernými turbínami sa priehrada stala v roku 1949 najväčšou vodnou elektrárňou v krajine. Od aktuálnej turistickej sezóny 2017 ju otvorili aj pre turistov a ponúkajú tu špeciálnu vyhliadkovú trasu.
 
 
Tím Sky nechal pri Froomovi všetkých spolujazdcov, takže britská zostava mala pred sebou jednu z hlavných výziev tohtoročnej edície. V brejku sa nachádzalo niekoľko cyklistov, ktorí chceli zabojovať o etapový triumf. Okrem Pinota to platilo o Barguilovi, ktorý mal v pláne zbierať aj body do vrchárskej súťaže. V podobných únikoch býva nezlomný Wellens a nesmeli sme zabúdať ani na Rollanda. Vpredu sa pohyboval aj Matthews, ale austrálsky jazdec mal len malú šancu, že na rýchlostnej prémii získa maximálny počet bodov. 
 
Voeckler a Laengen sa po zjazde ocitli za vedúcou skupinou, podobne ako Sepulveda. A kontakt tu stratili aj Feillu s Domontom. Na tretej horskej prémii získal dva body Thomas de Gendt, ale pre kandidátov na bodkovaný dres boli lukratívnejšie nasledujúce HC-stúpania. Voeckler, Laengen, Sepulveda, Feillu a Domont sa vrátili do vedúcej skupiny.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna115 km pred cieľom – Sur-Lyand
Ide o obec celoročne žijúcu turizmom a športom. V okolí je upravovaných takmer 20 km lyžiarskych bežeckých trás. Okrem toho tu vo veľkom športujú skialpinisti, cyklisti a vyznávači adrenalínových športov ako sánkovanie, airboarding či akrobatické lyžovanie a snowboarding. Obec sa nachádza len 2 km pod vrcholom Col de-la-Biche v nadmorskej výške 1316 m a perfektným výhľadom na Mont Blanc. Tento kopec pred známejším Colombierom ešte nikdy nebol súčasťou Tour de France.
 
 
Na začiatku stúpania Col de la Biche rozdiel medzi skupinami presahoval tri minúty. Na prvom ťažkom kopci sa mala rozdeliť vedúca skupina a ujmu sme mali uvidieť aj v pelotóne, ktorý bol zoradený za formáciou tímu Sky. Na začiatku stúpania vypadol z balíka Juraj Sagan. Vo vedúcej skupine diktovali tempo zástupcovia Sunwebu, ktorí zvýšili náskok o jednu minútu pred pelotónom. A hneď na tomto kopci sa objavili na trati prvé dažďové kvapky.
 
V pelotóne mal defekt Jakob Fuglsang, ktorý sa vracal späť za pomoci Valgrena, ale podarilo sa mu to bez problémov, pretože v skupine favoritov tím Sky nešiel veľmi rýchlo. Aj z toho dôvodu utečenci zvýšili náskok na takmer šesť minút, pričom na vrchole už nefigurovali vpredu Wellens, Arndt, De Gendt, Štybar alebo Edet. Na konci stúpania sme videli súboj o dvadsať vrchárskych bodov, ktoré uchmatol Primož Roglič a záujem tu prejavili aj Mollema, Pinot, Barguil či Vuillermoz. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna90 km pred cieľom – Grand Colombier
S nadmorskou výškou 1534 m n. m. je z neho pekný výhľad na údolie, mesto Culoz a Alpy. Je súčasťou pohoria Jura Massif, ktorého svahy sú typické úzkymi údoliami, tiesňavami a hustými zmiešanými lesmi. Nachádzajú sa tu aj rozsiahle močariská a rašeliniská Lavours, ktoré sú jednými z posledných zdrojov prírodnej rašeliny v Európe. V roku 1987 tu vytvorili prírodnú rezerváciu a ťažba bola zastavená. Vybudovali tu takmer 2,5 km dlhý nadzemný chodník, z ktorého sa dá pozorovať miestna príroda, napríklad niekoľko druhov voľne žijúcich koní.
 
 
V rýchlom slede nasledovalo druhé náročné stúpanie, ale ešte predtým museli pretekári absolvovať mokrý zjazd. Na tomto mieste spadol Jesus Herrada. Túto situáciu sa snažil využiť tím Ag2r, ktorý ťahal vedúcu a aj hlavnú skupinu. Na zemi sa ocitol aj Thomas, ktorý stratil kontakt s pelotónom a táto kolízia zastavila aj Majku. Už v tomto klesaní sa začali deliť obidve skupiny, zásluhu mal na tom Ag2r.
 
Na Grand Colombier išli na čele pretekov Domont, Vuillermoz, Bakelants, Benoot, Poljanski, Pantano a Barguil. V skupine favoritov zostalo po Bardetovej snahe len okolo 25 jazdcov, chýbali tam Majka, Urán, Fuglsang alebo Contador, ale španielsky a dánsky jazdec sa sem dokázali vrátiť. Už takto skoro sa okresal hlavný balík a jazdci na GC mali pri sebe len obmedzený počet pomocníkov. To neplatilo o celku Ag2r, ktorý mal vpredu troch borcov a pri Bardetovi zostávali ďalší štyria kolegovia.
 
 
video v clanku ikonka ciernaStrmý Grand Colombier
 
 
Postupne sa rozšírila skupina favoritov, no Chris Froome musel prijať ťažkú správu, že Geraint Thomas si zlomil kľúčnu kosť. Na čele pretekov boli najsilnejší Bennot s Barguilom, vrchársku prémiu Grand Colombier dobyl ako prvý francúzsky cyklista. Za nimi sa pohybovali Roglič, Mollema a Vuillermoz, vo vrchárskej súťaži si polepšil aj slovinský borec. V hlavnej skupine diktoval tempo Ag2r a zostalo tu len okolo dvadsať pretekárov. Nachádzali sa tu všetci lídri tímov, ale po páde sa sem nevrátil Rafal Majka.
 
Potom trvalo štyridsať kilometrov, kým sa pretekári dostali na ďalšie stúpanie. Benoot a Barguil sa spojili s Rogličom, Mollemom a Vuillermozom, ktorí tak vytvorili kvalitnú skupinu na čele pretekov. V hlavnom balíku už jazdil aktívne tím Sky, pretože Chris Froome mal pri sebe ešte troch kolegov.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna70 km pred cieľom – Chatel
V malej obci je situovaný hrad Chateau de Montvéran postavený na konci 14. storočia grófom Pierre de Luyrieu. Okrem veží, ktoré boli upravované v 19. storočí je tento hrad takmer v rovnakej podobe ako pri jeho dokončení v roku 1316. V zámku bývala aj Henriette d’Angeville, ktorá v roku 1838 pokorila Mont Blanc ako vôbec prvá žena. Na tomto hrade údajne koncom 19. storočia pracovali bratia Henri a Leon Serpollet, ktorí tu v roku 1888 vynašli prvú parnú lokomotívu, nazývanú aj „parná trojkolka Serpolletovcov.“ V priebehu nasledujúcich rokov sa títo bratia stali priekopníkmi automobilového priemyslu. Istý Armand Peugeut, dovtedy výrobca bicyklov, použil ich motor ako základ do svojho prvého automobilu Peugeot Type 1.
 
 
Do vedúcej skupiny sa dostali aj Gallopin, Betancur, Pantano, Matthews, Navarro, Bakelants a Geschke, čo bola výborná správa pre Matthewsa, ktorý mal na dosah dvadsať bodov z rýchlostnej prémii. Austrálsky jazdec bol skutočne úspešný na tejto prémii a vzhľadom k tomu, aké kopce mali pretekári za sebou, si tieto body zaslúžil. Následne si vytvorili menší náskok na čele pretekov Bakelants s Gallopinom, ktorí potom dokázali zveľadiť svoju výhodu. Tá narástla na jednu minútu a Bakelants ovládol predposlednú horskú prémiu.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna26 km pred cieľom - Mont du Chat (1504 m n. m.)
Na kopec je naviazaných viacero mýtov. Takmer všetky sa týkajú názvu kopca, ktorý v preklade znamená „kopec mačky“ alebo „mačací kopec“. V minulosti tu údajne žila divoká mačka, ktorú podľa legendy zabili rytieri kráľa Artuša a od vojvodu za to získali pozemky v Chambery. Druhá legenda spomína miestneho francúzskeho rytiera, ktorý dostal požehnanie od kňaza aby usmrtil nebezpečného predátora. To sa mu podľa legendy podarilo, no pri zostupe z vrcholu vraj spadol a utopil sa v jazere Bourget. Doposiaľ sa tu Tour išiel len jedenkrát, a to roku 1974. Vyhral Raymond Poulidor, ktorý získal jednu minútu na Eddyho Merckxa. Slávny Belgičan mu to však oplatil v nasledujúcej etape v Aix –les-Bains.
 
 
Pred očakávaným finále na Mont du Chat jazdilo pred balíkom jedenásť utečencov, ktorí mali k dobru tri minúty na skupinu favoritov. V nej sa pohybovalo okolo tridsať jazdcov, takže náročný a zaujímavý priebeh etapy sa mohol podpísať pod kľúčový výkon favoritov na titul. Našťastie nepršalo, pretože posledný zjazd bol ešte technickejší a nebezpečnejší ako tie predchádzajúce, kde sa už padalo.
 
Na prudkých úsekoch začal okamžite pracovať tím Sky a niektorí jazdci vypadli z balíka už na začiatku tohto kopca. A medzi nich patril aj Roman Kreuziger. Na čele pretekov sa osamostatnil Tony Gallopin, v pelotóne nasadil tradične vysoké tempo britská zostava. Gallopin však nemal dosť síl a prekonali ho Barguil, Mollema a Bakelants.
 
Potom sa odohrala kontroverzná situácia, pretože Chris Froome signalizoval defekt, a to chcel využiť Fabio Aru, ktorý okamžite vyrazil dopredu. Líder pretekov musel meniť koleso a za talianskym pretekárom sa vydali Quintana či Porte a aj ostatní lídri. Ale potom sa všetci rozhodli počkať na Frooma, nikto nepokračoval v útoku na žltý dres, keď mal problémy, a začínali sme odznovu. Ale v skupine museli zostať veľké emócie. A to využil Jakob Fuglsang, ktorý predviedol sólový útok.
 
 
video v clanku ikonka ciernaAruov atak počas Froomových problémov
 
 
Na čele jazdil Barguil, ktorý mal pred sebou vrchárske body, a francúzskeho jazdca nasledovali Mollema a Bakelants. Skupina favoritov po predchádzajúcej príhode pôsobila strnulo, tím Sky to mal opäť pod kontrolou. Aj keď sa neútočilo, tempo bolo vysoké, na čo doplatili Meintjes a predovšetkým Contador, ktorý nestačil na ostatných favoritov. A potom to mal ešte náročnejšie, pretože sa začalo atakovať. Akciu rozbehol Aru, ktorého nasledoval Porte. Po tejto akcelerácii zostali pri sebe iba Aru, Uran, Porte, Froome, Quintana, Martin a Bardet.
 
Po niekoľkých zmenách tempa to zobral za svoje samotný Froome, ktorý znovu precedil skupinu favoritov, ale nedokázal sa osamostatniť. Britský jazdec bol veľmi húževnatý a jeho nasadenie dokázali udržať iba Porte, Urán, Fuglsang, Aru a Bardet. A táto skupina sa už približovala k Barguilovi. Medzitým sa vrátil späť aj Daniel Martin
 
Warren Barguil udržal vedenie až na vrchol Mont du Chat a vybojoval ďalších dvadsať bodov do vrchárskej súťaže, čím sa usadil na jej čele. V tesnom závese zostávali Aru, Uran, Porte, Froome, Fuglsang, Martin a Bardet. Quintana mal menšiu stratu, Contador už výraznú.
 
Na rade bol nebezpečný zjazd a hneď na to doplatil Richie Porte, ktorý vyšiel z cesty na trávu a odhodilo ho to späť na cestu, keď do neho narazil Daniel Martin. Írsky jazdec sa vrátil na bicykel, ale bol doudieraný, no s Portem to vyzeralo veľmi vážne, dlho ležal na zemi. A jeden z hlavných favoritov dol odvezený do sanitky.
 
Nepríjemný zjazd zvládol výborne Bardet, ktorý sa chcel dostať k Barguilovi, preto musel ísť veľmi rýchlo aj Froome, ktorý chcel dobehnúť jazdca tímu Ag2r. Po klesaní sa skutočne spojili Barguil a Bardet, ktorá mali k dobru 25 sekúnd na Frooma, Arua, Fuglsanga a Urána. Posledných jedenásť kilometrov musel ísť Bardet sám, pretože Barguil už bol vyčerpaný. 
 
Romain Bardet musel odolať útoku zo strany Frooma, Arua, Fuglsanga a Urána a jazdec tímu Ag2r to nemal jednoduché, pretože posledné kilometre prebehli na úplnej rovine. Domáci útočník vzdoroval veľmi srdnato, ale piati prenasledovatelia ho chytili dva kilometre pred páskou. 
 
Etapa sa nakoniec rozhodla v špurte tejto malej skupinky, kde bol najrýchlejší Rigoberto Urán, ktorý porazil Warrena Barguila, ale rozhodnúť o tom musela až cieľová fotografia. Potom prišili do cieľa Martin, Quintana, Landa, Yates a Bennett so stratou 1:13. Alberto Contador zaostal štyri minúty.
 
 
video v clanku ikonka ciernaTesný triumf Rigoberta Urána
 
 
Deviata etapa zniesla najvyššie kritériá. Útočilo sa v zjazdoch, na poslednom stúpaní a videli sme niekoľko zaujímavých momentov. Dnešné preteky rozprúdil tím Ag2r, ktorý celý deň pripravoval pozíciu pre Bardeta, a ten takmer získal etapový triumf, ale doplatil na dlhú rovinatú pasáž na konci etapy. Ataky hlavných favoritov prišli až na Mont du Chat, kde najskôr vyrazil dopredu Fuglsang, ktorý z toho pekne vyťažil, a potom sa snažili najmä Froome s Portem. Ani títo borci sa však nedokázali osamostatniť, ale aspoň dostali do ťažkostí takých  jazdcov ako Quintana alebo Contador.
 
Preto sa dôležité momenty odohrali aj v toľko spomínanom zjazde. Technické úseky nezvládol Richie Porte, ktorý po páde opustil preteky, čo je veľká škoda pre všetkých, ktorí sledujú Tour de France. Na jeho pád doplatil aj Daniel Martin, inak by sa mohol írsky borec sústrediť na etapový triumf, pretože v skupinke vrchárov mal byť na páske najrýchlejší. V tomto klesaní sa rozhodol zaútočiť Romain Bardet, ktorý to mal dobre naplánované, ale útly domáci borec doplatil na to, že za ním spolupracovalo viacero jazdcov. Bez dlhej záverečnej pasáži by mal väčšiu šancu na triumf.
 
 
tdf 2017 etapa 9 photo cdtf
Fotofiniš etapy (© Slipstream Sports)
 
 
Z víťazstva sa preto tešil Rigoberto Urán, ktorý už získal dve víťazstvá na Gire, ale na Tour to bolo prvýkrát. Kolumbijský jazdec prišiel na TdF vo veľmi dobrej forme, ukázal sa už v piatej etape, a dnes tieto náznaky stopercentne potvrdil. Na záverečnom kopci sa udržal v skupine najlepších jazdcov a na konci ho nevykoľajil fakt, že mal problémy s prehadzovačkou. Aj tak bol na páske najrýchlejší. A vďaka tomu sa dostal na štvrtú priečku v poradí, čo je pre neho po prvom týždni parádny výsledok.
 
Premiérový triumf mal na dosah aj Warren Barguil, francúzsky jazdec bol ukrátený len o milimetre. Ale aj tak musí byť veľmi spokojný, lebo podnikol dôležitý atak na bodkovaný dres, ktorý mu teraz patrí, a momentálne sa nemôže sťažovať ani na svoju výkonnosť. Štyri bonusové sekundy vyťažil z dnešnej etapy Chris Froome, ktorý zvládol všetky vyzývavé situácie bez ujmy. Najskôr sa nezaplietol do pádu, po ktorom odstúpil jeho kolega Geraint Thomas, nezasiahol ho ani útok Fabia Arua, keď mal mechanické problémy na poslednom kopci, a pozor si dal aj v záverečnom zjazde, kde neurobil žiadnu chybu. Aj preto je stále na čele pretekov, ale na chrbát mu dýchajú dvaja húževnatí súperi. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPád Richie Porteho
 
 
V agresívnom výkone pokračoval Fabio Aru, ale taliansky jazdec si na to vybral zlý moment, pretože keď vyrazil do útoku na Mont du Chat, žltý dres mal mechanické problémy. Nakoniec sa z toho nestala veľká kontroverzia, ale jeho konečný výsledok potvrdil, že je skvele fyzicky pripravený. A keď sa k tomu priráta parádna forma Jakoba Fuglsanga, pri tejto konštelácii musí mať Astana len tie najvyššie ciele. Pekné predstavenie nám pripravil tím Ag2r a Romain Bardet, ktorí sa rozhodli zaútočiť už pri zjazde po Col de la Biche. Odvtedy mala etapa poriadne grády, viacerých súperov dostali pod tlak, preto sa tešíme, ako sa bude francúzska zostava správať v ďalších horských etapách, aby udržala Bardetove pódium. 
 
V cieli musel byť veľmi sklamaný Daniel Martin, ktorý mohol bojovať o etapu, ale v GC mu stále patrí pekná pozícia, takže motivácia mu zostáva. Mikel Landa sa dostal do pozície najlepšieho Froomovho pomocníka, v súťaži do 25 rokov si výrazne polepšil Simon Yates. Prekvapením dnešnej etapy je výkon Tiesja Benoota, ktorý sa v tomto roku neuveriteľne zlepšil v kopcoch. Pred dvomi rokmi obsadil na Okolo Flámska piatu priečku a tento 23-ročný jazdec dnes liezol s najlepšími vrchármi na svete v takejto etape.    
 
Naopak, bitka o klasifikáciu sa skončila pre Rafala Majku, celkový titul sa vzdialil Quintanovi, ktorý jednoducho nemá potrebnú formu, ale vyrovnane súperil so sviežejšími súpermi, a problémy dnes musel riešiť aj Contador. Jazdec tímu Trek sa ocitol na zemi v rovnakom páde ako Thomas a poranil si koleno, a potom ho stretli ešte dve kolízie. Uvidíme teda, s akým odhodlaním nastúpia do druhého týždňa Pistolero a Quintana.
 
Osem jazdcov dnes nesplnilo časový limit a medzi nimi sa objavil aj Juraj Sagan, ktorý už včera prežil veľmi ťažký jurský deň. A preteky nedokončí ani Arnaud Démare, ktorý bol ešte pred niekoľkými dňami veľkým favoritom na získanie zeleného dresu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rigoberta Urána (víťaz)
"Je to neuveriteľné. Netušil som, že som vyhral. Považoval som to za žart, keď mi to povedali. Keď Porte spadol, Martin ma trafil a poškodil mi prehadzovačku. Vo finále som mal len najťažší prevod, preto som sa sústredil iba na to, aby som prišiel do cieľa bez komplikácii. Víťazstvo ma veľmi teší, som z neho prekvapený, ale je to veľký deň pre mňa a pre celý tím."
            
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (líder GC)
"Mám zmiešané pocity. Som rád, že som zostal v žltom drese, ale zároveň to bola bláznivá etapa. Videl som závery z Richieho pádu. Bolo to hrozné, verím, že bude čoskoro v poriadku. Aj Geraint mal pád, ale ostatní kolegovia odviedli masívnu prácu. Na začiatku Mont du Chat mi prestala fungovať prehadzovačka, preto som zavolal mechanickú pomoc. Našťastie, Richie zastavil všetky pokusy, že teraz nie je čas útočiť na žltý dres. Preto mu ďakujem a želám skoré uzdravenie."
 
 
Výsledky
1. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 5:07:22 120
2. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:00 50
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:00 25
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 15
5. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:00 5
6. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:00  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:15  
8. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:15  
9. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:15  
10. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:15  
OTL SAGAN Juraj BORA - hansgrohe limit  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 38:26:28 25
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:51  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:37  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:44  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:13  
9. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 03:06  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:53  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 212
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 160
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 130
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 113
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 73
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 66
 
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 60
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 30
3. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 27
4. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 23
5. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 18
6. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 17
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 38:28:30
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:58
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 03:28
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 06:44
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 13:21
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 16:42
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
2 20 178 km - Côte des Neyrolles: dĺžka 3,2 km; sklon 7,2 % (5-3-2-1)
3-20 170 km - Col de Bérentin: dĺžka 4,1 km; sklon 6,1 % (2-1)
3-20 143 km - Côte de Franclens: dĺžka 2,4 km; sklon 6,0 % (2-1)
hc 20 114 km - Col de la Biche: dĺžka 10,5 km; sklon 9,0 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
hc 20 90 km - Grand Colombier: dĺžka 8,5 km; sklon 9,9 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
sprint-20 55 km - MASSIGNIEU-DE-RIVES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 47 km - Côte de Jongieux: dĺžka 3,9 km; sklon 4,2 % (1 bod)
hc 20 26 km - Mont du Chat: dĺžka 8,7 km; sklon 10,3 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Deviata etapa má obrovský potenciál, aby sa konečne rozbehla poriadna bitka v klasifikácii. Hneď od začiatku to exploduje na úvodných dvoch kopcoch, kde sa budú prelínať ambície jazdcov, ktorí sa budú chcieť presadiť v úniku, a silných tímov, ktoré plánujú dostať do brejku svojich zástupcov, aby boli pripravení pre lídrov v neskoršej fáze. A formovanie úniku môže trvať veľmi dlho. Potom bude veľmi dôležitý výstup cez Col de la Biche a  Grand Colombier, kde sa bude deliť významným spôsobom hlavná skupina, ale neočakávame tu útočný festival od favoritov, lebo v tejto fáze pretekov by to bol príliš veľký vabank, a okrem toho rozdiely medzi pretekármi sú stále malé. O všetkom sa nepochybne rozhodne na Mont du Chat, kde sa rozbije aj skupina favoritov. Finále však nebude závisieť len od strmých úsekov tohto kopca, ale aj od nepríjemného zjazdu, a mnohých jazdcov nepoteší, že na konci etapy môže pršať. A časové medzery medzi favoritmi ovplyvní aj posledný rovinatý úsek, kde udrží svoj pôvodný náskok len dobrý tempár.
 
Chris Froome bude ťažiť z toho, že celý tím Sky sa zatiaľ ukazuje v parádnej forme, takže britská zostava môže aj na takomto profile všetko ustriehnuť až na Mont du Chat, kde už musí ukázať svoju silu samotný Froome. Ten sa nebojí podobných sklonov, dokáže zjazdovať a je silný aj na rovine, takže ak sa má niekto presadiť osamotený v podobnej koncovke, tak je to práve Froome. Na prudkom záverečnom kopci bude vo svojej koži Richie Porte, ktorý už musí predviesť svoju tohtoročnú povesť. Austrálsky jazdec však môže mať problémy v zjazde, najmä ak bude pršať. Bude zaujímavé sledovať, ako sa vyvinie situácia, ak práve títo dvaja bývalí kolegovia vystúpia spoločne na posledný kopec. Na tomto stúpaní predviedli skvelý výkon na Dauphiné Fabio Aru a Jakob Fuglsang a Astana bude veľmi motivovaná po víťaznej piatej etape. Aru bude mať opäť víťazné chúťky, a keď predvedie rovnaký výkon ako na La Planche, môže sa zbaviť viacerých konkurentov. Prudký záverečný kopec a agresívne finále sedia aj Romainovi Bardetovi  domáca hviezda bude chcieť z toho vyťažiť čo najviac. Bardetova forma v kopcoch graduje, ale jazdec tímu A2gr sa môže presadiť aj po neskrotnom výkone v zjazde. Budeme zvedaví, ako sa budú správať Alberto Contador a Nairo Quintana. Ani jeden zatiaľ nepotvrdil, že môže rozdávať karty na rozhodujúcich kopcoch, ale ich schopnosti vedia vyniknúť práve v takýchto ťažkých previerkach. Ak by etapa skončila v špurte malej skupinky favoritov, čomu nahráva záverečných tridsať kilometrov, Dan Martin a Simon Yates budú kandidátmi na etapový trumf. Obidvaja by mohli vydržať na čele pretekov aj po Mont du Chat. Šancu na etapový triumf budú mať aj utečenci, v ôsmej etape predviedol potrebnú formu Gesink, a práve teraz prichádza čas takých jazdcov ako Pinot, Rolland alebo Bennett.                          
 
 
Krátky opis trasy:
Druhá jurská etapa prevedie jazdcov po tom najlepšom, čo tieto hory ponúkajú pre cyklistiku. Hneď po štarte sa pelotón zapotí na dvoch svižných kopcoch, kde sa bude tvoriť únik a šprintéri okamžite zistia, ako rýchlo dokážu niektorí pretekári jazdiť v kopcoch. Najdôležitejšie momenty etapy sú rozdelené na dve časti. Najskôr to bude ťažká kombinácia Col de la Biche a  Grand Colombier, medzi ktorými sa nachádza len šestnásť kilometrov. Prvý menový kopec dosahuje prevýšenie deväť - desať percent na celej dĺžke a na Grand Colombier si všetci veľmi dobre spomínajú z minuloročnej edície. Toto stúpanie nepovolí ani na chvíľu, nachádzajú sa tu dvojciferné gradienty a maximálny sklon 22 percent, takže na jeho vrchole uvidíme poriadne okresanú hlavnú skupinu. Zaujímavo rozbehnuté predstavenie však zastaví nasledujúcich 55 kilometrov, ktoré zostávajú na kľúčové stúpanie deviatej etapy. Ale Mont du Chat bude pokračovať v náročnej lezeckej skúške, kde sú mnohé úseky so sklonmi desať až dvanásť percent. Je to presne to stúpanie, ktoré môže vytvoriť smerodajné rozdiely aj medzi najlepšími vrchármi, ale o benefitoch v cieli nerozhodnú len lezecké nohy. Po absolvovaní Mont du Chat bude pokračovať bitka o sekundy v 12-kilometrovom zjazde (podľa mnohých v šialenom), a potom privedie jazdcov do Chambéry ešte ďalších trinásť kilometrov na rovine. Dodatočné finále po ťažkom záverečnom kopci tak môže ovplyvniť taktiku jazdcov na GC, ako sa budú správať na Mont du Chat.
 
 
 
etapa 09 kopec 1
profil prvej dvojice HC stúpaní (© letour.fr)
 
 
etapa 09 kopec 1
profil posledného stúpania (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:00 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:30
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Roman Broniš
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
 
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop