TdF: Aj 7. etapu uchmatol Kittel, ale vo veľmi tesnom súboji s Hagenom

7.7.2017, 10:45 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
7. 7.7. rovinata etapa ciel rovina Troyes > Nuits-St-Georges 213 km Kittel
 
etapa 07
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Posledná príležitosť pre šprintérov v tomto súťažnom bloku neobsahovala žiadne skryté prekážky, ktoré by mohli prekaziť hromadný špurt balíka. Dnešnú rovinatú previerku mal v merku najmä Marcel Kittel, ktorý chcel využiť svoju skvelú formu na tretí triumf a vďaka tomu sa obliecť do zeleného dresu. Na Tour je však konkurencia veľmi vysoká a v hektických špurtoch býva potrestaná každá jedna chybička. Okrem nemeckého pretekára vyhral sa tu zatiaľ presadil len Démare, takže na štarte sa nachádzalo mnoho motivovaných šprintérov.
 
Ani v siedmej etape sme nevideli na začiatku netradičné zábery. Okamžite po prekročení neutrálnej zóny vyrazili dopredu štyria borci, ktorí sa mohli pýšiť označením hlavný únik dňa. Iniciátorom brejku bol Maxime Bouet (Fortuneo), ku ktorému sa ihneď pridali Manuele Mori (UAE Emirates), Yohann Géne (Direct Energie) a Dylan van Baarle (Can-Drapac).
 
 
video v clanku ikonka ciernaOtvorenie etapy
 
 
Na čele pretekov mali tradičné zastúpenie tímy Fortuneo a Direct Energie, dnes im nerobili spoločnosť zástupcovia celku Wanty - Groupe. Dva francúzske pro-konti tímy zastupovali Maxime Bouet, ktorý býval dobrým pomocníkom pre lídrov v etapových pretekoch, keď ešte jazdil za WT zoskupenia, a Yohann Géne. 36-ročný jazdec je verný svojmu zamestnávateľovi už trinástu sezónu a v minulosti bol pomerne rýchly. Je zaujímavé, že na začiatku tejto sezóny sa stal celkovým víťazom na exotickom podujatí La Tropicale Amissa Bongo.
 
Túto dvojicu dopĺňali vo vedúcej skupine Manuele Mori, ktorý má takisto 36 rokov. Taliansky jazdec sa vedel ukázať na jednorazovkách, no stále zostal dobrým tempárom. Z utečencov mal najvyššiu výkonnosť Dylan van Baarle, ktorý na Okolo Flámska obsadil štvrtú priečku, a na kockových klasikách by sa mal presadzovať čoraz častejšie. Holandský pretekár bol v úniku aj v piatej etape. 
 
V pelotóne si vysúkali rukávy Quick-Step Floors, Lotto - Soudal a FDJ, šprintérke celky si plnili svoje úlohy svedomito. Dobre vedeli, že v takýchto dlhých etapách musia spolupracovať, aby využili každú príležitosť na hromadný špurt a nespoliehali sa jeden na druhého. V tomto smere im to zatiaľ klapalo a v priebehu rovinatých etáp sa ukazovalo na čele balíka viacero zoskupení. Podobne ako v prechádzajúcich šprintérskych previerkach ani dnes nedostali utečenci veľký náskok, rozdiel sa pohyboval v okolí troch minút.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna141,5 km pred cieľom – Chamesson
Nachádza sa tu jeden z troch veľkých kláštorov, ktoré boli v 11. a 12. storočí prvými cisteriánskymi kláštormi vo Francúzsku. Abbeye de Fontenay založil mních Bernard z Clairvaux, ktorý bol najznámejším cisteriánom, neskôr sa preslávil aj svojimi filozofickými dielami a básnickými zbierkami. Zaujímavosťou je, že mnísi sa v tomto kláštore, na rozdiel od ostatných podobných, nevenovali len poľnohospodárstvu a prepisovaniu liturgických textov, ale aj zlievarenstvu a kováčstvu. S blížiacou sa Francúzskou revolúciou sa mnísi stali nežiaducim a kláštor postupne upadol. Následne areál získal do vlastníctva gróf de Buffon, na začiatku 20. storočia ho kúpil lyonský bankár Eduarde Aynard. Dnes patrí štátu a je otvorený pre verejnosť ako historická pamiatka taktiež zapísaná v zozname UNESCO.
                     
 
Jedným z cyklistov, ktorý pracoval na kontrole vedúcej skupiny, bol Lars Bak (Lotto-Soudal), ktorý sa pred etapou vyjadril: "Je to môj džob, práve preto som tu. Ak chcete vidieť na konci šprint, musíte to ustrážiť každý deň. Momentálne je na trati veľmi teplo, sú to dlhé a horúce dni. Aby ste udržali ten správny rozdiel, musíte vedieť, ako rýchlo máte ísť, musíte si to vypočítať. Ale pomáhate si aj s ostatnými pretekármi z iných tímov a informácie máte aj z tímového vozidla. No nie vždy to funguje. Môže sa vytvoriť silný únik, ktorý ide veľmi tvrdo, a vy ho nezlikvidujete."
 
Etapa znovu prebiehala v prajnom duchu pre tím Sky, ktorý pri obrane žltého dresu nemusel míňať žiadnu energiu. Na predných priečkach v balíku boli zoradení aj pretekári z Astany, ktorým dodalo veľké sebavedomie víťazstvo Fabia Arua v piatej etape. Kazašský celok nechcel nič nechať na náhodu a aj v takejto etape sa pohyboval v popredí hlavného balíka.  
 
Na trati síce fúkal vietor, ale ten nemal potrebnú razanciu, aby sa pretekári v pelotóne cítili ohrození. Po dvoch hodinách sa pohybovali jazdci priemernou rýchlosťou 41,4 km/h, ale v tej druhej sa išlo pomalšie. Napriek tomu vietor prinútil viaceré celky, aby sa posunuli do čela balíka.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazný špurt Colbrelliho na prémii
 
 
Šprintérsku prémiu chcel získať Maxime Bouet, ale razantnejší výkon tu predviedol Manuele Mori. Spomedzi kandidátov na zelený dres dostal najlepšiu podporu Sonny Colbrelli a taliansky jazdec sa konečne presadil v špurte balíka na prémii. Na jeho konto pribudlo jedenásť bodov. Za ním bodovali Kristoff, Greipel, Matthews, Štybar a Démare, na prémii sa veľmi nesnažil Marcel Kittel, ktorý z tohto voľnejšieho prístupu mohol vyťažiť v záverečnom špurte. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna94 km pred cieľom – Abbaye Saint-Seine
Areál bývalého benediktínskeho kláštora bol vybudovaný už v roku 1225, avšak 11 rokov po tom bol úplne zničený požiarom a museli ho postaviť nanovo. Súčasné stavby pochádzajú z 15. storočia a sú prevažne gotické. V kláštornej kaplnke sa nachádza séria 21 malých obrazov zo 16. storočia, ktoré znázorňujú život a zvyky v meste Saint-Seine.
 
 
Stále fúkal vietor, čo prinútilo celky ako BMC či Trek, aby sa aj oni poskladali na čele pelotónu. V hlavnej skupine bolo vidno istú nervozitu. Medzitým mal dva pády za sebou Primož Roglič (Lotto-Jumbo), ktorý veľmi neobľubuje pozičnú bitku v pelotóne. Pretekári sa potom osviežili na jedinej horskej prémii, kde Maxime Bouet odplatil porážku Morimu zo šprintérskej prémie. Pelotón v tom čase zaostával necelé tri minúty. 
 
Vietor neutíchal a v balíku sa zvýšilo tempo, posledných päťdesiat kilometrov sa malo odohrať vo vysokej intenzite. Na predné pozície sa posunuli Movistar a Sky a pozorne jazdil aj Greipel, ktorému ešte chýbalo etapové víťazstvo. Preto mal okolo seba viacerých kolegov.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna30 km pred cieľom – Abbeye de Citeaux
Jeden z najväčších kláštorov vo Francúzsku bol v časoch svojej slávy akoby samostatným mestečkom. Najstaršie gotické budovy pochádzajú z pôvodného vôbec prvého cisteriánskeho opátstva z 11. storočia. Kláštor bol založený burgundským vojvodom a niekoľko storočí pôsobil pod jeho ochranou. Išlo o jeden z najstriktnejších kláštorov, kde mnísi dodržiavali prísnu askézu a mlčanlivosť. Dorozumievali sa tu špeciálnou posunkovou rečou. Okrem toho sa venovali poľnohospodárstvu a šľachteniu nových druhov rastlín. Môžeme im byť vďační napríklad za vyšľachtenie viacerých významných odrôd viniča, či za vynález inovatívneho zavlažovacieho systému. Súčasťou kláštora boli lesy a polia o rozlohe 13-tisíc hektárov, ktoré boli po Francúzskej revolúcií zoštátnené.
     
 
V závere etapy nechcel nikto nič podceniť a všetky tímy sa snažili natlačiť dopredu. Dvadsať kilometrov pred páskou mal brejk k dobru dvadsať sekúnd, bolo len otázkou času, kedy sa štyria utečenci vrátia späť do balíka. Brejk však dokázal zvýšiť svoju aktivitu a ich náskok sa zvýšil na štyridsať sekúnd. Aj Bouet, Mori, Géne a Van Baarle strávili v úniku cez dvesto kilometrov, ich púť sa skončila šesť kilometrov pred páskou.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ – Nuits-Saint-Georges
Cieľové mesto patrí k najdôležitejším centrám výroby vína Champagne. V 41 vinohradoch tu vyrábajú tie najkvalitnejšie a najdrahšie vína. Strmé svahy s riedkym výskytom borovíc a s vápencovým podložím, ktoré ponúka aj dostatok podzemnej vody a množstvo malých prameňov na zavlažovanie, sú ideálnym prostredím na pestovanie viniča. Ročne tu organizujú niekoľko osláv, vinobraní a festivalov, no najzaujímavejším podujatím je burza vína, ktorá sa tento rok v marci konala už 56-krát. Celý výťažok z nej sa používa na charitu a pomoc postihnutým. Z historických stavieb sa tu zachovali pozostatky opevnenia zo 14. storočia, samostatne stojaca zvonica zo začiatku 17. storočia, ktorá je symbolom mesta, ako aj neorománsky Kostol Saint-Denis z 19. storočia obklopený starým cintorínom, na ktorom sú zachovalé hroby významným občanov ešte zo začiatku 17. storočia.
 
 
Vo finále sa nenachádzalo žiadne významné zákruty, preto sa rýchlostne pretláčali viaceré šprintérske vláčiky, a o etapovom triumfe musel rozhodnúť fotofiniš. Veľmi tesný finiš predviedli Marcel Kittel a Boasson Hagen, nakoniec sa tešil nemecký borec. Potom finišovali Matthews a Kristoff.
 
 
video v clanku ikonka ciernaNapínavý záverečný špurt
 
 
V závere predviedol výbornú prácu tím Dimension Data, ktorý vytvoril veľmi dobrú pozíciu pre Boassona Hagena, hoci nórsky jazdec musel vsadiť na dlhý špurt. Ale predviedol výbornú kvalitu a takmer sa mu podarilo pokoriť aj Marcela Kittela, lebo nemecký jazdec vybojoval svoju tretiu etapu v tohtoročnej edícii len o milimetre. Nič to však nemení na tom, že jeho aktuálna forma je skvelá. V dojazde sa zaradil za Hagena a mal čo robiť, aby sa dostal pred nórskeho cyklistu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaMimoriadne tesný finiš
 
 
Vedľa  tejto dvojice odpálil svoj špurt Alexander Kristoff, ale jazdec tímu Kaťuša - Alpecin nemal silu v nohách, aby sa vyrovnal svojmu krajanovi z Dimenson Data. A okrem toho ho prekonal aj Michael Matthews, pre ktorého je to najlepší výkon v hromadnom špurte na Tour v tomto roku. Na konci sa vytratili z predných pozícii Bouhanni s Greipelom, ale hlavným porazeným dnešného dňa je Arnaud Démare, ktorý sa nezmestil do najlepšej desiatky. 
 
Všetci favoriti prišli do cieľa pokope v hlavnom balíku, poradie v GC zostalo bez zmien. Vrchársky a biely dres nemenili svojich majiteľov, ale v zajtrajšej etape bude opäť jazdiť v zelenom tričku Marcel Kittel, ktorý si vybudoval náskok 15 bodov pred Démarom. Juraj Sagan stratil v dnešnej etape dve minúty.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marcela Kittela (víťaz)
"V cieli som vôbec nevedel, či som vyhral. Vedel som, že na konci to bude veľmi tesné, pretože som začal šprintovať trošku neskôr. Pri poslednej miernej zákrute som si myslel, že zostáva do cieľa ešte dvesto metrov, ale bolo to menej. Preto som dúfal, že sa mi otvorí cesta a budem môcť bojovať o etapu. Som veľmi spokojný, mám ohromnú formu. Dôležité je aj to, že mi celý tím verí. Užívam si každý moment na týchto pretekoch."
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 5:03:18 120
2. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 50
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00 25
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 15
5. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
7. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00  
8. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
9. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00  
10. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00  
186. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 02:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 28:47:51 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 01:01  
187. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 35:35  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 197
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 182
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 123
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 110
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 102
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 66
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 10
2. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 8
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 6
4. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 4
5. BROWN Nathan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 3
6. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 2
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 28:48:34
2. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24
3. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:41
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 00:46
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 01:44
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:47
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 105 km - CHANCEAUX (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 66 km - Côte d'Urcy: dĺžka 2,5 km; sklon 4,2 % (1 bod)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Siedma etapa je takmer identická ako predchádzajúca, kandidáti na víťazstvo sú teda rovnakí. Opäť je to jednoznačná záležitosť najrýchlejších jazdcov. Ich kolegovia musia prekonať na čele balíka ďalších dvesto kilometrov, ale medzi šprintérskymi tímami panuje dobrá kooperácia, takže by s tým nemali mať problémy. Znovu bude veľmi teplo, cez tridsať stupňov, ale môže fúkať vietor, nie však veľmi silný, a z veľkej horúčavy budú hroziť búrky. Finále je bez technických komplikácii, posledných päť kilometrov neuvidí žiadnu zákrutu. Dojazd bude veľmi rýchly, preto bude potrebné mať dobrý lead-out, ktorý šprintéra vystrelí dopredu v tom správnom momente.
 
Už nikto nepochybuje, že Marcel Kittel je najrýchlejším pretekárom na Tour. Vedia to aj jeho kolegovia, ktorí urobia všetko preto, aby mu pripravili čo najlepšiu pozíciu. Keď sa im to podarí, tretí etapový triumf budú mať na dosah. Dobrú podporu na záverečných úsekoch dostáva André Greipel, ale nemecký cyklista ju zatiaľ nedokázal využiť. V koncovke potrebuje byť chladnokrvnejší. Aj v šiestej etape sme mohli vidieť, že vysoké sebavedomie má Arnaud Démare, ktorý sa tlačí do špurtov dravým spôsobom. A zatiaľ sa mu to vypláca. V predchádzajúcej koncovke zostali trošku vzadu Bouhanni s Kristoffom, ale obidvaja sú natoľko skúsení, aby nasledujúci priamočiary finiš vedeli zužitkovať lepšie. Dopredu sa tlačí aj Groenewegen, ale holandský borec zatiaľ nezachytil tú správnu stopu, aby atakoval miesta na pódiu. Do hromadných špurtov sa zapája aj Matthews, ktorý potrebuje body pre zelený dres, ale doteraz mal sily len na záver Top 10.           
 
 
Krátky opis trasy:
Pretekári zostanú v Troyes až do druhého dňa. Na štarte siedmej etapy môže ešte rezonovať predchádzajúca šprintérska koncovka, ale cyklistická karavána ide ďalej a najrýchlejší jazdci sa musia skoncentrovať na svoju ďalšiu príležitosť. Bude sa prechádzať cez vinársky región a  medzi mestami Troyes a Nuits-Saint-Georges sa neobjavujú profilové komplikácie, jedine v strede etapy sa nachádza zvlnený úsek s malou horskou prémiou. Ale v poslednej časti siedmej previerky sa niekoľkokrát zmení smer jazdy, takže ak bude fúkať, na pelotón môže udrieť bočný vietor. Do Nuits-Saint-Georges zavíta TdF prvýkrát v histórii, no dvakrát tu finišovala šprintérska etapa na Paríž - Nice. 
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:45
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Adam Szabó
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop