12. 13.7. rovinata etapa ciel rovina Pau > Peyragudes 214 km Bardet
 
etapa 12
profil etapy (© letour.fr)
 
 
V tomto ročníku absolvuje pelotón v Pyrenejách iba dva dni, ten prvý z nich bol zakončený ťahavými stúpaniami, kde sa mali ukázať najlepší lezeckí vytrvalci. Rozdiely v klasifikácii neboli veľmi veľké, preto mali favoriti peknú príležitosť, aby svoju pozíciu mohli vylepšiť.
 
V meste Pau sa odštartovalo v daždivom počasí, ale podmienky na trati sa postupne vylepšili. Chvíľu trvalo, kým sa vytvorila vedúca skupina, v balíku sa prelínalo viacero scenárov, aby nejaká partia dostala voľnosť. Aktívne jazdili farby Treku alebo Bory, v pelotóne na všetko striehol tím Sunweb, ktorý vlastnil vrchársky dres. Po niekoľkých pokusoch, do ktorých sa zapojili aj borci ako Wellens či Barguil, sa nakoniec ukázala na čele pretekov skupina dvanástich cyklistov, ktorá obsahovala aj dvoch najlepších cyklistov v bodovacej súťaži.
 
V úniku sa ukázali Cyril Gautier (Ag2r), Imanol Erviti (Movistar), Koen De Kort (Trek-Segafredo), Stefan Küng (BMC), Diego Ulissi (UAE Emirates), Stephen Cummings (Dimension Data), Marcel Kittel, Jack Bauer (obaja Quick-Step Floors), Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Michael Matthews (Sunweb) a Julien Simon (Cofidis).  
 
Nebolo prekvapujúce, že jeden z pokusov využil Michael Matthews, aby si polepšil na rýchlostnej prémii, ale austrálsky jazdec musel byť zaskočený, keď sa po jeho boku objavil aj Marcel Kittel. Nemecký borec ukázal veľké sebavedomie a jeho hlavnou úlohou bolo prejsť bez problémov cez prvé kategorizované stúpanie, ktoré nemalo náročné hodnoty, a potom získať body na šprintérskej prémii.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna165 km pred cieľom – Bordes
V katastri susednej obce Mauvezin stojí na vyvýšenine pevnosť Château de Mauvezin, ktorej pôvodná úloha bola chrániť blízky kláštor a jeho okolie. Striedavo ho vlastnilo anglické a francúzske kráľovstvo, kým ho v 15. storočí nevybojoval princ Gaston Fébus, neskorší navarský kráľ – udatný bojovník, ktorého sa bálo celé Francúzsko. Niekoľko rokov tu žil, dal stavbu kompletne zrenovovať a vybudoval obávanú pevnosť. Aktuálne tu sídli múzeum tunajších historických regiónov Béarn a Bigorre, v ktorom prezentujú históriu a folklór.
 
 
V brejku sa teda neobjavili žiadni predpokladaní útočníci do kopcov a ani jeden z utečencov neohrozoval vrchársku súťaž, preto bol veľký predpoklad, že pelotón dokáže eliminovať vedúcu skupinu na záverečných stúpaniach. V kopcoch mohli vzdorovať De Gendt, Cummings alebo Ulissi, svojho zástupcu dostal do úniku Ag2r a Gautier mohol neskôr pomôcť Bardetovi. 
 
Po vytvorení vedúcej skupiny sa zoradil na čele pelotónu tím Sky, ktorý nechával utečencom náskok cez štyri minúty, čo nebolo veľa. Na začiatku etapy, pri tvorbe brejku, jazdili na samom konci balíka Alberto Contador a Jakob Fuglsang, ktorí mali včera pády a po fyzickej stránke neboli úplne v poriadku. Obidvoch dnes čakali náročné momenty na záverečných kopcoch.
 
Na kopci Côte de Capvern mrholilo, jeden vrchársky bod získal Thomas de Gendt. Toto mierne stúpanie nemohlo dostať do problémov Marcela Kittela, ktorý si dokázal postrážiť Matthewsa a nedaroval mu dnešnú rýchlostnú prémiu. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna131 km pred cieľom – Aventignan
Jaskyne Gargas. Pôvodne dve samostatné jaskyne boli na konci 19. storočia spojené umelým tunelom. Jediné pomaľované jaskyne v departmente Hautes-Pyrénées sú považované za klenot prehistorického umenia. Už v roku 1575 na toto miesto upozorňoval geograf Fracois de Belleforest. V polovici 19. storočia sa začalo s budovaním infraštruktúry pre turistov. Archeológovia objavili kosti a nástroje pravekých ľudí, ako aj 80 rôznych malieb na bielom vápenci, ktoré úplne zmenili pohľad na históriu umenia.Už pravekí predchodcovia človeka boli schopní nakresliť autentické siluety zvierat (kone, bizóny, kozorožce, vtáky a na 5 obrazcoch aj mamuty) a verné obrazy postáv a rituálov. Kresby postáv rozlišujú medzi pohlaviami a vekom, množstvo postáv je nakreslených len so štyrmi alebo tromi prstami. Pravekí ľudia používali čiernu, červenú, žltú a bielu farbu. Umelecké diela sú staré 22-tisíc až 29-tisíc rokov.
 
 
Očakávaný súboj medzi Kittelom a Matthewsom vyhral austrálsky borec, ktorý v Loures-Barousse získal dvadsať bodov, ale musel byť smutný, že v bodovacej súťaži si polepšil len o tri body pred Kittelom. Prvé dve hodiny sa išli priemernou rýchlosťou necelých 46 km/h, tím Sky nasadil svižné tempo. Pretekalo sa pod zamračenou oblohou, miestami spŕchlo, takže relatívne jednoduchá časť dnešnej etapy vyžadovala od všetkých cyklistov zvýšené úsilie.
 
Po prekonaní druhej horskej prémii mali utečenci k dobru šesť minút, päť bodov získal De Gendt, ktorý porazil Matthewsa. Austrálsky pretekár tu bránil vrchársky dres svojho tímového kolegu. Na čele pretekov stále jazdil aj Marcel Kittel. Potom však nasledovalo nepríjemné stúpanie Col de Menté, ktoré mohlo precediť vedúcu skupinu. Na trati bolo stále mokro, ale predchádzajúce zjazdy neboli príliš komplikované.
 
Col de Menté už bol nad sily Marcela Kittela, ktorý sa vrátil do pelotónu. Na čele tak zostalo jedenásť pretekárov a medzi nimi ukoristil desať vrchárskych bodov Matthews, ktorý pomáhal Barguilovi pri obrane bodkovaného dresu. Hneď za ním sa objavil na vrchole De Gendt. Na tomto kopci opäť mrholilo a bola hmla. Rozdiel medzi skupinami klesol pod päť minút.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna50 km pred cieľom – Mauléon-Barousse
V roku 1120 tu šľachtic Bernard de Mauléon založil vlastné grófstvo, ktoré sa neskôr stalo základom pre vznik historického regiónu La Barousse zahŕňajúceho štyri priľahlé údolia. Je typickým predovšetkým architektúrou – malými kamennými domčekmi s dlaždicovou strechou. Stojí tu tiež polozrúcanina Chateau de Mauléon nazývaného aj starý hrad „Vieux Chateau“. Pôvodne išlo o obrannú pevnosť z 12. storočia s vysokou drevenou vežou, palisádami a hlbokými priekopami. Na konci 13. storočia patril Angličanom a na osobnú žiadosť kráľa Edwarda I. boli všetky pevnosti na hraniciach vrátane tejto opravené a opevnené. Po úspešnom vojenskom ťažení kráľa Ľudovíta XIII. na hraniciach so Španielskom, bola celá oblasť pripojená ku kráľovstvu a tento hrad až do konca 18. storočia obývala vojenská posádka.
 
 
Pred najťažším dnešným stúpaním Port de Balès v pelotóne stále určoval tempo tím Sky, ktorý držal nakrátko vedúcu skupinu, aj keď v nej nikto neohrozoval vedúcu pozíciu Chrisa Frooma. Svižné tempo britskej zostavy mohlo signalizovať, že líder pretekov má zálusk na etapový triumf, veď v Pyrenejach v predchádzajúcich ročníkoch dobyl kopce Ax 3 Domaines a  La Pierre Saint Martin.
 
Na začiatku Port de Balès mala vedúca skupina náskok štyri minúty, čo bolo málo, pretože prichádzali tri kľúčové stúpania dvanástej etapy. Potom zaútočila z vedúcej skupiny dvojica z tímu Fortuneo Maxime Bouet a Brice Feillu. Táto dvojica si vybudovala pekný náskok pred balíkom, ale na čelo pretekov potrebovali zmazať ešte dve minúty. V úniku boli najsilnejší Küng, Cummings, De Gendt, Gautier, Bauer a Simon.
 
Postupne sa vpredu osamostatnili De Gendt a Cummings, ale blížil sa k nim Gautier. Na konci balíka sa pohyboval Jakob Fuglsang a dánsky jazdec mal veľké problémy, aby ustál tempo tímu Sky. Britská zostava mala situáciu pod kontrolou, potom však zaútočil Warren Barguil, ktorý chce vyraziť pre vrchárske body, a Alberto Contador. Obidvaja si vybudovali mierny náskok, ale Sky ich dopredu nepustil, a po tejto aktivite sa výrazne okresal hlavný balík. Na čele pretekov už predvádzal sólovú jazdu Stephen Cummings.
 
Britský pretekár uchmatol stúpanie HC-kategórie, s minútovou stratou sa objavili na vrchole Gautier s De Gendtom. Body za štvrté miesto získal Barguil, skupina favoritov zaostávala dve minúty. V nasledujúcom krátkom zjazde sa vrátili do balíka Barguil, De Gendt a Gautier, vpredu zostával už len Cummings, čo nemal byť veľký problém pre jazdcov na GC, ktorí si to mohli rozdať o etapový triumf. V hlavnej skupine zostalo už len dvadsať jazdcov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaProblémy Frooma a Arua
 
 
V poslednej zákrute pred Col de Peyresourde vyšli z cesty Chris Froome a Fabio Aru, ostatní favoriti na nich počkali. Toto padlo vhod Cummingsovi, ktorý si trošku polepšil. Nairo Quintana len potvrdil, že tohtoročná Tour mu nesedí, z balíka vypadol už desať kilometrov pred vrcholom. Naopak, v pohode musel byť Froome, ktorý mal pri sebe ešte troch kolegov. A presne tomuto sa chceli jeho súperi vyhnúť.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ - Peyragudes
Veľké lyžiarske stredisko rozprestierajúce sa na rozhraní departmentov Hautes-Pyrenées a HauteGaronne vzniklo v roku 2006 zlúčením troch menších rezortov. Ide o špičkovo vybavený a moderný komplex s 52. značenými trasami, viacerými lanovkami, a jediným altiportom v celom pohorí Pyreneje – (krátka pristávacia dráha pre malé súkromné lietadlá a helikoptéry). Táto runway ako aj celé stredisko Peyragudes sa v roku 1997 objavili v kultovom filme s agentom 007 Zajtrajšok nikdy nezomiera.
 
 
Za Froomom boli zoradení Aru s Bardetom, ktorí čakali na útok lídra pretekov, vpredu sa pohyboval aj Contador. Na vysoké tempo celku Sky doplatil aj Cummings, jazdec tímu Dimension Data bol pohltený necelých deväť kilometrov pred páskou. Na čele pretekov sa pohybovali iba Nieve, Landa, Froome, Aru, Bardet, Contador, Uran, Bennett, Martin, Meintjes a Yates. Na vrchole Col de Peyresourde zostala táto skupina pokope, tristo metrov pred vrcholom z nej vypadol iba Contador, a o etapovom triumfe sa malo rozhodnúť na záverečnom krátkom, ale prudkom kopci.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŤažký finiš dvanástej etapy
 
 
Na finálnej stene sme nevideli žiadne útoky zo strany najväčších favoritov, rozhodlo sa až na cieľovej páske a prudkých úsekoch, kde bol najsilnejší Romain Bardet. Druhý skončil Rigoberto Urán, na tretej priečke finišoval Fabio Aru a práve taliansky jazdec dokonale využil problémy Chrisa Frooma, ktorý sa poriadne vytrápil na záverečných brutálnych úsekoch, a obliekol sa do žltého. Líder tímu Sky zaostal v cieli 22 sekúnd. Nairo Quintana a Alberto Contador stratili cez dve minúty. 
 
Vytrvalostná horská previerka vyvrcholila len v samotnom závere na krátkom kopci, predtým sme videli len selekciu smerom dozadu. Bolo zaujímavé, že cez vrchol Col de Peyresourde prešli všetci jazdci z najlepšej desiatky okrem Fuglsanga a Quintanu, ktorého značne limitovali zdravotné problémy. A v tejto elitnej skupine sa rozhodovalo o etapovom triumfe. Až dovtedy sa odohrávalo všetko v jasnej réžii Sky, ale brutálny finiš nezvládol Chris Froome, ktorý výrazne zaostal za svojimi súpermi, a z plánovaného a pripravovaného etapového triumfu nebolo nič.
 
Ohromnú silu v nohách ukázal po vyčerpávajúcom dni Romain Bardet, ktorý vybojoval svoj tretí etapový triumf na Tour. Francúzsky jazdec sa nepokúsil naštrbiť suverenitu tímu Sky v zjazdoch, ale ako všetci hlavní favoriti čakal na záverečnú stenu, čo sa ukázalo ako správne riešenie. Bardet nielenže predviedol vynikajúcu výkonnosť, ale aj znížil rozdiely v klasifikácii na najvyšších priečkach a dostal do problémov Frooma, čo dodá nasledujúcim previerkam poriadny náboj.
 
Vo finále si veril aj Fabio Aru, ktorý nakoniec získal potrebné sekundy, aby sa prvýkrát v kariére obliekol do žltého dresu. A môžeme sa len tešiť, ako sa to v pozitívnom zmysle prejaví na jeho jazde v kľúčových etapách. V Astane musí panovať obrovská radosť, ale na druhej strane prišli v poradí o Fuglsanga, ktorý je zranený vážnejšie, ako predpokladali. Vysoký trend z ostatných dní udržal Rigoberto Urán, ktorý je takisto skvele pripravený a patrí medzi štyroch najsilnejších jazdcov na tohtoročnej Tour.
 
Rozhodcovia udelili v cieli 20-sekundovú penalizáciu pre Rigoberta Urána a Georga Bennetta, ktorí na posledných kilometroch prijali nepovolenú pomoc pri občerstvení. Kolumbijský jazdec doplatil na horlivosť zamestnanca spoločnosti Cannondale, ktorý mu podal nápoj. Novozélanďanovi podal vodu divák.
 
 
aru 2017 tdf podium radost astf
Fabio Aru sa dostal do vytúženej farby (© Astana Pro Team)
 
 
Chris Froome a tím Sky dokonale ovládli dnešnú previerku, zhypnotizovali všetkých favoritov, aby neútočili, ale napriek tomu patrili medzi hlavných porazených dňa. Doterajší líder pretekov počas etapy nevykazoval žiadne náznaky slabosti, preto bolo prekvapujúce, že na posledných stovkách metrov stratil toľko času. Síce to nie je rozhodujúce manko, ale vzhľadom na vynaloženú prácu počas celého dňa to pre britskú zostavu nedopadlo vôbec dobre. A okrem toho to zdvihlo sebavedomie mladším konkurentom. Trochu nás prekvapil fakt, že Mikel Landa v samom závere neostal pri trápiacom sa lídrovi, ale popri bariére ho predbehol a prišiel si po štvrté miesto.
 
Svoju formu potvrdili Martin a Yates, výborný finiš predviedol Louis Meintjes, ktorý by sa mal len zlepšovať. V Top 10 sa udržal aj George Bennet, ktorý urobí všetko preto, aby na tejto pozícii zostal až do konca pretekov. Ani dnes nemali svoj deň Nairo Quintana a Alberto Contador. Aj keď to vyzeralo, že španielsky borec sa predsa len dostal na vyššiu úroveň, zo skupiny favoritov vypadol tesne pred vrcholom Peyresourde, a potom na zvyšných piatich kilometroch stratil cez dve minúty. Do cieľa musel prísť úplne vyšťavený. Quintana opustil hlavnú skupinu na začiatku predposledného kopca a kolumbijský jazdec sa definitívne presvedčil, že získať pódium je nad jeho sily.  
 
V bodovacej súťaži utvrdil svoju pozíciu Marcel Kittel, nemecký jazdec sa vydal do úniku a zabránil Michaelovi Matthewsovi znížiť rozdiel medzi nimi o dvadsať bodov z prémie. Austrálsky jazdec potom pomohol ustrážiť bodkovaný dres svojmu kolegovi Warrenovi Barguilovi, ktorý si vo vrchárskej súťaži mierne polepšil. Súťaž do 25 rokov sa bude rozhodovať medzi Simonom Yatesom a Louisom Meintjesom.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Romaina Bardeta (víťaz)
"Som veľmi šťastný, že som zvíťazil, chcem si to na chvíľu užiť, ale nemôžem oslavovať dlho, pretože zajtra nás čaká veľmi náročná etapa. Očakávam veľkú bitku. Ja sa budem snažiť opäť zabojovať o etapový triumf a získať nejaký čas na mojich súperov. Aj žltý dres je blízko, uvidíme, čo sa stane. Dôležité je, aby sme naďalej zostali koncentrovaní."
 
 
Výsledky
1. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 5:49:38 120
2. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:02 50
3. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:02 25
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:05 15
5. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:07 5
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:13  
7. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:22  
8. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:27  
9. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:27  
10. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 01:28  
11. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:04  
12. BARGUIL Warren Team Sunweb 02:08  
13. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 02:11  
14. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 02:15  
15. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 02:59  
16. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 04:20  
17. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 04:33  
18. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 04:36  
19. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 04:36  
20. FEILLU Brice Fortuneo - Oscaro 04:56  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
astana
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 52:51:49 25
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:06  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:41  
6. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:13  
7. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 02:55  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 04:01  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 04:24  
10. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 04:51  
11. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 07:14  
12. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 07:30  
13. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 08:13  
14. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 08:53  
15. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 12:16  
16. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 13:46  
17. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 14:14  
18. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 15:40  
19. BARGUIL Warren Team Sunweb 16:03  
20. FEILLU Brice Fortuneo - Oscaro 16:23  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 352
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 222
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 171
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 97
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 94
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 70
2. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 32
3. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 30
4. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 27
5. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 24
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 23
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 52:54:02
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:38
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 06:00
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 12:01
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 17:14
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 20:48
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaBardetov víťazný špurt
 
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 150 km - Côte de Capvern: dĺžka 7,7 km; sklon 3,1 % (1 bod)
sprint-20 120 km - LOURES-BAROUSSE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2 20 103 km - Col des Ares: dĺžka 7,4 km; sklon 4,6 % (5-3-2-1)
1 20 75 km - Col de Menté: dĺžka 6,9 km; sklon 8,1 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 30 km - Port de Balès: dĺžka 11,7 km; sklon 7,7 % (20-16-14-12-10-8-6-4-2-1)
1 20 5 km - Col de Peyresourde: dĺžka 9,7 km; sklon 7,8 % (10-8-6-4-2-1)
2 20 Cieľ - Peyragudes: dĺžka 2,4 km; sklon 8,4 % (5-3-2-1)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Po dvoch jednoduchých dňoch sa znovu rozbehne súboj o celkovú klasifikáciu. Na pretekárov nečakajú také strmé kopce ako v deviatej etape, prvé pyrenejské predstavenie však ponúka lezecký maratón, ktorý zvládnu len tí najodolnejší lezci. Etapa ponúka jeden z troch tohtoročných finišov na vrchole stúpania, ale výstup na Peyragudes je veľmi krátky. Preto môže víťazstvo skončiť v rukách utečencov. Len tím Sky má potrebnú silu, aby eliminoval vedúcu skupinu na takomto profile, ale ak sa nedostanú dopredu nebezpeční jazdci, britská zostava nemusí jazdiť proti brejku. V deviatej etape sa ukázal vo výbornom svetle tím Ag2r, uvidíme teda, akú taktiku zvolí spoločne s Bardetom, či sa aktuálne tretí muž poradia bude chcieť zamerať na etapový triumf. Bude zaujímavé sledovať, kto sa dostane do vedúcej skupiny. Víťazný únik môže podniknúť len silný lezec, ale úvodné kilometre sa odohrajú na rovine, takže nie všetci záujemcovia sa objavia na čele pretekov. Benoot, Barguil, Pinot, Roglič, Rolland alebo Roche budú veľmi nepríjemní, ak sa im podarí dostať do vedúcej skupiny.
 
V deviatej etape sme videli, ktorí z favoritov na titul majú najlepšiu formu, a inak by tomu nemalo byť ani tentoraz. Všetci veľmi dobre vedia, že bude náročné zbaviť sa Frooma na tempárskych kopcoch. Niečo prekvapujúce môže vymyslieť Romain Bardet, ktorí to môže vyskúšať v zjazdoch. Ak by prišla do cieľa malá skupina favoritov, pripravený finiš sa hodí pre Daniela Martina, ktorí je zo všetkých favoritov najvýbušnejší a v uplynulých dňoch ukázal potrebnú lezeckú formu, aby sa udržal v hlavnej skupine. Nesmieme zabúdať ani na Rigoberta Urána, ktorý momentálne disponuje veľkým sebavedomým, a aj on je vrchár s dobrou koncovkou. Budeme zvedaví, čo vymyslí Astana, ktorá má dvoch pretekárov v Top 5. Z tejto situácie môže vyťažiť najmä Fuglsang, Aru bude pravdepodobne ostražitejšie strážený. Chris Froome má veľmi dobre zmapovaných súperov a pri sebe kvalitnú podporu do kopcov, čo mu musí dodať pohodu pred takouto etapou. Navyše, pred piatimi rokmi tu predviedol výborný výkon ako Wigginsov pomocník, takže pred nasledujúcou vrchárskou previerkou nebude mať obavy. Alberto Contador môže mať pred sebou ďalší náročný deň v horách, pretože má za sebou niekoľko pádov a ani jeho nohy nefungujú tak, ako by si želal. Nairo Quintana bude dúfať, že v kopcoch nájde ten správny rytmus, inak sa mu výrazne vzdiali kvalitný výsledok v GC.              
 
 
Krátky opis trasy:
Úvodná pyrenejská bitka sa odohrá na osvedčenom finále, rovnaký dojazd bol použitý aj v roku 2012, kde vyhral po dlhom útoku Alejandro Valverde. Prvá časť etapy sa uskutoční na jednoduchom profile, ale obraz hry sa zmení, akonáhle sa postaví do cesty stúpanie Col de Menté. Cyklisti tu nájdu sklony v okolí deviatich percent a hlavnou úlohou toho kopca bude kumulácia únavy pred samotným finišom. Potom bude treba ešte 35 kilometrov, aby predviedol svoj vplyv Port de Balés. Dlhé a rovnomerne náročné stúpanie bude zdatnou vytrvalostnou previerkou, jeho najťažší úsek začína päť kilometrov pred vrcholom. Aj tento kopec využijú niektorí favoriti na vyčerpanie konkurentov, ale organizátori ho zaradili z toho dôvodu, aby motivovali niektorých z nich k dlhému útoku. Po prekonaní HC kategórie nasleduje 15-kilometrové klesanie a rozhodujúce previerka Col de Peyresourde. Toto priamočiare stúpanie nevybočí zo svojho pravidelného rytmu na celej  dĺžke a vyhovuje vrchárom, ktorí majú radi stabilné tempo. Etapa však nevyvrcholí na Peyresourde, ale po krátkom zjazde sa musia cyklisti dostať do lyžiarskeho strediska Peyragudes, kam vedie ďalších 2400 metrov do kopca. Uvidíme, či sa splní želanie organizátorov na útočná jazdu zo strany favoritov, ale jedno je isté, že na čele pretekov zostanú iba najlepšie pripravení jazdci, lebo finále bude unavujúcou záležitosťou.
 
 
 
etapa 12 dojazd
Profil záveru etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:30
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
komentátor RTVS: Andrej Bartáloš
hosť - spolukomentátor: Petr Benčík