11. 12.7. rovinata etapa ciel rovina Eymet > Pau 203 km Kittel
 
etapa 11
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Tour de France je podujatie preslávené rovinatými nudnými etapami a ďalšia takáto sa odohrala v stredu. Pelotón si to namieril z Eymetu do Pau, brány Pyrenejí, ktorá na Tour nesmie chýbať. Jedine vietor mohol zamiešať kartami, no to sa stáva iba zriedkavo. Vyzeralo to na pokojných 203 kilometrov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart - Eymet
Mesto bolo založené v roku 1270 Alphonseom de Poitiers, bratom kráľa Ľudovíta IX., ako opevnený bod na vtedajších hraniciach s Anglickom. Angličania ho ovládali počas takmer celej Storočnej vojny, až ho v roku 1377 oslobodil a pripojil ku Francúzsku veliteľ Bertrand du Guesclin. Srdcom pevnosti z 13. storočia bol dodnes stojaci hrad Chateau de Eymet, ktorý bol o niečo zväčšený v 19. storočí. Od roku 1963 je tu otvorené Múzeum histórie Eymet. Celé mesto má zachovalú obrannú architektúru vrátane vstupnej brány, mosta a obranných valov prevažne z 18. a 19. storočia. V tomto období tu postavili nový Kostol NotreDame-de-D’Assomption v neogotickom štýle, keďže pôvodný kostol bol v 16. storočí zrovnaný so zemou počas nepokojov súvisiacich s reformáciou. Od roku 1998 tu každý rok organizujú festival bieleho vína (bergerac) a ustríc – obe tieto lokálne produkty získali ochrannú známku AOC. V Eymet dodnes žije početná komunita Angličanov a tí v minulom roku počas referenda o Brexite zorganizovali veľký protest proti opusteniu Európskej únie, kde sa zúčastnilo takmer 500 francúzskych Angličanov.
 
 
O únik ani dnes neboli príliš veľký záujem. Dopredu sa vydala iba trojka Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), Marco Marcato (UAE Team Emirates) a Frederik Backaert (Wanty - Groupe Gobert). V Bore sa zjavne zhodli na tom, že bez lídrov musia pútať pozornosť inak a do diania sa tak dostal aj Ján Valach jazdiaci v mechanickom vozidle za Maciejom. Možno si spomenul na etapu Okolo Slovenska z Dudiniec do Bratislavy z roku 2012, kde mal v rovnako dvestokilometrovom úniku rovinatej etapy Romana Broniša. Ten padol za obeť pelotónu až na Moste Apollo kilometer a pol pred páskou. Keďže aj Poliak je starým bardom, dúfať v zázrak mohli.
 
Vo Wanty zasa potvrdili, že majú záujem o úniky a je to pre nich najjednoduchšia cesta ukázať sa, pretože v špurtoch ani kopcoch najlepším nie sú schopní konkurovať. V úniku boli po šiesty raz, tretíkrát Backaert. Naopak, veľmi zvláštne sa k Tour stavajú v Cofidise aj Fortuneu. Čakali by sme, že budú každý deň vpredu. Majú svojich šprintérov, ale predsa k nim nepotrebujú osem ľudí. Včera sa Elie Gesbert z bieleho celku dostal dopredu až po výzve od športového riaditeľa, keď už bol Offredo tri minúty v úniku.
 
 
Medzi tým sme dostali informáciu zo Slovenského zväzu cyklistiky o krokoch, ktoré podnikli na obhajobu Petra Sagana voči UCI: "Slovenský zväz cyklistiky tri dni po diskvalifikácii Petra Sagana z Tour de France poslal oficiálny list prezidentovi UCI – Brianovi Cooksonovi. Požiadal ho, aby zo svojej pozície najvyššieho predstaviteľa UCI očistil meno Petra Sagana, ktorý preslávil cyklistiku na celom svete, víťazil vždy len férovým spôsobom, vážil si všetkých súperov a zbavil ho viny, nakoľko existujú dôkazy o jeho nevine. Keďže všetci vieme, aké sú vzťahy medzi UCI a organizátormi Tour de France prepojené, len ťažko by sme vyhrali vopred prehraný „boj“. Brian Cookson promptne zareagoval na list, v ktorom uviedol, že aj keď si Petra Sagana nesmierne váži ako veľkú osobnosť cyklistiky, ani zo svojej pozície nemôže zmeniť rozhodnutie rozhodcov. Na záver uviedol že verí, že to Petra Sagana neznechutí v jeho ďalšej kariére a poprosil nás o rešpektovanie tohto jeho rozhodnutia."
 
 
Bodnar bol pre pelotón strašiakom, skupine jazdci Quick-Stepu nedovolili viac ako štyri a pol minúty, dokonca po dvoch hodinách sa ich výhoda pohybovala iba na hranici 2:30. Napriek Kittelovej dominancii pomáhali jeho celku aj Kaťuša-Alpecin s Lottom Soudal. Postupne sme čoraz viac odhaľovali to, že náskok nie je malý iba v dôsledku práce Quick-Stepu, ale aj horšej spolupráce vpredu. Bodnar ťahal najviac a s tým pochopiteľne nebol spokojný.
 
Dnešná etapa bola zvláštna tým, že jej cieľ nebol naplánovaný na 17:00, ale až na 17:45, čo vzbudzovalo dojem akoby balík šiel pomalšie než zvyčajne, hoci stále sa držal rýchlosti 43 km/h.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna102 km pred cieľom - Labastide-D’Armagnac
V katastri obce Labastide-D’Armagnac nájdeme svetovú raritu, kaplnku NotreDame-des-Cyclistes, stojacu na mieste niekdajšej kaplnky SaintGéou z 11. storočia zničenú vojskami Edwarda Plantageneta, vojvodu z Wales, anglického „Čierneho princa“. Myšlienka vytvoriť kaplnku zasvätenú cyklistom vznikla v hlave opáta Josepha Massie, ktorý adresoval do Vatikánu niekoľko žiadostí. V máji 1959 mu prišla kladná odpoveď od pápeža Jána XXIII. a začalo sa tak s budovaním Národnej svätyne cyklistov a cykloturistov pod ochranou Panny Márie. Už na príjazdovej ceste sa vyníma uvítacia konštrukcia vytvorená z kolies a rámov bicyklov. Vedľa kaplnky bolo vytvorené cyklistické múzeum, ktorému darovali suveníry velikáni – André Darrigade, Jacques Anquetil, Louison Bobet, Roger Lapébie, Tom Simpson, Jean Stablinski, Bernard Hinault, Raymond Poulidor či Eddy Merckx a mnohí ďalší. Na stenách dnes visia stovky dresov známych cyklistov. Žltý dres Lancea Armostrnga bol odobratý v roku 2012 po oznámení UCI o odňatí prvenstiev z TdF. Boli tu vytvorené špeciálne maľované vitráže okien s obrazcami najväčších mien histórie Tour navrhnuté Henrim Angladeom. Každý pondelok sa tu celebruje svätá omša za cyklistov. V departmente Landes sa nachádzajú ďalšie dve podobné kaplnky zasvätené rugby a býčím zápasom.
 
 
Na bufete v polovici etapy došlo k pádu, po ktorom vyzeral najhoršie Dario Cataldo z Astany. Nejavil známky pokračovania, vyzeralo to na zlomeniné zápästie, čo bol pre Astanu veľký problém pre ďalšie dni. Krvi tam bolo pomerne dosť, oškretých bolo zo päť pretekárov rôznych celkov vrátane Oliviera Naesena (Ag2r). Bicykel musel meniť aj John Degenkolb (Trek).
 
Mnohých prekvapovala skutočnosť, že neťahá hlavnú skupinu iba Quick-Step, ale aj ďalšie celky, hoci Kittel má jasnú prevahu v rýchlych dojazdoch. Treba si ale povedať, že pre Lotto či Kaťušu bola zaujímavá pozícia na čele pelotónu aj kvôli prezentácii ich farieb. V záberoch kamier boli takmer tak často ako unikajúci pretekári.
 
Dvadsať bodov zo šprintérskej prémie si pripísal Marco Marcato, v pelotóne bol najrýchlejší Kristoff pred Matthewsom, Kittelom a Greipelom. Nič zásadné sa teda v zelenej súťaži nemenilo. Je menším prekvapením, že sa ešte stále toľko pretekárov zapája do boja o body, keďže už má Kittel taký veľký náskok.
 
V ďalšom priebehu došlo k druhému väčšiemu pádu dnešného dňa po ktorom sa na zemi ocitol aj Romain Bardet (Ag2r), už pred tým si vyskúšal asfalt aj Jakob Fuglsang (Astana). Nebol to pre nich dobrý deň.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna28,5 km pred cieľom - Sevignacq
Historická obec založená medzi 10. a 11. storočím s románskym Kostolom Saint-Pierre, ktorý je vďaka oddelenému priestoru pre Kagotov jednou z mála spomienok na stáročia prenasledovania tejto skupiny ľudí v juhozápadom Francúzsku a severnom Španielsku. Kagoti (ang. Cagots, špa. Gafos, čes. Agoti) bola prenasledovaná skupina ľudí od 11. až do 18. storočia. Kagoti nemali dovolené zúčastňovať sa na kultúrnom, politickom a ekumenickom živote, mali buď úplne zakázaný prístup do kostola, alebo mali vyhradený priestor tak ako v Sevignacq. V mestách žili v oddelených getách. Boli považovaní za chorých, skazených, niekde ich označovali ako kanibalov. Táto skupina nebola etnickou, ani náboženskou, išlo o príslušnosť ku skupine Kagotov na základe predkov.
 
 
Už hodinu pred dojazdom klesol rozostup pod minútu a na čele pelotónu sme videli Movistar, Ag2r či Astanu, teda celky, ktoré nemali šprintérske ambície. Tie, ktoré áno, mali ešte príležitosť pošetriť sa. Všetko vyzeralo ideálne.
 
28 km pred páskou sa pokúsil o prekvapenie Maciej Bodnar, ktorý odišiel regiznovanej dvojke a razantne zvýšil tempo etapy. To v pelotóne spôsobilo nervozitu a ďalší pád, v ktorom sa ocitol aj Alberto Contador (Trek). El Pistolero pokračoval bez problémov, no Michael Gogl z jeho celku bol poriadne zodretý. 
 
Bodnarova snaha pokračovala a nevyzeralo to s ním vôbec márne. 40 sekúnd náskoku si udržiaval dlhé kilometre. Viacero tímov vyčerpalo všetkých domestikov. Napokon padol až dvesto metrov pred páskou a to už vrcholila šprintérska bitka.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Opäť to bolo bez klasických vlakov a znova sa to príliš skoro otvorilo Edvaldovi Boassonovi Hagenovi (Dimensions Data). Marcel Kittel (Quick-Step) čakal najdlhšie a znova dvíhal ruky nad hlavu po suverénnom výkone. Dylan Groenewegen (LottoNL) zvolil iba taktiku nasledovať Nemca bez toho, aby mu vykukol z háku. Aj vďaka tomu bral druhú priečku. Slabnúci Hagen trošku zavrel Michaela Matthewsa (Sunweb) pri bariére. Ten to narozdiel od Cavendisha minulý utorok vzdal a zmieril sa so štvrtou pozíciou. Akoby uznal, že sa nemal tlačiť na nevýhodnú stranu. Nedarilo sa Greipelovi ani Kristoffovi. Aj dnes jazdci ich tímov pracovali na čele balíka zbytočne.
 
V celkovom poradí k zmenám nedošlo, no v našom ďalšom spravodajstve sa dozviete, ako sú na tom pretekári, ktorí dnes spadli. V bodovacej súťaži zvýšil Kittel náskok na Matthewsa, činí už 133 bodov.
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:34:27 120
2. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 50
3. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 25
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00 15
5. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00 5
6. CIMOLAI Davide FDJ link ikonka 00:00  
7. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00  
8. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
9. SWIFT Ben UAE Team Emirates 00:00  
10. WYSS Danilo BMC Racing Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 47:01:55 25
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:51  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:37  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:44  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:13  
9. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 03:06  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:53  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 335
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 202
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 171
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 97
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 94
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 60
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 30
3. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 27
4. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 23
5. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 18
6. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 17
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 47:03:57
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:58
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 03:28
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 06:44
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 13:21
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 16:42
 
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 61 km - AIRE-SUR-L'ADOUR (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 58 km - Côte d'Aire-sur-l'Adour: dĺžka 1,2 km; sklon 4,2 % (1 bod)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Hlavnou témou jedenástej etapy bude, či niekto dokáže poraziť Marcela Kittela. Nemecký pretekár disponuje obrovskou rýchlosťou, a keď sa dokázal presadiť aj vo včerajšom technickom finále, kde si ustrážil pozíciu, jeho forma, sebavedomie a motivácia vyhrávať musia byť na vysokej úrovni. Tentoraz posledný kilometer nie je komplikovaný, ale pôjde sa cez kruhový objazd a jednu miernu zákrutu, kde sa dá udržať potrebná pozícia. Na svoju príležitosť netrpezlivo čaká André Greipel, ale aby sa presadil, musí naplno využiť svoj ledad-out, aby Kittel zostal niekde vzadu, pretože v priamom súboji nemá jazdec tímu Quick-Step konkurenciu. Aj Alexander Kristoff využíva dobre svojich spolujazdcov, ale potrebuje chirurgicky presne načasovať svoj špurt, pretože sa už niekoľkokrát presvedčil, že súperi sú pred páskou veľmi rýchli. Znovu sa budú tlačiť dopredu Groenewegen, Bpuhanni, Degenkolb, Selig alebo Hagen a nikto z nich nebude chcieť darovať Kittelovi piaty triumf zadarmo.    
 
 
Krátky opis trasy:
Najrýchlejší cyklisti sa dostanú do hry aj v jedenástej etape, ale bude to ich posledná príležitosť v druhom týždni, pretože pelotón sa dostane do mesta Pau. A teda Pyreneje sú na dosah ruky. Trasa je znovu poskladaná pre šprintérov, ktorí s jednou horskou prémiou a rovinatým finále nemôžu skrývať záujem o etapový triumf. Opäť to bude 200-kilometrová túra, uvidíme, či sa nájdu statoční jazdci, ktorí dokážu v brejku vytrápiť šprintérske zoskupenia. Známa cyklistická destinácia Pau patrí medzi najčastejšie navštevované mestá na Tour de France. Poslednýkrát tu finišovala etapa v sezóne 2012, v úniku sa presadil Pierrick Fédrigo.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 18:15
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Petr Benčík
spolukomentátor C-I.sk: Matej Vyšňa