20. 22.7. rovinata etapa ciel rovina Marseille > Marseille 22,5 km Bodnar
 
tdf 2017 profil 20 mapa 2
mapa etapy (© letour.fr)
 
etapa 20
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Posledný dôležitý deň pre celkovú klasifikáciu mal rozhodnúť o celkovom víťazovi, ale len málokto pochyboval, že Chris Froome stratí žltý dres. No Rigoberto Urán a Romain Bardet boli odhodlaní urobiť na trati všetko a v poradí skončiť čo najvyššie. Ďalšie pomery v najlepšej desiatke boli ustálené, na deviatu priečku mohol ešte poskočiť Alberto Contador
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaMarseille
Hlavné mesto historickej oblasti Provence (Provensalsko), po Paríži je to druhé najväčšie mesto vo Francúzsku s viac ako 850 000 obyvateľmi, pričom celá aglomerácia má takmer ešte raz toľko obyvateľov, navyše je to zrejme najstaršie mesto vo Francúzsku, ktoré založili okolo roku 600 p.n.l. grécki námorníci. Dnes je hlavným mestom departementu Bouches-du-Rhône a zároveň regiónu Provence-AlpesCôte d’Azur. Marseille je hospodársky najdôležitejšie mesto celého francúzskeho juhu, významné centrum všetkého priemyslu. Je tiež obľúbenou turistickou destináciou so 7 miliónmi návštevníkov ročne. V meste je letisko, metro, viacero univerzít. Prístav v Marseille, najväčší vo Francúzsku a jeden z najdôležitejších v Stredozemnom mori, je kanálom spojený s riekou Rhône (Róna). Marseille má 13 družobných miest, z toho takmer všetky sú veľkými metropolami a prístavmi (Šanghaj, Glasgow, Hamburg, Dakar, Kodaň, Pireus, Janov, Haifa).
 
 
Pretekárov potešila správa, že v Marseille nemal fúkať silný vietor, čo bola pre niektorých jazdcov potešiteľná skutočnosť najmä na úsekoch na pobreží. Ako prvý sa usadil na dlhšiu dobu na čele priebežného poradia Taylor Phinney (Can-Drapac), ktorý prekonal trasu za 29:21 a na začiatku štartového poľa nemal konkurenciu. Albert Timmer (Sunweb) stratil v cieli 50 sekúnd.
 
Dnešná časovka sadla Maciejovi Bodnarovi, jazdec tímu Bora - Hansgrohe dosiahol čas 28:15, čím prekonal Phinneyho o 66 sekúnd. A to bol významný rozdiel a poľský borec mal našliapnuté na parádny výsledok. Bodnar bol najrýchlejší aj na obidvoch meraných úsekoch.
 
Nepokoril ho ani Vasil Kirienka z celku Sky, ktorý za ním zaostal 67 sekúnd. Na priebežnú druhú priečku sa zaradil Jasha Sütterlin (Movistar), ale aj španielsky jazdec dosiahol pomerne vysoké manko 42 sekúnd. Podobný čas dosiahol Jack Bauer z Quick-Stepu a priebežného lídra nezosadil ani Tony Martin (Kaťuša-Alpecin). Nemecký pretekár ťahal celý čas za kratší koniec a v cieli dosiahol manko štrnásť sekúnd. Maciej Bodnar tak porazil posledných dvoch majstrov sveta v tejto disciplíne. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaBazilika Notre-Dame-de-la-Garde
Baziliku Notre-Dame-de-la-Garde postavili na základoch starej pevnosti na najvyššom prírodnom bode mesta v rokoch 1853 až 1864 a dnes patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, pričom bazilika má slúžiť aj ako ochrana pre miestnych rybárov a námorníkov, posledná rekonštrukcia sa skončila v roku 2008, najvýraznejšia na vyzdobenej bazilike je veža, ktorá meria 41 m, na nej je zvonica s výškou 12,5 m a na nej je umiestnená monumentálna socha Panny Márie s výškou 11,2 m. Vnútornej výzdobe dominujú rôznorodé mozaikové vzory.
 
 
Úlohu favorita stopercentne nepotvrdil Stephan Küng z BMC, ktorý zaostal 34 sekúnd. Hneď v prvej zákrute na trati mal pád Jonathan Castroviejo (Movistar), po včerajšom druhom mieste v etape sa opäť predviedol Nikias Arndt (Sunweb), ktorý zastavil časomieru na hodnote 28:43 a patrila mu tretia pozícia. Zdeněk Štybar prekonal trasu za 30:02 a ocitol sa v druhej desiatke.
 
Vynikajúce predstavenie ukázal Michal Kwiatkowski. Jazdec tímu Sky viedol na obidvoch medzičasoch, ale v cieli napokon stratil jednu sekundu a pätnásť stotín. Tesný poľský súboj o prvenstvo tak vyhral Maciej Bodnar.
 
 
video v clanku ikonka ciernaMartin a Štybar na prudkom stúpaní 
 
 
Dobrý deň nemal Primož Roglič (Lotto-Jumbo), ktorý na prvom meranom úseku strácal 25 sekúnd, a keď musel meniť bicykel pred jediným kopcom, jeho šance na etapu sa znížili na minimum. Ako prví z najlepšej desiatky sa objavili na trati Contador a Barguil a práve francúzsky jazdec bol vyhlásený za najbojovnejšieho jazdca celej Tour de France. Contador už na prvom medzičase predbiehal svojho súpera a posúval sa na deviatu priečku v GC. Španielsky borec sa na druhom meranom úseku takmer vyrovnal Kwiatkowskemu, chýbalo mu len pár desatín sekundy, Barguil tu zaostával 46 sekúnd. Roman Kreuziger dosiahol výsledný čas 30:34.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtadión Orange Vélodrome
Postavený v roku 1937 pre Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 1938, Vélodrome (ktorý pôvodne zahŕňal cyklotrasu) bol vtedy prestavaný pre futbalové Euro 1984, následne sa tu konali Majstrovstvá sveta 1998 a nedávno Euro 2016. V roku 2016 došlo aj k veľkej rekonštrukcií, pridaní strešnej konštrukcie a k premenovaniu na Orange Vélodrome s kapacitou 67 000 divákov, čo z neho robí druhý najväčší štadión vo Francúzsku.
 
 
Súboj troch vedúcich jazdcov celkového poradia najlepšie odštartoval Chris Froome, ktorý nenechal nikoho na pochybách, kto je na tomto podujatí pánom. Na prvom medzičase stratil iba dve sekundy na Kwiatkowskeho, kým Uránova strata bola 26 sekúnd, a najhoršie si viedol Bardet, domáca hviezda zaostávala už 45 sekúnd a strácala druhú priečku.
 
Medzitým prišiel do cieľa Alberto Contador, ktorý sa zaradil na priebežnú piatu priečku. A poslednú výzvu zvládol aj Simon Yates, ktorý nemal problémy s udržaním bieleho dresu. Druhý meraný úsek len potvrdil, čo sme videli predtým. Froome sa radil medzi tých jazdcov, ktorí dnes podávali najlepší výkon, a pred Uránom mal náskok osemnásť sekúnd. Zlý výkon predvádzal Bardet, ktorý tu strácal už 1:17, a na chrbát mu začal dýchať Mikel Landa, ktorý chcel pódium. 
 
Rigoberto Urán mohol byť v cieli spokojný, pretože sa posunul na druhú priečku v GC, hoci tesne pred cieľom musel riešiť menšie technické problémy. Aj Romain Bardet si mohol na konci vydýchnuť, že udržal stupne víťazov, ale len veľmi tesne, o jednu sekundu pred Mikelom Landom. Chris Froome sa stal celkovým víťazom a etapový triumf udržal Maciej Bodnar, na ktorého stratil staronový víťaz Tour šesť sekúnd.
 
Po každej stránke sme videli perfektné vyvrcholenie rozhodujúcej časovky. O etapový triumf sa pobili dvaja poľskí pretekári, svoj prvý triumf na Grand Tour získal Maciej Bodnar. Jazdec tímu Bora - Hansgrohe vybojoval druhé miesto v časovke na Vuelte pred dvomi rokmi, ale dnes sa konečne dočkal veľkého víťazstva. Bodnarovi nesadli ťažké podmienky v úvodnej jazde proti chronometru, ale tentoraz si všetko vynahradil a naplno rozbalil svojej tempárske kvality. Michal Kwiatkowski potvrdil, že na Starú dámu si priviezol výbornú formu, a mohol byť za to odmenený aj etapovým triumfom.
 
 
video v clanku ikonka ciernaDojazd Michala Kwiatkowskeho
 
 
Na etapové pódium sa dostal aj Chris Froome, ktorý síce nevyhral etapu, ako by si veľmi želal. Dnes jasne potvrdil, prečo si náramne veril pred marseillskou časovkou a v poradí bol spokojný aj s malým náskokom, ktorý mal pred hlavnými súpermi. Britský jazdec nemal na trati konkurenciu spomedzi favoritov na titul, a preto si vychutnáva štvrtý celkový triumf na Tour de France.
 
Ani v druhej časovke sa nevytiahol víťazným spôsobom Tony Martin, jeden zo svojich najlepších výkonov predviedol Daryl Impey. Ku kvalitnému predstaveniu sa odhodlal Alberto Contador, ktorý chcel dokázať, že na podujatí mal potrebnú výkonnosť. Z jazdcov na celkové poradie sa podľa očakávania darilo aj Rigobertovi Uránovi, ktorý sa posunul na druhú priečku v poradí. Po dvoch druhých miestach na Gire vybojoval striebornú pozíciu aj na Tour.
 
Na dnešnú časovku len tak ľahko nezabudne Romain Bardet, ktorý sa na trati poriadne vytrápil, musel byť veľmi nervózny. Namiesto toho, aby dostal pod tlak Chrisa Frooma, dal šancu Mikelovi Landovi, aby mohol dúfať v pódium. Francúzsky borec takmer stratil 77-sekundový náskok na svojho španielskeho súpera, čo by bola pre neho veľká tragédia, ak by o túto výhodu a pódium skutočne prišiel. Ostatní jazdci udržali svoje pozície, kozmetickú zmenu sme zaregistrovali na konci Top 10. Ale Warrenovi Barguilovi to nezhoršilo náladu, veď sa stal aj najbojovnejším jazdcom celých pretekov. Biely dres po dnešnom dni patrí Simonovi Yatesovi.      
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Macieja Bodnara (víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť. Som veľmi šťastný. V horúcom kresle som sedel tri hodiny, bolo to veľmi napínavé, ale na štadióne panovala skvelá atmosféra. Som veľmi prekvapený. Cítil som sa dobre, a keď prešiel cez pásku Michal Kwiatkowski, ktorý je výborným časovkárom, začal som veriť, že to môžem udržať až do konca. Potom som nervózne čakal na Frooma, ale vyšlo mi to."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (víťaz GC)
"Je to úžasný pocit. Na trati sme museli bojovať až do záverečnej časovky, ale všetci sme tam nechali všetko, čo nám ešte zostalo v zásobách. Pred časovkou to bolo veľmi tesné, ale ja mám rád tlak, ktorý ma motivuje k lepším výkonom."
 
 
Výsledky
1. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe 28:15 120
2. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:01 50
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:06 25
4. MARTIN Tony link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:14 15
5. IMPEY Daryl ORICA - Scott link ikonka 00:20 5
6. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:21  
7. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:28  
8. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:31  
9. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:34  
10. CHAVANEL Sylvain Direct Energie 00:37  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 83:55:16 25
2. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:54  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 02:20  
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 02:21  
5. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 03:05  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 04:42  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 06:14  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 08:20  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 08:49  
10. BARGUIL Warren Team Sunweb 09:25  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 364
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 204
3. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 200
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 163
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
6. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 146
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 169
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 80
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 64
4. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 55
5. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 51
6. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 47
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 84:01:30
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 02:06
3. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 27:07
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 35:50
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 47:38
6. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 1:06:29
 
 

 
 
Prémie na trase:
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Jazda proti chronometru obsahuje všetko. Rýchle a technické úseky, plus krátke stúpanie, takže je ťažké presne určiť, ktorému typu jazdcov sadne najviac. Ale keďže sa nachádzame na konci náročných pretekov, rozhodujúce bude to, komu zostalo najviac paliva v nádrži. Počas celých troch týždňov sa prezentoval v silnom prevedení tím Sky a britská zostava dominovala už v Düsseldorfe, preto bude mať veľké ambície aj v Marseille. Je veľmi ťažké predstaviť si, že Chris Froome prehrá bitku o žltý dres v časovke proti Uránovi a Bardetovi. Britský jazdec bude dokonca adeptom aj na etapový triumf, veď v tejto edícii ešte nezískal víťazstvo, čo sa mu v predchádzajúcich edíciách nestalo. Dobrý výkon očakávame aj od Kiryienku a Kwiatkowskeho, ktorí ukazovali silné tempárske vlohy na každom profile. Romain Bardet a Rigoberto Urán budú proti sebe jazdiť o druhú priečku. Kolumbijský cyklista dosahoval lepšie výsledky v tejto disciplíne, ale domáci reprezentant disponuje ohromnou vôľou. Na etapový triumf si bude robiť zálusk Stephan Küng, ktorý v predchádzajúcej ITT skončil na druhej priečke. S dobrým výkonom sa bude chcieť rozlúčiť Tony Martin, ktorý bol doteraz mimo záujmu, ale na Tour ešte nepovedal posledné slovo. Na túto etapu sa zameriaval Castroviejo, budeme zvedaví, k akému výkonu sa vyžmýkajú Cummings alebo Bodnar. Zaujímavé predstavenie môže predviesť Primož Roglič, ktorý už vyhral etapu, ale profilove mu sedí aj marseillská časovka. Slovinský borec ovládol ITT na minuloročnom Gire, a keď sa postaví na štart koncentrovaný aj tentoraz, bude pre všetkých nepríjemným súperom.               
 
Krátky opis trasy:
V priebehu pretekov absentovala časovka jednotlivcov. Tá sa nakoniec objaví v predposlednej etape, nebude príliš dlhá a je situovaná do veterného Marseille. Štartovať sa bude na slávnom futbalovom štadióne Vélodrome, z ktorého bude pokračovať cesta na prímorskú triedu La Corniche. Na tomto úseku je pripravená rýchla, 7-kilometrová pasáž, kde sa dostanú do výhody špecialisti na ITT, a ešte viac im pomôže, ak bude na tomto úseku fúkať silný vietor. Potom sa cyklisti presunú smerom do mesta a úplne zmenia rytmus, pretože na trati sa objaví menšie, ale významné stúpanie (1,2 km; 9,1 %), ktoré ich zavedie ku katedrále Notre-Dame de la Garde. Odtiaľ bude nasledovať krátky zjazd, jazdci sa opäť dostanú na La Corniche a na záverečných piatich kilometroch po rovine sa bude bojovať o každý sekundu, až kým sa cyklisti neobjavia znovu na Stade Vélodrome. Zaujímavá časovka ponúka technické úseky, rýchle pasáže na pobreží, ale aj menšie stúpanie, takže všetko nasvedčuje tomu, že v Marseille uvidíme napínavé vyvrcholenie celých pretekov.                      
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:55
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Adam Szabó
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko