4. 4.7. rovinata etapa ciel rovina Mondorf-les-Bains > Vittel 207 km Démare
 
etapa 04
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Pretekári dostali k dispozícii jednoduchý profil a počas dňa sa nemali objaviť žiadne výkyvy počasia, čo malo len a len vyhovovať najrýchlejším jazdcom v pelotóne. Predchádzajúci špurt si užil Marcel Kittel, ale na podujatí je konkurencia veľmi vysoká, takže nemecký jazdec nemal dopredu nič isté. Finále nebolo veľmi technické, ale posledné stovky metrov dosahovali mierny sklon necelých dvoch percent. V meste Vittel sa chcel znovu predviesť Peter Sagan, ktorý po včerajšom triumfe naštartoval svoju jazdu za zeleným dresom.   
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠtart a únik Van Keirsbulcka
 
 
Na začiatku etapy v rodisku bratov Schleckovcov panovala príjemná atmosféra a takáto nálada zostala na trati aj po oficiálnom otvorení štvrtej previerky, pretože do úniku sa dostal iba Guillaume van Keirsbulck z tímu Wanty - Groupe. Pretekári na luxemburskom území strávili len sedem kilometrov a cez mesto Schengen sa dostali do Francúzska.
 
Jednoduchý terén, len jeden vrchársky bod a takmer stopercentne istý hromadný dojazd balíka odradil všetkých jazdcov od pobytu v úniku. Jediným odvážlivcom bol Guillaume van Keirsbulck, ktorý si nelámal hlavu so sólovou jazdou na čele pretekov. S touto situáciou boli veľmi spokojní ostatní cyklisti, úvodné kilometre etapy sa odohrali v pokojnom tempe.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna199,5 km pred cieľom – Schengen
Vinárska obec na rozhraní troch krajín (Luxembursko, Nemecko, Francúzsko) sa zapísala do histórie v júni 1985, kedy tu na lodi na rieke Moselle podpísali prvú Zmluvu o odstránení európskych hraničných kontrol, dnes nazývanú ako Schengenská zmluva. Pôvodnú dohodu uzavrelo 5 krajín, a to štáty Beneluxu, Nemecko a Francúzsko. Dnes je súčasťou tohto priestoru 26 krajín, vrátane Slovenska, a celkovo ide o 420 miliónov obyvateľov v Európe, ktorí môžu voľne cestovať. V meste sídli Centrála Schengenského priestoru ako aj Európske múzeum.
 
 
Po oficiálnom otvorení etapy viaceré tímy striehli, aby sa nedostala dopredu silná skupina, ale keď prejavil záujem iba zástupca z tímu Wanty - Groupe, všetko napätie opadlo. Na čele balíka sa pohyboval aj Juraj Sagan, ale keď vyrazil do brejku len jeden borec, mohol sa porozprávať so zástupcami ostatných tímov. 
 
Guillaume van Keirsbulck je špecialistom na kockové klasiky a sedem rokov jazdil v Quick-Stepe, kde sa zameriaval na tieto podujatia. V tejto sezóne však prestúpil do celku Wanty - Groupe, pretože chcel na klasikách jazdiť ako líder celku. V tomto roku dosiahol najlepší výsledok na hlavných jednorazovkách na G-W, kde finišoval na dvadsiatej priečke, a hneď potom obsadil na Tri dni De Panne Koksijde dvanáste miesto. Ale v ročníku sa mu najviac darilo na jednodňovom podujatí Le Samyn, kde získal titul.
 
Zástupca belgického pro-konti zoskupenia sa ocitol v úniku tretíkrát v rade, nominovaní cyklisti odvádzali veľmi dobrú prácu pre sponzorov tímu. Van Keirsbulck po skončení etapy určite dostane veľkú pochvalu od podporovateľov zoskupenia, pretože im zabezpečil značnú mediálnu pozornosť.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna158,5 km ped cieľom – Ennery
Nachádzame sa v údolí rieky Moselle, v malom mestečku, neďaleko ktorého je umiestnená fabrika koncernu PSA Peugeot-Citroen. Vo výrobnom závode PSA Trémery sa od roku 1979 vyrába hlavná časť motorov tohto francúzskeho koncernu. Do roku 2014 sa tu vyrábalo až 80 % naftových motorov, zatiaľ čo v súčasnosti je viac ako 50 % benzínových. Dominantou oblasti je nový Most Laurenta Barbiera otvorený v roku 2014. Dva 200 metrov dlhé a 21 metrov široké oblúky sú vyrobené z miestnej lotrinskej ocele. Most nahradil starý poškodený Most Rapilly, po ktorom viac ako 20 rokov nemohla prechádzať nákladná doprava.
 
 
V pelotóne určoval tempo dlhú dobu len tím Sky a britská zostava dovolila jedinému útočníkovi vybudovať si náskok, ktorý presiahol trinásť minút. Pri nie veľmi vysokej priemernej rýchlosti bol rozdiel medzi únikom a balíkom až deväť kilometrov. Sky nepotreboval chytiť Van Keirsbulcka, dnes to mala byť úloha šprintérskych zoskupení. Ako prvý tak prebral zodpovednosť za vývoj etapy tím Lotto - Soudal, potom sa k nemu pridal aj Quick-Step.
 
Thomas de Gendt a Julien Vermote zvýšili rýchlosť pelotónu a výrazne okresali z náskoku Van Keirsbulcka, ktorý v tomto momente stratil vyše päť minút. Po tejto aktivite šprintérskych celkov hlavná skupina zaostávala cez sedem minút. Potom vyslal svojho zástupcu na čelo balíka aj tím FDJ, favoriti na etapový triumf nechceli nič podceniť, aj keď vpredu jazdil iba jeden pretekár. Stále však nebolo tempo vysoké, po dvoch hodinách priemerná rýchlosť zľahka prekročila 40 km/h.
 
Silu pelotónu zvýšil aj zástupca z Cofidisu, ktorý sa takisto podujal diktovať tempo. Bolo zrejmé, že etapový triumf chcel získať aj Nacer Bouhanni, ktorý mal veľkú motiváciu, pretože sa narodil neďaleko cieľového mesta Vittel a etapa končila v jeho rodnom regióne Lotrinsko.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna90,5 km pred cieľom – Rosieres-en-Haye
V katastri tejto dediny sa rozprestiera najvýkonnejšia solárna elektráreň vo Francúzsku Toul-Rosieres Photovoltic Power Station. Stojí na mieste bývalej americkej leteckej základne nazývanej „136“. Tá bola zrušená v roku 2004, a potom sa začalo s čistením 8 tisíc ton znečistenej pôdy. Bolo zbúraných 170 objektov, z ktorých väčšina mala azbestové prvky. Elektráreň bola v plnej prevádzke spustená v máji 2012 a využíva 1,4 milióna fotovoltaických panelov o rozlohe 120 hektárov. Celý areál má rozlohu 360 hektárov. Používajú sa tu najnovšie solárne moduly americkej výroby nazývané „tenký film“ ktoré sú o 20 % výkonnejšie v porovnaní s klasickou technológiou. Elektráreň dokáže pokryť až 60 tisíc obyvateľov.
   
 
Promenáda šprintérskych zoskupení v pelotóne pokračovala aj naďalej a tentoraz sa do nej zapojil Kaťuša - Alpecin. Zostava okolo Alexandra Kristoffa jazdila aktívne aj v druhej etape, ale po hromadnom páde nebola schopná pomôcť svojmu lídrovi v hromadnom špurte. Dnes si podobné zaváhanie nepripúšťali. Vzhľadom k tomu, že v balíku pracovali viaceré celky, náskok Van Keirsbulcka stále klesal, ale belgický cyklista strácal pôdu pod nohami aj preto, že už musel byť vyčerpaný.
 
Na druhej strane pelotón nechcel veľmi skoro zlikvidovať únik, čo by mohlo vyprodukovať nové ataky. Päťdesiat kilometrov pred páskou bola pripravená rýchlostná prémia, čo dostalo do pohotovosti všetkých šprintérov, pretože v balíku sa bojuje len výnimočne o sedemnásť bodov.
 
Po vedúcom pretekárovi, ktorý uchmatol maximum bodov na prémii, sa presadil v špurte pelotónu Arnaud Démare, ktorý na páske porazil Petra Sagana. Za nimi sa objavili Greipel s Kittelom. Pekná bodová porcia bola motiváciou pre vytvorenie šprintérskych vláčikov, aj Petrovi Saganovi rozbehol špurt Selig. Svetový šampión si pripísal pätnásť bodov, pričom v uplynulých dvoch previerkach si polepšil na prémiách o trinásť bodov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠprintérska prémia štvrtej etapy
 
 
V tesnom závese sa nachádzalo jediné kategorizované stúpanie, na jeho vrchole strácala hlavná skupina deväťdesiat sekúnd a bolo len otázkou času, kedy bude chytený osamotený líder pretekov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ - Vittel
Patrí k najznámejším kúpeľným mestám vo Francúzsku. Tunajšia termálna voda je charakteristická vysokým obsahom vápniku, horčíku a síranov. Je prvým kúpeľným centrom kde sa nachádza kúpeľný hotel spojený s kasínom. Nachádza sa tu tiež Francúzske olympijské tréningové centrum, jazdecký klub a tri golfové ihriská. Jedným z hlavných partnerov Tour je tradične firma Vittel – výrobca minerálnych vôd, člen korporácie Nestle. Prvá plniaca linka na sklenené fľaše tu bola otvorená v roku 1875, dovtedy sa plnilo ručne do keramických fliaš. V roku 1930 spustili 4 nové automatizované linky plniace až 6000 fliaš za hodinu. V roku 1968 sa Vittel stala prvou firmou na svete, ktorá masovo predávala nápoje v PVC fľašiach. Od roku 1994 sa využívajú PET fľaše. V roku 2004 tu otvorili najväčšiu plniacu linku na svete.
 
 
Guillaume van Keirsbulck sa vrátil do balíka sedemnásť kilometrov pred cieľom, takže belgický pretekár strávil sám na čele pretekov predlhých 190 kilometrov. Potom už prebiehala pozičná bitka v pelotóne. Dopredu sa začali tlačiť šprintérske zoskupenia, ale aj jazdci na celkové poradie, pretože sme sa dostali do najdôležitejšej časti dnešnej etapy. Zostavu Bora - Hansgrohe viedol v týchto okamihoch Juraj Sagan
 
Záverečné kilometre prebehli na pomerne úzkej ceste, čo len zvyšovalo nervozitu v každom tíme. Na čele sa prelínali viaceré celky a šprintéri nemali jednoduchú úlohu, aby si vybrali tú najlepšiu stopu.
 
Po poslednej zákrute sme videli hromadný pád, ktorý však nezastavil šprintérov, ktorí sa pohybovali na samotnom čele. Ďalší pád sa odohral aj tesne pred páskou a etapový triumf vybojoval Arnaud Démare, ktorý porazil Petra Sagana. Tretí skončil Alexander Kristoff.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný špurt štvrtej etapy
 
 
V meste Vittel sme videli skutočne hektický a nepríjemný dojazd. Prvý pád pred páskou zastavil viacerých borcov, ktorí však nemali záujem bojovať o etapový triumf, ale na zemi sa ocitol aj líder pretekov Geraint Thomas. Druhú kolíziu spôsobil konfliktný stret medzi Saganom a Cavendishom, po ktorej britský jazdec spadol a strhol zo sebou aj Degenkolba so Swiftom.
 
Mark Cavendish sa snažil dostať popri bariére cez Petra Sagana, ale prepískol to, svetový šampión sa pochipiteľne nenechal predbehnúť. Cavendish narazil do bariéry a spadol. Peter Sagan hneď po dojazde išiel do tímového autobusu Dimension Data a chcel sa ospravedlniť. Podľa bezprostredných vyjadrení britského šprintéra nevidel a nemal šancu sa mu vyhnúť. Cavendish si pri páde poranil pravú ruku.
 
Peter Sagan bol napokon po dojazde potrestaný. Podľa pravidiel UCI obdržal finančnú pokutu dvesto frankov, bol zaradený na koniec svojej skupiny (115. miesto) a zároveň dostal 30-sekundovú penalizáciu. A okrem toho mu bude odrátaných 50 bodov v bodovacej súťaži. 
 
Toto pôvodné rozhnodnutie rozhodovia nakoniec zmenili a Peter Sagan bol vylúčený z pretekov kvôli ohrozeniu súpera!
 
Zdôvodnenie rozhodcov: "Rozhodli sme sa diskvalifikovať Petra Sagana po búrlivom šprinte. V špurte ohrozil viacerých jazdcov, Marka Cavendisha a ďalších, ktorí boli zapletení do kolízie, ktorá sa odohrala tesne pred páskou. Použili sme článok 12.104 hovoriaci o nesúmernom šprinte a v takomto prípade môže nastať aj diskvalifikácia pretekára."
 
 
sagan 2017 tdf cavendish 2 bohf
Mark Cavendish s Petrom Saganom (© BORA - hansgrohe / VeloImages)
 
 
video v clanku ikonka ciernaKolízia Sagana s Cavendishom
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo nepotrestaného incidentu medzi Cavendishom a Veelersom
 
 
V každom prípade etapový triumf získal Arnaud Démare, ktorý sa presadil prvýkrát v kariére na Tour de France. Jazdec tímu FDJ len potvrdil výbornú formu a perfektne sa zorientoval v nebezpečnej koncovke, keď sa vždy pohyboval vpredu a eliminoval riziko pádu. Na konci mal pripravenú dobrú pozíciu André Greipel, ktorému zostal až do konca jeden kolega, ale vo finále sa nechal zavrieť. Potrebnú rýchlosť pre páskou neukázal Nacer Bouhanni, blízko k etapovému triumfu bol Alexander Kristoff, ale ani on nedokázal zareagovať na skvelý a suverénny špurt Arnauda Démara.
 
Keďže do špurtu sa nezapojil Marcel Kittel, ktorého zastavil ešte predchádzajúci pád, po zisku päťdesiatich bodov sa dostal do zeleného dresu Arnaud Démare, ktorý jazdí veľmi odhodlane aj v tejto súťaži. Na svojom konte má 124 bodov, druhý v poradí Marcel Kittel doteraz získal 81 bodov. Peter Sagan po odpočítaní päťdesiatich bodov disponuje len pätnástimi bodmi. Na štarte dnešnej etapy mal práve 50 bodov, o ktoré zároveň prišiel po rozhodnutí rozhodcov, ale zostalo mu pätnásť bodov, ktoré získal na dnešnej šprintérskej prémii. 
 
Na čele celkového poradia zostal Geraint Thomas, ktorému sa na konci nevyhli problémy, a vedúce priečky sa nemenili ani vo vrchárskej klasifikácii a v súťaži do 25 rokov. 
 
Sumár reakcií budeme publikovať čoskoro...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana hneď po pretekoch, pred diskvalifikáciou
"Finále bolo drastické, nakoniec som skončil druhý. Dopadlo to, ako to dopadlo. V závere sa tam natlačilo veľa ľudí, takže to dopadlo zle pre Marka Cavendisha, čo ma veľmi mrzí, lebo som nevedel, že akurát ide po pravej strane zozadu. Išiel som za Kristoffom, chcel som sa dostať za neho, ale práve vtedy tam prišiel Mark, nabúral do mňa a aj do bariér. Na reakciu som nemal veľa času."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juraja Sagana o bratovom incidente
"Mne to prišlo asi tak, že Cavendish sa pokúšal prekĺznuť tam, kde sa zmestiť nemohol. Mne pripadala tá Peťova vystrčená ruka ako neúmyselná. Skôr to vyzeralo, že Peťo chcel chytiť balans, preto sa tak oprel."
 
 
Výsledky
1. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 4:53:54 120
2. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 50
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
4. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 15
5. PETIT Adrien Direct Energie 00:00 5
6. ROELANDTS Jurgen Lotto Soudal link ikonka 00:00  
7. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00  
8. MORI Manuele UAE Team Emirates 00:00  
9. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:00  
10. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
183. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 03:57  
DSQ SAGAN Peter BORA - hansgrohe diskval.  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie po etape
1. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 14:54:25 25
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:12  
4. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16  
5. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:25  
6. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:30  
7. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:32  
8. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:32  
9. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:33  
10. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:34  
189. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 18:01  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 124
2. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 81
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 66
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 63
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 43
6. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 38
 
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BROWN Nathan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 3
2. PHINNEY Taylor Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 2
3. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 2
4. CALMEJANE Lilian Direct Energie 1
5. VAN KEIRSBULCK Guillaume Wanty - Groupe Gobert 1
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 14:54:50
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:12
3. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:13
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 00:15
5. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:20
6. BETTIOL Alberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:27
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 50 km - GOVILLER (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 37 km - Col des Trois Fontaines: dĺžka 1,9 km; sklon 7,4 % (1 bod)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Podujatie pokračuje ďalšou šprintérskou etapou a aj najrýchlejší borci sa môžu tešiť na príjemné počasie. Na trati sa neobjaví silný vietor a veľkú motiváciu nedostanú ani utečenci, pretože organizátori položili na cestu len jeden vrchársky bod, takže nič by nemalo narušiť hromadný špurt. O pelotón sa postarajú Quick-Step Floors, Lotto - Soudal, FDJ alebo Dimension Data, proti ktorým to bude mať únik veľmi ťažké. V druhej etape predviedol suverénny špurt Marcel Kittel a nemecký jazdec dostane ďalšiu šancu, aby predviedol svoju maximálnu rýchlosť. V samotnom finále sa nachádzajú pred páskou dve zákruty, ale záverečných 1500 metrov bude veľmi rýchlych a priamočiarych, kde sa dá pripraviť potrebná pozícia pre koncovku. Kittel zvládol dojazd druhej etapy aj bez bezprostrednej pomoci od kolegov, no skúsený belgický celok zaiste nenechá svojho šprintérskeho lídra napospas osudu druhýkrát za sebou. Ak sa dostane nemecký cyklista do dobrej pozície pred páskou, bude veľmi náročné poraziť ho. Na férový súboj so svojím krajanom si trúfa André Greipel, ktorý sa bude veľmi spoliehať na svoj lead-out,. Ak Lotto - Soudal zvládne svoju úlohu, Greipel môže poraziť aj rýchlejšieho Kittela.
 
Vo výbornej forme jazdí Arnaud Démare, ktorý má takisto pri sebe kvalitnú podporu a aj on môže z tejto skutočnosti poriadne vyťažiť. S veľkou gurážou sa postaví na štart Mark Cavendish, ktorý sa bude v závere spoliehať na svoj inštinkt, pretože aj sám priznal, že momentálne nie je najrýchlejší. Do špurtu sa zapoja aj Dylan Groenewegen, Nacer Bouhanni, Sonny Colbrelli alebo Alexander Kristoff, takže pred cieľovou páskou bude veľká tlačenica a rozhodovať budú aj malé detaily. Po svojom triumfe sa dostal do želanej pohody Peter Sagan a určite sa to prejaví aj v nasledujúcich hromadných špurtoch. Svetový šampión sa môže vo finále spoľahnúť na Rüdigera Seliga, ktorý mu bol k dispozícii aj v druhej etape, ale teraz by mala byť ich spolupráca efektívnejšia.             
 
Krátky opis trasy:
Ani štvrtá etapa nebude začínať na francúzskom území, ale v Luxembursku sa zdržia pretekári len krátko. No v dedinke  Mondorf-les-Bains si stihnú všetci spomenúť na bratov Schleckovcov, ktorí sa tu narodili. Karavána Tour sa vráti do krajiny galského kohúta už po desiatich kilometroch a neberie priamočiaru cestu smerom na juh do cieľového mesta Vittel, kde sídli oficiálny dodávateľ pitnej a minerálnej vody Tour de France. Na trati sa nenachádzajú žiadne výrazné profilové prekážky, ktoré by mali prekaziť hromadný špurt, ale organizátori upozorňujú na silný vietor, ktorý sa môže objaviť na trati v tomto regióne.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:30
moderátor štúdia: Tomáš Košec
komentátor RTVS: Vladimír Genda
komentátor RTVS: Andrej Bartáloš
hosť - spolukomentátor: Milan Dvorščík
 
 
 
 
Diskusiu sme sa rozhodli otvoriť pre všetkých, ale budeme ju moderovať, teda vulgárne a k téme nesúvisiace komentáre budeme mazať...