6. 6.7. rovinata etapa ciel rovina Vesoul > Troyes 216 km Kittel
 
etapa 06
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Cyklisti sa museli pripraviť na ďalšiu 200-kilometrovú štreku, ktorá navyše prebehla vo vysokom teple. Po celý deň si museli udržať koncentráciu najmä najrýchlejší pretekári, ktorí si mali zmerať sily v treťom hromadnom špurte na podujatí. Po diskvalifikácii Petra Sagana bol pre nich dôležitý každý hromadný dojazd, pretože práve tadiaľ viedla cesta za zeleným dresom. A to mohlo zvýšiť nervozitu na záverečných úsekoch šiestej etapy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart – Vesoul
Štartujeme v 15-tisícovom mestečku Vesoul na východe Francúzska v departemente Haute-Saône, v regióne Franche-Comté, ktoré sa nachádza pomerne blízko Álp. Zaujímavosťou je tu Kaplnka Notre-Damede-la-Motte, ktorá sa nachádza na vyvýšenej skale nad mestom. Zachovalé historické centrum mesta nazývané Cité Patrimoine zahŕňa klasické meštiacke domy z 19. storočia, ako aj Kostol Saint-Georges budovaný v rokoch 1735-1746 pôvodne ako diecézna katedrála. Tento titul však stratil v roku 1801, pretože diecéza sa presťahovala do Besanconu. Po vpáde nemeckej armády v roku 1940 tu nacisti zriadili jeden z najväčších zajateckých táborov, kde umiestňovali spojeneckých vojakov zajatých najmä počas bojov v severnej Afrike. V okolí obce sa nachádza priemyselná zóna, kde dominujú dodávateľské firmy pre PSA Peugeut-Citroen.
 
 
Ani táto priamočiara previerka nebola veľkým lákadlom pre utečencov. Do úniku sa dostali traja jazdci, ktorí si vytvorili svoju pozíciu hneď po oficiálnom štarte, a nikto iný sa k nim už nepridal. Perrig Quemeneur (Direct Energie), Frederik Backaert (Wanty-Groupe) a Vegard Stake Laengen (UAE Emirates) sa nezľakli dnešného profilu a boli nastavení, že pred balíkom strávia veľmi dlhý čas. 
 
V aktívnej cyklistike pokračoval tím Wanty - Groupe, ktorý sa predstavil vo štvrtom úniku v doterajšom priebehu pretekov. Belgická zostava sa neobjavila v brejku len vo včerajšej etape. Frederik Backaert sa dostal do vedúcej skupiny aj počas tretieho dňa. Štyrikrát v úniku sme mohli vidieť aj zástupcov Direct Energie, ktorí skákali na čelo pretekov aj v rovinatých etapách, pretože na podujatí chýbal ich najrýchlejší jazdec Bryan Coquard. Dnes dostal voľnú ruku Perrig Quemeneur, ktorý v tomto francúzskom tíme jazdí od začiatku svojej kariéry v roku 2007. Vegard Stake Laengen je univerzálnym pretekárom, ktorý je dobrým tempárom, dokáže jazdiť jednorazovky, no v tomto roku zaujal aj konečným šiestym miestom na Okolo Kalifornie.
 
V pelotóne okamžite prebrali zodpovednosť šprintérske zoskupenia, najskôr to boli Lotto - Soudal a Quick-Step Floors. Obidva belgické celky mali dostatočnú kapacitu, aby najmä v prvej časti pretekov jazdili na čele balíka taký dlhý čas. Utečenci tak získali k dobru len niečo cez štyri minúty. Za prvú hodinu etapy sa prekonalo 39 kilometrov.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna162 km pred cieľom – Laudenay
Obec asi 2 km mimo trasy pretekov, v ktorej je však neprehliadnuteľný Chateau de Pailly považovaný za najkrajší renesančný zámok v oblasti Ardenne-Champagne. Dokončili ho roku 1573 na mieste staršej stavby z 13. storočia. Nachádza sa síce na rovine, no má strategickú polohu na okraji regiónu Champagne a pri vstupe do historickej oblasti Burgundy. Patril významnému šľachticovi Gasparadovi de Saulx, ktorý bol blízkym splubojovníkom kráľa Františka I. vo vojnách s talianskymi štátmi. Od roku 1963 je majetkom štátu a za pomoci miestneho občianskeho združenia sa ho spolu s rozsiahlymi záhradami, gaštanovými sadmi a jazerami podarilo zrekonštruovať do pôvodnej podoby. 
   
 
Potom začal kontrolovať utečencov aj tím FDJ. Francúzska zostava podobnú činnosť vykonáva len zriedka takto ďaleko pred cieľom, ale v tomto roku sa veľmi spoliehala na Arnaud Démara, ktorý dostal na TdF komplexnú tímovú podporu. Na prvej horskej prémii bol rozdiel medzi skupinami 3:15, bolo vidno, že brejk mal za sebou veľmi motivovaných šprintérov. Jeden a zároveň svoj prvý vrchársky bod získal Perrig Quemeneur
 
Už piaty deň obhajoval žltý dres tím Sky, ale britská zostava sa pri tejto úlohe príliš nezapotila. Vždy sa našiel niekto, kto veľmi rýchlo prejavil záujem dostať pod kontrolu priebeh etapy, takže partia okolo Chris Frooma mohla aj dnes šetriť energiu na víkendové previerky, kde prídu zaujímavé stúpania. 
 
V polovici úvodného týždňa sa nachádzali za sebou dve šprintérske etapy, počas ktorých chceli jazdci ušetriť čo naviac energie, aby boli pripravení na prichádzajúce horské predstavenia v pohorí Jura. Podľa toho vyzeralo aj tempo dnešnej etapy, priemerná rýchlosť dosahovala štyridsať kilometrov za hodinu, a to predstavovalo na trati rozdiel medzi skupinami dva kilometre. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna112 km pred cieľom – Chaumont
Mesto založené v 10. storočí vošlo do histórie v marci 1814, keď tu bol Napoleon Bonaparte donútený podpísať mierovú zmluvu s Britániou, Ruskom, Rakúskom a Pruskom, čím sa do Európy vrátil mier a francúzske hranice boli vrátené do podoby z čias pred Napoleonovými dobyvateľskými výpravami. V historickom jadre mesta sa nachádza Bazilika sv. Jána Krstiteľa z 13. storočia s typickými gotickými rebrovými klenbami. Bočné steny vypĺňajú reštaurované fresky nemeckých umelcov zo 16. storočia.Toto vzácne dielo má dodnes neznámeho autora. Blízko mesta v údolí Suize sa zachoval historický viadukt Chaumont, ktorý v roku 1856 dokončili za pomoci 2500 robotníkov.
 
 
Náskok vedúcej skupiny prekračoval iba dve minúty. Pelotón stále viedli Lotto - Soudal, Quick-Step Floors a FDJ, ktoré obetovali na túto činnosť po jednom pretekárovi. Bola to teda konfrontácia dvoch trojčlenných formácii, keďže aj v úniku sa pohybovali traja cyklisti. Po bufete stúpol náskok utečencov o jednu minútu, ale netrvalo dlho a všetko sa vrátilo do zabehnutých koľají. Navyše, pracovať začal aj tím Kaťuša, Kristoff musel byť povzbudený po dobrom výkone zo štvrtej etapy.
 
 
video v clanku ikonka ciernaŠprint pelotónu na prémii
 
 
Rýchlostná prémia bola umiestnená na miernom stúpaní, na čele pretekov sa presadil  Frederik Backaert. V hlavnom balíku sa opäť vyrojilo na zostávajúcu bodovú ponuku viacero šprintérov. Veľmi motivovaný útok predviedol Sonny Colbrelli, ale bolo to príliš zavčasu, pred páskou ho predbehli Démare, Matthews a Greipel. Vo veľmi dobrom svetle sa tu ukázal najmä aktuálny líder bodovacej súťaže. Bolo vidno, že aktuálne jazdí vo veľkej pohode. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna74 km pred cieľom – Lignol-le-Chateau
Nádherný renesančný kaštieľ s dvomi vežami Lingol-le-Chateau pochádza z 13. a zo 16. storočia a do súčasnej podoby bola fasáda upravená v 19. storočí. Ide o súkromný objekt neznámeho vlastníka. Je jednou zo vstupných brán do vinohradníckej oblasti Champagne. História vinárstva tu siaha až do staroveku. V 5. storočí v susednom Empernay sv. Rémi (biskup z Reims) pokrstil prvého franského kráľa Clovisa I. - dá sa tak povedať, že prvý franský (francúzsky) kráľ bol pokrstený v Champagne vínom Champagne. Do 17. storočia boli tunajšie vína svetlé, ľahké. Až potom sa začalo s výrobou šumivých vín, z čoho sa stalo samostatné odvetvie. Súčasná registrovaná značka Champagne sa vyrába v štyroch prísne ohraničených regiónoch Montagne de Remis, Vallee de La Marne, Cote des Blancs a Cote des Bar et Monegueux.
 
 
Aj na druhej prémii získal jeden bod Perrig Quemeneur, v tom momente strácal balík cez dve minúty. Na tomto kopci zaútočil z pelotónu Laurent Pichon (Fortuneo), ktorý sa chcel prepracovať do vedúcej skupiny. 
 
Medzitým Bora - Hangrohe vydal vyhlásenie, že podáva protest na športový arbitrážny súd v Lausanne, že Peter Sagan nespôsobil pád Marka Cavendisha a proti rozhodnutiu rozhodcov sa nemal možnosť obhájiť. CAS však túto sťažnosť zamietol.
 
Laurentovi Pichonovi sa nedarilo preraziť na čele pretekov, zostával uviaznutý medzi dvomi skupinami a napokon sa vrátil späť do balíka. Päťdesiat kilometrov pred páskou už naplno zarezávali všetky šprintérske zoskupenia. Tie stále nechávali brejku 90 sekúnd, čo bol dostatočný náskok, aby vedúcu trojicu chytili v tom správnom čase. Priemerná rýchlosť etapy mierne stúpla na 41 km/h.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ - Troyes
V oblasti dnešného Troyes v roku 451 Rimania pod vedením veliteľa Flavia Aetia definitívne porazili Vizigótov a Alanov. V stredoveku bolo mesto sídlom kniežatstva, neskôr bolo pripojené k francúzskemu kráľovstvu. Bolo tiež významným obchodným centrom, od roku 80 p. n. l.. až do roku 1773 sa tu razili mince. Podľa hmotnostnej jednotky používanej v stredoveku na miestnych trhoch bola pomenovaná dodnes používaná jednotka hmotnosti troyská unca. Katedrála sv. Petra a Pavla sa nachádza na Námestí sv. Petra v susedstve historickej radnice a múzea súčasného umenia. So stavbou katedrály sa začalo už v 10. storočí, no dlho bola nedokončená. Prvá katedrála v románskom štýle bola vysvätená v 12. storočí. Všetky ďalšie prvky zo 14. a 15. storočia sú gotické. V roku 1700 po zásahu bleskom došlo k značnému poškodeniu veže, ďalšie obnovy si vyžiadal aj vandalizmus po vypuknutí Francúzskej revolúcie. Druhým významným svätostánkom je gotická Bazilika sv.Urbana z 13. storočia zasvätená biskupovi z Verdun, neskoršiemu pápežovi Urbanovi IV. rodákovi z Troyes.
 
 
Vedúca trojica strávila na čele pretekov vyše dvesto kilometrov, ale bojovala až do samého konca. V balíku sme videli tradičnú pozičnú bitku, pretože posledné kilometre sa odohrávali na nie veľmi širokej ceste. V tomto momente pracoval na čele pelotónu aj Juraj Sagan, Bora dnes išla na Seliga. Utečenci boli chytení tri kilometre pred páskou a to znamenalo prípravu na tretí hromadný špurt tohtoročnej edície. 
 
Finále šiestej etapy najlepšie zvládol Marcel Kittel, ktorý vyhral svoju druhú etapu v tomto ročníku na Tour. Už sa zdalo, že etapový triumf skončí v rukách Démara alebo Greipela, ale jazdec tímu Quick-Step Floors predviedol suverénny špurt a bez problémov predbehol spomínaných šprintérov. Druhú priečku získal Arnaud Démare, tretí skončil André Greipel.
 
 
video v clanku ikonka ciernaHromadný dojazd šiestej etapy
 
 
Dnešná etapa nezaskočila najrýchlejších pretekárov, ktorí všetku svoju energiu sústredili na posledné stovky metrov. V samotnom finále mali najlepšiu pozíciu Greipel s Démarom. Kým nemecký jazdec vyštartoval dopredu priamočiaro, Démare zvolil pomerne nebezpečný manéver popri ochrannej bariére. Ale z ľavej strany popri nich vyletel Marcel Kittel, ktorý opäť nemal ideálnu pozíciu pred cieľovou čiarou, ale jeho rýchlosť nemala konkurenciu.
 
Pre Marcela Kittela je to jedenásty triumf na TdF, pričom rovnaký počet vybojoval aj André Greipel. Obidvaja nemeckí borci tak budú mať veľkú motiváciu, aby prekonali svojho krajana Erika Zabela, ktorý sa tešil z triumfu na Starej dáme dvanásťkrát. Vyrovnať jeho konto môžu už v zajtrajšej etape.
 
 
kittel 2017 tdf vitazstvo 2 qstf
Marcel Kittel s druhým triumfom (© Quick-Step Floors Cycling Team / Tim de Waele)
 
 
André Greipel sa pohyboval v závere v potrebnej pozícii, ale dnes musel skloniť hlavu pred rýchlejším Kittelom. To isté platí pre Arnaud Démara, ktorý ukázal pred páskou veľké odhodlanie, keď neváhal odpáliť svoj špurt popri bariére, čo bola celkom riskantná záležitosť. Juraj Sagan finišoval v hlavnej skupine a opäť ho bolo vidno na konci etapy, keď pomáhal vytvárať pozíciu pre Seliga.  
 
Všetci favoriti na titul prišli do cieľa v pelotóne, poradie v klasifikácii zostalo nezmenené. Žltý dres udržal Chris Froome. V bodovacej súťaži stále vedie Arnaud Démare, ale Kittel znížil svoju stratu na 27 bodov. Vo vrchárskej klasifikácii dnes nemohlo nič ohroziť Fabia Arua a biely dres bez problémov udržal Simon Yates
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marcela Kittela (víťaz)
"Som hrdý na mojich kolegov. Dnes to bolo lepšie ako v druhej etape. Začal som špurtovať na méte 250 metrov, čo bolo trošku ďaleko, ale mal som dobrý výhľad na mojich súperov. Cítil som sa dobre. Samozrejme, pozerám aj na zelený dres. Teraz je pre mňa prvoradé, aby som získaval čo najviac bodov v hromadných špurtoch, kde ich je najviac k dispozícii. Potom sa treba sústrediť aj na rýchlostné prémie, ale ako sa to vyvinie, budeme vidieť až v druhom týždni."
  
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 5:05:34 120
2. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:00 50
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 15
5. BOUHANNI Nacer link ikonka Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
7. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:00  
8. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00  
9. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00  
10. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
54. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 23:44:33 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe 01:01  
187. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe 33:34  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 170
2. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 143
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 96
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 93
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 74
6. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 49
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 10
2. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 8
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 6
4. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 4
5. BROWN Nathan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 3
6. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 2
 
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 23:45:16
2. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24
3. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:41
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 00:46
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 01:44
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:47
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 147 km - Côte de Langres: dĺžka 1,3 km; sklon 6,3 % (1 bod)
sprint-20 81 km - COLOMBEY-LES-DEUX-ÉGLISES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 62 km - Côte de la colline Sainte-Germaine: dĺžka 3,1 km; sklon 4,4 % (1 bod)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Na cyklistov čaká doteraz najteplejší deň, teploty sa majú vyšplhať až na 33 stupňov, čo nebude jednoduchá záležitosť v takejto dlhej etape. Dva doterajšie hromadné špurty ukoristili Démare s Kittelom a ten nasledujúci bude určite poznačený veľkou nervozitou po udalostiach, ktoré sa odohrali vo štvrtej etape. Vo finále si musia dať pretekári pozor na úzku zákrutu dva kilometre pred cieľom a na flamme rouge sa bude prechádzať cez kruhový dojazd. Veľmi motivovaní budú najmä dvaja predchádzajúci víťazi. Kittel disponuje najväčšou rýchlosťou spomedzi všetkých a tentoraz si dá veľký pozor, aby ho nezastavil pád ako v štvrtej etape, aby spolu s kolegami konečne predviedol natrénovaný lead-out. Démare jazdí s veľkou gurážou, ktorú mu dodáva aj zelený dres. Prechádzajúcu šprintérsku koncovku zvládol dobre Lotto - Soudal, ale Greipel sa nechal pred páskou vytlačiť z pozície, ale bol to potrebný signál, že Roelandts ho dokáže dostať do pozície. Na svoju príležitosť trpezlivo čakajú Bouhanni s Kriostoffom, na lepšie výsledky si trúfa Groenewegen.          
 
 
Krátky opis trasy:
Po jednodňovej prestávke sa obráti pozornosť opäť na šprintérov. Priamočiara etapa odštartuje v meste Vesoul a pelotón sa vydá západným smerom, aby sa prepravil do cieľovej destinácie. Trasa obsahuje len dve menšie horské prémie, preto cyklistov najviac zasiahne dĺžka etapy, ktorá znovu prekračuje dvesto kilometrov. Troyes je mesto šampanského a doteraz sem prišla Tour de France ochutnať perlivý mok osemkrát. Tentoraz sa môžu fanúšikovia tešiť na učebnicový hromadný špurt, pretože sa bude finišovať v centre mesta na širokých cestách.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 17:50
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
komentátor RTVS: Vladimír Genda
komentátor RTVS: Andrej Bartáloš
hosť - spolukomentátor: Milan Dvorščík