15. 16.7. rovinata etapa ciel rovina Laissac > Le Puy-en-Velay 189 km Mollema
 
etapa 15
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Druhý týždeň bol zakončený nenápadnou, ale ťažko etapou, pred ktorou sa museli mať na pozore kandidáti na titul, ale profil favorizoval útočníkov do kopcov. Svoju úlohu mohla zohrať aj únava, na poslednom stúpaní sa mohol dostať do problémov nejaký zaujímavý pretekár.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaŠtart - Laissac-Sévérac l'Église
Zachovalé centrum mesta s pozostatkami hradieb a obrannej veže Rességuier zo 16. storočia, zámkom Chateau de Maquefabes, starým mlynom zo začiatku 19. storočia, či Kostolom Saint-Fenix z 19. storočia so vzácnymi medenými sochami Panny Márie. Asi trojtisícové mestečko je však preslávené svojim tradičným trhom dobytka a domácich zvierat, ktorý je druhý najväčší v celom Francúzsku. Nachádza sa tu 200 firiem predávajúcich asi 600-tisíc kusov prevažne teliat a jahniat. Najväčšia aktivita je tu v pondelok ráno, keď tu prichádzajú kupci z celého južného Francúzska a severného Talianska. Každoročne tu organizujú festival detských divadiel a cirkusov - Cap Mômes.
 
 
Všetci boli v napätí, ako sa bude formovať vedúca skupina, ale hneď po štarte sa odčlenilo desať cyklistov bez veľkého boja. Potom síce neustávala snaha v balíku, najmä Trek - Segafredo chcel dostať svojho zástupcu do úniku, ale vzdorovali aj utečenci a napokon sa pelotón upokojil a desať jazdcov dostalo slobodu.
 
Na čele pretekov sa usadili Barguil (Sunweb), Van Baarle (Cannondale-Drapac),  Kišerlovski, Martin (obaja Kaťuša-Alpecin), Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Caruso (BMC), Pauwels (Dimension Data), Burghardt (Boar-Hansgrohe), Sieberg (Lotto-Soudal) a Luis Maté (Cofidis).
 
Nebola to však definitíva, pretože stúpanie prvej kategórie všetko zmenilo. Na čele nastavil vysoké tempo Warren Barguil, ktorý mal eminentný záujem o vrchárske body, a vo vedúcej skupine s ním zostali iba Caruso a Pauwels. Jazdilo sa aj v balíku, brejk chceli zachytiť aj Mollema, Ulissi alebo Matthews, potom mal dobré nohy Contador.
 
Na vrchole Montée de Naves d'Aubrac zostali na vedúcich pozíciách Barguil, Pauwels, Caruso a desať bodov do vrchárskej súťaže vybojoval Barguil, ktorý v podstate odtiahol sám toto stúpanie. Netrvalo dlho a pridali sa k nim aj Van Baarle a Grmay.
 
Za nimi nasledovala veľká skupina prenasledovateľov, kde sa dostali Bakelants (Ag2r), Mollema (Trek-Segafredo), De Marchi, Moinard, Roche (všetci BMC), Durašek, Ulissi (obaja Team UAE), Pinot (FDJ), Lammertink (Kašuša-Alpecin), Benoot, De Gendt, Gallopin (všetci Lotto-Soudal), Matthews, Geschke (Sunweb), Navarro (Cofidis), Roglič (Lotto-Jumbo), Calmejane (Direct Energie), Hardy a Périchon (obaja Fortuneo-Oscaro).
 
V balíku zatvoril útoky tím Sky a strata hlavnej skupiny preskočila tri minúty. Na prvom kopci sa snažil dostať do úniku aj Alberto Contador, ale španielsky jazdec sa stiahol, lebo britská zostava by ho nikam nepustila a mohol by zničiť šance Bauke Mollemu.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna140-120 km pred cieľom  – planina Aubrac
Planina vznikla sopečnou činnosťou. Najvyšší bod Col D’Aubrac vo výške 1340 m n. m. je súčasne najvyšším bodom departmentu Aveyron. Ide o región s chladnými klimatickými podmienkami, sneh sa tu udržiava od októbra do mája, nachádza sa tu aj niekoľko menších lyžiarskych rezortov. Známe sú tiež viaceré vodopády vrátane vodopádu Déroc prameniaceho z jazera Lac des Salhiens a následne padajúceho z 33 m vysokého útesu. Pod vodopádom sa nachádza jaskyňa, v ktorej sa podľa legendy ukrýva príšera Gévaudan. Oblasť je známa najmä produkciou ovčích syrov typu Aubrac, ktoré tu už viac ako tisíc rokov vyrábajú rovnakým spôsobom z mlieka oviec plemena Les Burons. Planina je obývaná od stredoveku, keď sa na tunajších pastvinách vyrábali najmä mliečne výrobky.
 
 
Nebolo prekvapením, že v úniku sa objavil Warren Barguil, ktorý má výbornú formu, o čom svedčí jeho bodové konto vo vrchárskej súťaži. Na čele sa pohyboval aj Damiano Caruso, ktorému patrila štrnásta priečka v GC, a tím BMC mal v druhej skupine ďalších troch borcov, takže určite chceli vyhrať etapu. Pred balíkom mal silné zastúpenie aj Lotto - Soudal, kvalitou disponovali aj Mollema, Roglič, Pinot, Calmejane alebo Ulissi, takže sme sa mohli tešiť na atraktívny súboj o etapový triumf. Warren Barguil pridal dva body aj na Côte de Vieurals.  
 
Tím Sky musel byť spokojný so zložením vedúcej skupiny, ale nachádzal sa tam Bakelants z Ag2r, ktorý mohol motivovať k útoku Bardeta na záverečnom kopci. Bolo len otázkou času, kedy Barguil a spol. počkajú na skupinu prenasledovateľov, stalo sa tak 130 kilometrov pred cieľom. Z tohto spojenia mal veľkú radosť Michael Matthews, ktorý mal pred sebou dvadsať bodov na šprintérskej prémii.
 
V hlavnej skupine diktoval tempo tím Sky, ktorý sa nemusel nikam ponáhľať, a bol by najradšej, ak by skupina favoritov prišla do cieľa pokojne a etapu vyhral únik. Cyklisti na čele pretekov dobre spolupracovali, pretože len tak mohli udržať svoju nádej na úspech.  Na šprintérskej prémii nemal problémy Michael Matthews. Austrálsky borec ukoristil dvadsať bodov a po včerajšom triumfe znížil svoju stratu v bodovacej súťaži na Marcela Kittela na 79 bodov.
 
Vpredu mali početné zastúpenie celky BMC, Lotto - Soudal a Sunweb, ktoré plánovali využiť svoju výhodu na získanie etapového triumfu, ale po záverečnom kopci mohli zostať vpredu len tí najlepší. Nicolas Portal z tímu Sky sa vyjadril v priebehu etapy, že chcú, aby únik to dotiahol do cieľa a budú radi, ak na začiatku posledného kopca bude rozdiel medzi skupinami približne sedem minút. A britská zostava to zatiaľ spĺňala do bodky.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna69,5 km pred cieľom – Esplantas
Horský zámoček Chateau de Esplantas dal v 13. storočí postaviť Odilon de Merceur, biskup z Mende. Až do 16. storočia slúžil ako feudálna usadlosť. V 18. storočí ho obnovili do súčasnej podoby a je otvorený pre verejnosť len dva mesiace v roku počas mestských hradných dní. Slávnym rodákom je športový žurnalista Pierre Chany (1922 - 1996), jeden z prvých odborníkov zameriavajúcich sa iba na cyklistiku. Absolvoval 49 Tour de France a bol autorom článkov prevažne pre denník l’Équipe, a tiež mnohých cyklistických kníh. Po skončení novinárskej kariéry pôsobil ako historik Tour de France. Pomenovali po ňom novinárske ocenenie pre najlepší cyklistický článok roka, ako aj cyklistické preteky La Perre Chany, ktoré sa organizujú v meste Langeac 5. augusta.
 
 
V takomto početnom úniku neplánovali všetci jazdci čakať na posledný kopec, Tony Martin vyštartoval dopredu sedemdesiat kilometrov pred cieľom. Nemecký jazdec si vybudoval minútový náskok a jeho pohyb motivoval ďalšie ataky v brejku. Únik sa nepotrhal, ale Martin sa vzďaľoval od svojich bývalých kolegov na čele pretekov. Keďže pelotón strácal už vyše deviatich minút, Damiano Caruso sa vracal do hry, pretože v poradí strácal 11:26. 
 
Ešte pred rozhodujúcim kopcom tím Ag2r rozdelil balík a Chris Froome zostal v druhej skupine, ale britská zostava zažehnala nebezpečenstvo aj za pomoci Movistaru. Potom mal líder pretekov defekt, ale Ag2r pokračoval vo vysokom tempe. A Chris Froome strácal 45 sekúnd pred rozhodujúcim stúpaním.
 
 
video v clanku ikonka ciernaRozdelenie pelotónu
 
 
Na Col de Peyra Taillade francúzska zostava roztrhala balík a líder pretekov sa musel vracať ku svojim konkurentom za pomoci kolegov, ale Mikel Landa zostával vpredu. Náskok Tonyho Martina na čele pretekov mierne klesal, skupina prenasledovateľov pôsobila kompaktne. Na najprudších úsekoch rozhodujúceho kopca bol nemecký borec chytený, dostal sa cez neho Barguil. Na týchto pasážach počkal na Frooma jeho kolega Landa a títo to už nemali ďaleko do skupiny favoritov. Líder pretekov napokon zažehnal hrozbu a vrátil sa k svojim hlavným konkurentom. 
 
Posledný kopec dobyl Waren Barguil a pripísal si ďalších dôležitých desať bodov. Potom sa k nemu pridali Mollema, Caruso, Roglič, Pinot, Benoot, Ulissi, Gallopin, Pauwels a Navarro. V hlavnej skupine pracoval tím Ag2r, ktorý priviedol na vrchol stúpania mená ako Bardet, Froome, Uran, Martin, Aru, Contador, Landa, Meintjes a Yates.
 
Na čele pretekov zaútočil v zjazde Bauke Mollema. Holandský pretekár si vybudoval polminútový náskok, ale za sebou mal stále silnú skupinu. Mollema vyhral poslednú horskú prémiu a tesne za ním sa už nachádzali Barguil, Roglič, Ulissi a Gallopin, ktorí tu zaútočili. V skupine favoritov to vyskúšal Simon Yates, ale sklony neboli dostatočné, aby sa vzdialil svojim súperom. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaCieľ – Le Puy-en-Velay
V minulosti jedno z najväčší galských centier a od 6. storočia hlavné mesto kniežatstva Vellavi, neskôr vojvodstva Guyenne, ktoré bolo významným katolíckym centrom a súčasťou kráľovstva počas celého stredoveku. Už od 10. storočia sa tu konali tzv. „púte Čiernej Panny“ a mesto bolo aj súčasťou historickej cesty Via Podiensis do Santiaga de Compostela, vďaka čomu získalo veľkú popularitu. Udržiavajú sa tu aj niekoľko stáročné tradície čipkárstva a bylinkárstva spojené s výrobou tradičného likéru. Mesto je rozdelené na dve časti. V starom historickom centre sú pozostatky obranných valov, strážna veža Pannesac a mestská brána Saint-Georges. V južnej modernej časti 19-tisícového Le Puy sú hlavne obytné a komerčné štvrte. Medzi množstvo kultúrnych pamiatok môžeme zaradiť sochu Notre-Dame de France postavenú potom, čo generál Pelissier 8. septembra 1855 vyhral bitku proti Rusom pri Sevastopole. Katedrála Notre-Dame bola postavená na kopci Anis na mieste kostola z 5. storočia a bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1998.
 
 
Na posledných kilometroch vrcholila bitka medzi Mollemom a štyrmi prenasledovateľmi, ale holandský pretekár dokázal pretaviť svoj odvážny útok na získanie etapového triumfu. Druhá skupina stratila pätnásť sekúnd a za víťazom preťali pásku Ulissi, Gallopin a Barguil. Medzi favoritmi atakoval na konci Daniel Martin a írsky jazdec získal v cieli dvanásť sekúnd na svojich súperov. Z Top 10 tu chýbal iba Nairo Quintana, ktorý mal problémy na rozhodujúcom kopci. 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazstvo Bauke Mollemu
 
 
Kopcovitá etapa sa jasne vyvíjala pre utečencov, hoci tvorba úniku trvala dlho. V početnej skupine sa nakoniec presadil Bauke Mollema, ktorý zaútočil okamžite po prekonaní posledného kopca a zaskočil svojich spolubojovníkov, ktorí nečakali, že môže vydržať sám na čele pretekov až do cieľa. Je to jeho premiérové víťazstvo na Tour a po piatom mieste na Gire sa dokázal presadiť aj na druhej GT v sezóne.
 
 
video v clanku ikonka ciernaDojazd favoritov
 
 
Svoju početnú výhodu nevyužil v úniku celky BMC a ani Lotto - Soudal, belgická zostava síce brala tretiu priečku s Tonym Gallopinom, ale dnes chceli vyhrať. Spokojní môžu byť v Sunwebe, Michael Matthews získal body na prémii a aj v cieli, Kittel nie, a Warren Barguil bol zase úspešný na stúpaniach.
 
Favoriti sa postrážili v dnešnej previerke, o malé vzrušenie sa postaral tím Ag2r, ktorý rozdelil balík pred rozhodujúcim kopcom, a práve potom dostal defekt Chris Froome. Líder pretekov túto pozíciu zvládol aj za pomoci kolegov, jeho súperom nestačil ani 45-sekundový náskok, aby ho dostali do väčších problémov.
 
Z najlepšej desiatky vypadol Nairo Quintana, ktorý opäť nemal dobrý deň, a nahradil ho tam Damiano Caruso, ktorý využil veľký náskok vedúcej skupiny. Ale jeho pozícia nie je istá, lebo v tesnom závese sa pohybujú spomínaný Quintana a aj Bennett. Niekoľko sekúnd stačilo Danielovi Martinovi, aby sa dostal pred Mikela Landu, ale dôležitejšie pohyby sa uskutočnia v Alpách.
 
Michael Matthews aj dnes znížil manko v bodovacej súťaži, pred druhým voľným dňom stráca na Marcela Kittela 79 sekúnd. Warren Barguil urobil mimoriadne dôležitý útok na bodkovaný dres, na druhej priečke sa už nachádza Primož Roglič, ale ten má veľkú stratu. V súťaži do 25 rokov je všetko po starom.   
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Bauke Mollemu (víťaz)
"Je to úžasné. Som hrdý, že som konečne získal víťazstvo na Tour. V tomto roku to bol môj veľký cieľ. Na začiatku to bolo veľmi náročné, lebo prví utečenci si vytvorili veľký náskok a v balíku sa už neútočilo. Ale my sme sa nevzdali a na úvodnom kopci mi pripravili kolegovia pozíciu, aby som sa mohol dostať na čelo pretekov. Nikdy predtým som sa nepresadil po takom dlhom útoku, ale dnes sa mi to podarilo. Nemôžem tomu uveriť."
 
 
 
Výsledky
1. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 4:41:47 120
2. ULISSI Diego UAE Team Emirates 00:19 50
3. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 00:19 25
4. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:19 15
5. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:23 5
6. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 01:00  
7. CALMEJANE Lilian Direct Energie 01:04  
8. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 01:04  
9. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 01:04  
10. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:04  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sky
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 64:40:21 25
2. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
4. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
5. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 01:12  
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 01:17  
7. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 05:09  
9. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 05:37  
10. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:05  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
z zeleny
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 373
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 294
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 187
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 158
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 128
6. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 115
 
 
 
z bodkovany
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 116
2. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 38
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 36
4. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 33
5. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 28
6. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 25
 
 
 
z biely
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Simon link ikonka ORICA - Scott link ikonka 64:42:23
2. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 03:07
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 11:39
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 17:35
5. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 25:26
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 28:08
 


 
 
Prémie na trase:
1 20 161 km - Montée de Naves d'Aubrac: dĺžka 8,9 km; sklon 6,4 % (10-8-6-4-2-1)
3-20 146 km - Côte de Vieurals: dĺžka 3,3 km; sklon 5,9 % (2-1)
sprint-20 93 km - SAINT-ALBAN-SUR-LIMAGNOLE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 31 km - Col de Peyra Taillade: dĺžka 8,3 km; sklon 7,4 % (10-8-6-4-2-1)
4-20 13 km - Côte de Saint-Vidal: dĺžka 1,9 km; sklon 6,8 % (1 bod)
ciel Cieľ (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Pätnásta etapa je navrhnutá tak, aby sme videli hlavné súboje na jej začiatku a konci. Dôležitým úsekom bude prvé hodnotené stúpanie, kde sa vytvorí hlavný únik, ktorý bude mať veľkú šancu, že to dotiahne až do konca. Vzhľadom na náročnosť úvodného kopca sa dostanú dopredu len silní lezci, ale táto misia nemusí byť nesplniteľná ani pre Matthewsa, ktorý môže mať motiváciu v podobe rýchlostnej prémie. Očakávame, že do akcie vyrazí líder vrchárskej súťaže Warren Barguil a bolo by veľmi zaujímavé, ak by sa v brejku stretol so svojim kolegom Matthewsom. Na etapový triumf získaný týmto spôsobom sa sústredí tím BMC, v predchádzajúcej previerke odpočíval Nicolas Roche, aby šetril sily na toto kopcovité divadlo. V deviatej etape sa ukázal v parádnom svetle Tiesj Benoot, do úniku môže vyraziť aj jeho spolujazdec Tony Gallopin, ktorý býva veľmi rýchly na konci takýchto etáp. Aj Stephen Cummings sa sústredí na podobné profily, v dvanástej etape mal víťazstvo na dosah. V kvalitnom úniku sa môžu objaviť aj Roglič alebo Ulissi, taliansky pretekár má kvalitný finiš, preto bude mať motiváciu, aby ho v meste Le Puy-en-Velay aj využil. V skupine favoritov na celkový triumf sa môže odohrať zaujímavá akcia len v tom prípade, ak uvidíme prepracovaný tímový výkon. Na poslednom kopci sa dá nájsť miesto na útok, ale líder celku musí mať pred sebou svojho kolegu, ktorý mu pomôže pri ceste do cieľa, inak bude veľmi ťažké udržať na uzde rozbehnutú skupinu v hektickom zjazde. V tomto smere sa javí v pozitívnom svetle kombinácia Bardet a Ag2r.           
 
 
Krátky opis trasy:
Typické javisko pre útočníkov do kopcov uvidíme v Centrálnom masíve. Pelotón sa dostane veľmi rýchlo na stúpanie prvej kategórie, kde sa ukážu brejkové ambície viacerých cyklistov. Keď sa vytvorí únik a neobjavia sa v ňom nebezpeční jazdci, osud hlavného balíka a utečencov sa rozdelí. Pre získanie etapového triumfu bude kľúčové stúpanie Col de Peyra Taillade. Na tomto kopci sa objaví dvojkilometrový úsek s priemerom dvanásť percent, kde sa dá atakovať, ale po tomto najťažšom momente etapy stále zostáva do cieľa svižných tridsať kilometrov. Pelotón príde na  Col de Peyra Taillade v početnom zložení, takže prípadní útočníci to nebudú mať jednoduché. Za nimi sa bude nachádzať silná hlavná skupina a pred nimi dlhá cesta do cieľa. Rýchly príjazd do Le Puy-en-Velaydo na chvíľu spomalia prémia štvrtej kategórie a ešte jeden menší výstup.
 
 
 
tdf 2017 profil 15 kopec
profil posledného náročného kopca (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos cca. do 18:15
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
komentátor RTVS: Vladimír Genda
hosť - spolukomentátor: Marek Čanecký
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko